Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Muž pánem domácnosti #4 – Však ta niť vydrží

Muž pánem domácnosti #4 – Však ta niť vydrží

Sviť, měsíčku, sviť, ať mi šije niť. Šiju, šiju si rukavičky, mám v nich totiž hroznou díru a už mě to přestává bavit. Co já bych dal za náprstek, protože takhle nemám jistotu, jestli zašívám tu kůži nebo svoji ruku. Ale jsem pánem své domácnosti, tak to snad nějak zvládnu.

Když si ještě zakřiknuté děcko, tak je to fajn. Je dost pravděpodobné, že koeficient růstu hravě předběhne koeficient rozpadu a většina tvého cool oblečení tak nemusí viset na sotva viditelných, rozpadajících se nitkách a ani se v něm neobjevují dírky nejdříve třešňových rozměrů, které se velmi rychle změní ve fotbalový balón. Nikdo nemá rád díry! Teda kromě těch v sýru. A pár dalších…

Pokud stále tápeš, o čem to dneska bude, pak věz, že jsem se začal zabývat prodloužením životnosti svých svršků, spodků a bot.

Hlavně si nekupovat boty na „zimu“

Impregnuju nebo fetuju? Toť otázka.

A photo posted by Michal Ozogan (@fabulatorcz) on

Občas to člověku prostě nevyjde, udělá špatný kauf a následně toho lituje. Vezměme si třeba moje „zimní“ boty. Jejich specialitou je, že jim neříkám zimní proto, že by byly na zimu (ačkoliv by to od nich bylo fajnové), ale protože jsou na „zimu“. Jako na tři měsíce. Než se promění v prach.

První takové mi utvořily krásného žraloka a ty druhé měly na podrážce po dvou měsících obří díru, takže mi do nich zatékalo. Musel jsem pravidelně kontrolovat svůj stav, jestli to je jen botama nebo jsem opravdu na potápějící se lodi. Tento rok mi zatím vydržely a to přičítám hned dvěma okolnostem – byly drahé a proto jsem od nich očekával, že to nebudou boty na „zimu“. A za druhé, ona vlastně ani žádná zima nebyla. V Praze určitě ne. Jako když si otevřete v čajovně stránku čaje nečaje, tak pánBůžek otevřel stránku zima nezima. Občas se mi po tom Liberci stýská, jak jsem se přes závěje dostával do školy.

Nicméně boty nejsou tou součástí oblečení, kterou bych si byl ochotný spravovat. Na ševce si ještě netroufám a můj botník podle toho také vypadá. Mnoho bot je děravých a nemohu je tudíž nosit za deště a mé nejoblíbější boty byly jednou dívčinou prohlášený za hnusné a špinavé. Rád bych jim věnoval minutku ticha.

.

.

.

.

Spím na jehlách

1-DSC_0198 Ale oblečení, to je něco jiného, to se dá látat až do skonání věků. Teda ne úplně do skonání věků, ale poměrně dlouho se dá udržovat na tenké hranici mezi použitelností a rozpadností. Zdůraznil bych, že jsem velký zastánce sešlosti. Dovolil bych si to připodobnit k mému zájmu o letecké simulátory, kdy jsem nejraději pilotoval letadla s nedostatkem paliva a alespoň jedním rozstříleným křídlem. Prostě na hranici použitelnosti.

Dávám si záležet, aby ty stehy na oblečení byly pořádně vidět. Tak třeba černé, kožené rukavice zašívám zásadně bílou nití. Ne snad že bych bílé rukavice nezašil bílou nití. Či jakékoliv jiné. Já totiž zašívám všechno jenom bílou. Mám jí totiž cirka jeden kilometr a nehodlám si jich kupovat víc.

Ono vůbec se o to oblečení starat je někdy o kejhák. To jsem se jednou probudil v posteli a přímo vedle mé hlavy vesele seděla zapíchnutá jehla. Netušil jsem, kde se tam vzala, ale jelikož bydlím ve svém pokoji jen já sám a nerad bych se zbláznil, dá se předpokládat, že jsem ji tam nechal já sám. To už je asi úděl jehel. Jsou tak malé, že když je potřebuju, nikde nejsou a naopak, když je nechci vidět, tak se nečekaně objevují a zapichují do mé kůže.

Na cestě za dobrodružstvím

Možná se to nezdá, ale je jí tam kilometr.

A photo posted by Michal Ozogan (@fabulatorcz) on

Nevyhazujte oblečení jen tak! Vždyť je to krásná myšlenka vědět, že ty kousky hadrů už něco zažily. Zmiňované černé rukavice například rozkousal pes. A ne jednou! Hned dvakrát! (ještě že bez mých rukou) Které rukavice mohou toto o sobě říct? Každou zimu si říkávám, že bych je třeba měl vyměnit, ale zas tím bych ztratil jejich příběh.

