Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Já a #3 Zima

Já a #3 Zima

Publikováno 24.01.2016 Publikováno Zážitky Počet komentářů 7

Jsme se zimou kamarádi. Občas mě ta mrška pěkně poštípe, ale je to spíš jen tak laškovně. Že mi nechce ublížit. Přece jen ještě žiju. Možná to bude tím, že nebydlím na Sibiři. Tam mají lidé se zimou speciální vztah. Ta holka se jich drží jako klíště… a s nikým se rozejít nehodlá.

Ten titulek je tak krátký, že mi za něj SEO plugin vynadal, ale opravdu není třeba dodávat víc. Zima je prostě zima. Stačí slyšet to slovo a už se klepou zuby a padají rampouchy. A já ji mám rád, jsou v ní samá pozitiva. Negativum mě napadá jediné: že na rozdíl od všech ostatních ročních období nelze hlasitě vykřikovat: „Zima se blíží.“

Nejsem ale její akční fanoušek. Jsem spíš takový tichý pozorovatel, který ten nečas raději vidí za oknem, ať už domovním, tak i vlakovým či autobusovým. Naposled jsem si dovolil být o zimě akční před 12 lety. V momentě největší extáze mi rupla noha. A i po těch letech viním toho pána, co mi seřizoval lyže. Kdybych tak měl nějaký důkaz a mohl ho postavit před soud…

Léto vs Zima

Takový typický Čech má rád léto. Koupačky, teplo, prázdniny, dovča, na první pohled by se mohlo zdát, že tyhle teplé měsíce mají všechno. Jenže jako existují horňáci a dolňáci, existují i léťácí a zimáci. A já se hrdě biju do prsou jako neochvějný zimák.

Proč? Je to jednoduché. Proti zimě se dá bojovat. Můžu nandat dvoje ponožky, můžu si oblíknout dvoje svetry, můžu si nasadit kuklu a strašit lidi v metru. Vždycky existuje možnost, nasadit si ještě jednu vrstvu. Jenže jak je tepleji a svršky mizí, musí to někde skončit. Jednu vrstvu si nechat musím. Jsme přece lidi. A i žádná vrstva je někdy moc. S globálním oteplováním už nejsou léta, co bývala. A topení má každý, ale klimožku…

giphy (1)

Pravda je taková, že s mým zateplením to není tak slavné. Už jednou jsem psal o své schopnosti (ne)nakupování oblečení a bot…. Vždycky si řeknu, že to sice není ideální, ale že nějakou dobu to vydržím. Takže občas prostě klepu kosu. Ale takovou láskyplnou kosu…

Zima lidi mění

V zimě je svět takový … jiný. Nevlídný. Nevlídně krásný. Asi mám tenhle typ krásy rád. Rozhodně se lidé víc koukají kolem. Oni totiž nemohou koukat s rukavicemi do smartphonů. Jasně, existují dotykové rukavice, ale upřímně, kdo z vás je má?

A je ještě jeden důvod, proč se nikdo nekouká do krabiček. Ono se totiž mohlo poměrně jednoduše stát, že i s ní zahučí na dost tvrdou zem. Náledí se neptá, náledí jenom klouže. A to ještě existuje takových triků, jak ho překonat:

 • největší borci ho překloužou
 • někteří se stačí chytat okolních objektů v marné naději, že jim to pomůže
 • někteří se chytají okolních osob a berou je s sebou do propasti
 • někteří se snaží našlapovat jemně jako elfové
 • a někteří cupitají po krátký, soustředěných krůčcích
giphy (2)

Bez zimy by nebylo teplo

Zní to možná zvláštně, ale jedině v zimě se dá opravdu užít teplo. Vždyť čím by bylo horko tak zvláštní, kdyby bylo pořád? Teprve když přijdu ze sněhové vánice a setřesu ze sebe sněhový kabát, je to posezení u kamen/topení/kdekoliv-kde-je-teplo opravdové potěšení. Pro teplo se musí mrznout. Něco jako bojovat za mír.