Ale ne vždy to bylo tak … jednoduché. Asi jeden rok jsem na kalhotách hroznou díru, která naštěstí nebyla vidět. Pořád jsem si říkal, měl by sis to zašít kámo. A já opravdu chtěl. Jenže jsem tak nějak nemohl sehnat jehlu a niť. Jako dočetl jsem se, že to prodávají v nějaké galanterii, ale prostě se mi neozvalo takového to životní volání – dám si na hlavu klobouk a vyrazím do galanterie. To si prostě muž neřekne. Ještě že mi jednu otevřeli při cestě na bus.

Zatím největší rekord držím asi u džín. Ty se velmi rády děraví a i když měly zašito asi 7 děr, pořád se v nich dalo chodit. Teda asi ne každý by si jen vzal ven. Teda, asi jenom já.

V sérii „Pán domácnosti“

Komentáře
 1. myší královna

  myší královna: Matka mi koupila z přeplatků za elektřinu luxusní dárek. Značkové samonavíjecí vodítko. Dlouhé, perfektní manipulace. Měli jsme dříve vodítka z tržnice, kde se po týdenním používání zasekl mechanismus.
  Drahé vodítko pejsek po týdnu překousl těsně za hlavou.
  Dvojí záplatování nejen že nepomohlo, ale dokoncce znemožnilo reklamaci.
  Mám v plánu jej vypitvat, zkrátit a znovu sešít na stroji. Běžnou nití. Challenge accepted, jsem zvědavá, kdy o toho čokla přijdu.

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Pokud mohu jako expert na opravování všeho, tak existuje takové zlaté pravidlo: „Pokud to izolepa nespravila, použil/a jsi jí málo.“ 😀 (izolačkou jsem si spravil pantofle [rozkousal mi je pes] a fungují)

   1. myší královna

    myší královna: Nó, opravovat textilie izolepou už je docela too hardcore, ale na chlapa dobrý. 😀
    Ale na vodítko bych to určitě nezkoušela. 😀

 2. Tomáš Rak

  Tomáš Rak: „A pár dalších…“ 😀 To mě rozesmálo.

 3. Kayla

  Kayla: Proč jen mi ten článek připomíná ono známé: Neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec, kterej neví, že to nejde a udělá to?:D
  Zašívala jsem hromady věcí a vyreklamovala stovky bot 😀 Boty jsem mívala tzv. na sezónu. Poté jsem je mohla vzít a dojít vyreklamovat. Zásluhou reklamací jsem se jako marnivá ženská mohla každou chvíli pyšnit novým párem bot 😉 A to se vyplatí 😀

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Já říkám, že kdyby se lidi nechovali občas jako blbci, tak by nebylo objeveno mnoho úžasných věcí 😀

   Taky jsem z každé reklamace nadšení, ale je to loterie…

 4. Maruška

  Maruška: Opět oceňuji fakt, že bydlím u maminky a jsem ještě ve věkové kategorii dětí a můžu veškeré díry na oblečení přinést rodiči pod nos s tím, že bych je potřebovala zašít. Na otázku, kdy si oblečení naučím zašívat sama, odpovídám, že by si snad nepřála, aby mi pak zašívali prsty. A ono to pomáhá:) yaaaay!

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Se máš. Já teď řeším problém, že se mi ztratila jehla a nevím kde je. Snad ne někde v dosahu prstů.

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Byl jsem to já, kdo trestal učitele

Byl jsem to já, kdo trestal učitele

Časy rákosky a dlouhého pravítka už dávno pominuly. Učitelská autorita se proměnila v prach a vítr ji odvál do zemí třetího světa. Nová doba vypěstovala žáka, který odhodil okovy útisku a s rodičem za prdelí dokáže vše. Můj osobní vzdor ale nezažehl vzpouru. Své protivníky jsem drtil pasivní agresí.

Zobrazit →

Můj boj proti informačnímu zahlcení

Můj boj proti informačnímu zahlcení

Minimalismus není jen o tom, že se zbavíte materiálních věcí. Je to i duševní záležitost a vyčistit si hlavu je stejně tak podstatné. Každou chvíli se na nás valí nové a nové informace, které ani nejsme schopni všechny zpracovat. Jedním okem tam a druhým ven. Je třeba si dobře vybírat, které zdroje sledovat. A hlavně si je nezahlcovat zástupy obrázek kočiček, ať už to je jakkoliv lákavé.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články

Sledujte mě
Nenechte si ujít nové články

Instagram