A proto ji mám rád a je hrozně smutné, že v Praze není zima pořádná, že je to jen taková parodie na zimu. Je tam taková kluzká, nepřející a přece mírná. Zlatý Liberec. Tam jsem se brodil mezi budovami TULky a umíral v závějích… Bylo to krásné umírání.

A tenhle rok prý už zima byla.

V sérii „Já a“

Komentáře
 1. holkamodrookata

  holkamodrookata: Nesnáším zimu. Každý rok na podzim hybernuju a probouzím se až na jaře. Halt ženská s nízkým tlakem a věcně studenejma nohama. Jo a v pondělí jsem aplikovala metodu elf a skončila jsem nepůvabně na zadku, musím potrénovat.

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Já mám vždycky všechno teplé – víš jaké je pro mě léto? :D Zkus dát LOTR ságu, rozšířenou edici, Legolas pomůže

   1. holkamodrookata

    holkamodrookata: Nevím, ja odkládám sibiřky až při 30 stupních :D Njn Legolas to má prostě v genech. Se ani nemusí snažit. Já i kdybych se přetrhla, nikdy nebudu tak krásně elegantní ani éterická… :-/ ještě že mám jiné přednosti ;)

 2. Maruška

  Maruška: Tak to bude asi nějak rozšířené, protože já jsem taky takovej rampuch s neustále zmrzlýma nohama. Ale zima je fajn. Od té doby, co jsme plně svéprávní (ZSV je zlo, učitelka nám toto spojení slov pořád cpe do hlavy), tak se hřejem v autě. Takže se všem smějem.
  A taky koulovačky jsou super. Akorát bych si pořád doma neměla nechávat rukavice, protože pak to taková sranda není… :/

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Auto … o tom jsem už dlouho neslyšel :D Já bych si neměl zapomínat moje boty s hřebíky. Jakože je ještě nemám, ale myšlenka je hezká. http://imgs.idnes.cz/test/991229_pch_boty3_V.jpg

 3. Tomáš Rak

  Tomáš Rak: Já zimu rád určitě nemám. Každopádně zimě se může člověk bránit. Stačí zatopit. V létě je to horší. Klimatizaci doma nemám. Připadá mi, že ideální teplota je tak 14 dní na jaře a 14 dní na podzim. To vlastně znamená, že 11 měsíců člověk hledá, jak by se zahřál, nebo osvěžil. Jestli na Zemi existuje nějaké místo, kde je celoročně 20 až 25°C, vím, kde bych chtěl žít. :D

 4. Karlík Novák

  Karlík Novák: Já zimu taky rád, jen kdyby dřeva neubývalo. Toho které jsem chystal v létě. V tom největším vedru, kdy člověka nenapadne, že v zimě bude hřát. A že za jasných zimních nocí hřeje, o tom není pochyb. Prostě ty duby vyrostly v létě, energii slunce daly do své hmoty, která se v zimě zase přemění v teplo a světlo. Takový sluneční akumulátor. A sedí se u toho moc hezky, fakt. Místo dubů rostou nove doubky, to na další zimy co možná přijdou.

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Jak svůj blog propagovat na Facebooku zdarma

Jak svůj blog propagovat na Facebooku zdarma

Facebook kdysi představoval klenot, který umožnil propagaci na internetu těm, kteří neměli žádný rozpočet. Nicméně doba se změnila a tento klenot nyní zobrazuje především placenou reklamu. Dá se na něm vůbec protlačit nějaký obsah zdarma? A hlavně jak?

Zobrazit →

1000 Miles Adventure 2017, den #13 – Jak mě všichni dohnali

1000 Miles Adventure 2017, den #13 – Jak mě všichni dohnali

Už ani nemělo cenu závodit s cyklisty, závodil jsem totiž s časem a to je nepřítel nejhrubšího zrna. Nikdy totiž nespí a je neúnavný. Takže když jsem spal jako o sváteční neděli, logicky získával mohutný náskok.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články