Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

IKEA jako all day family trip

IKEA jako all day family trip

Publikováno 22.05.2016 Publikováno Zážitky Počet komentářů 4

IKEA zná každý. V Zimbawe možná ne, ale určitě mají povědomí. A IKEA má v mé mysli rovnítko s rodinou. A spoustou dětí, které tam veselé pobíhají a dělají … věci. A ti lidé tam chodí a jí a nakupují a žijí. A mně to přijde takové ujeté. Divné. Tak nedobře nenormální.

Myšlenka IKEA mi přijde uhozená. Ne ve smyslu obchodním, to je geniální, ale ve smyslu lidském. Je přece cosi šíleného na tom, udělat z nákupu výlet pro celou rodinu. A to je jedno, jestli máte děti malé nebo odrostlé natolik, že se smějí slovu pytlík nebo teprve ve formě spermií. Zabavit se dají všechny. Můžete je můžete nechat pobíhat mezi regály a doufat, že při imitování vrtulníku nebudou zrovna v oddělení sklenic nebo je prostě zavřít do té jejich školky a otevřít si jedno IKEA víno na oslavu, že jste se jich zbavili.

A rozhodně nebudete hladovět, protože si tam můžete dát snídani, oběd i večeři. Zvláště pokud máte zrovna chuť na koninu. Který zámek, hrad či muzeum vám tohle zajistí?

8dfa138d6eab56331a071e22eb80f556

Občas mám ten pocit, že někde na dveřích IKEA je napsáno vstup pouze v párech. Lidé se tam většinou vodí za ruce a po jednom pohledu na oddělení postelí se v nich zažehne touha rozdat si to přímo na místě. Díky Bohu, že v těch ložnicích neprodávají víno a nenabízí testy odolnosti. Ale vzhledem k tomu, že k matraci dávají 90 dní na vrácení, nemůžete si být jisti, co ta koupená matrace už zažila či kolik dětí na ní bylo zplozeno.

Bytoví solitéři jsou zde spíše na okraji. Takový podivíni. Bez doprovodu se nechodí do divadla, do kina a ani do IKEA.

Ale zpět k té šílenosti – IKEA jako výlet pro celou rodinu. Není přece možné jezdit na výlet do obchoďáku. To by tam rovnou mohli postavit koridory pro segwaye a nasadit průvodce, kteří vám poví o nejnovějších klepech z oddělení kuchyně. To by tam brzo mohl vzniknout celý turistický průmysl. Kapitalismus jak bagr.

Předmět doličný

V IKEA ani pověstný výlet nekončí po odjezdu. Doma je přece nutné zakoupený nábytek složit. A to je dost náročný projekt pro celou rodinu. Něco jako stavět puzzle, ale mnohem těžší. Muž sedí, staví, odmítá všechny rady a žena radí, ukazuje, jak se to má udělat a volá na horkou linku. Kolik rozvodů asi IKEA zavinila? Kolik vražd je na jejích rukách? A hlavně, jak mají policisté poznat, že byla žena zabita dřevem 43A nebo 43B? Tahle asemble proslulost mi alespoň umožnila napsat kouzelnickou povídku.

http://www.mikesacks.com/ikea-instructions/

http://www.mikesacks.com/ikea-instructions/

Pouze solitéři zde vítězí a jediné, co se jim může stát je, že se ze zoufalství oběsí. A ano, mám IKEA matraci, IKEA židle, IKEA talíře, IKEA příbory a IKEA střepy ze sklenice.

Je to český sen

Abych ale pravdu řekl, ta idea psaní o obchoďáku pro celou rodinu nevyšla úplně z mého nitra. Ty mentální kotrmelce jsem dělal hlavně při sledování úžasného českého dokumentu Český sen. Kdo nezná, musí se na něj povinně podívat. Ve zkratce jde o to, že o to, že párek studentu vytvoří fejku (fejka, IKEA umělá kytka) reklamu o tom, že existuje nějaký obchoďák, co neexistuje. A lidi tam pak běží a běží – úplný vrchol filmu. Úplně jak útok gótů. Těm studentům pak rozbili držky mimochodem. Ještě velmi zajímavě je, že zrovna v té době se chystalo referendum o vstupu do EU (odhaduji) a všichni tam mají Evropy plnou hubu.

cesky sen, lidi bezi

Jak vznikl trend běhání v Czechii

Možná to je ten důvod, proč nedokážu žít z 30 korun na den, že nesleduju akce. Že prostě vejdu do obchodu a něco koupím bez ohledu na leták. Něco, co půjde smíchat a dát do jídla. Nechci, aby mi marketingový specialita říkal, co mám kdy jíst nebo čím se mám utírat. Ale jakože občas tam šáhnu. Mám teď doma 3 avokáda.

A ještě neběhám. Neběhal jsem ani do školní jídelny, když se ta masa pohybovala. Já šel klidně a dával snožky těm, kteří běželi. A stejně tak neběhám do obchodů a nestojím ve frontě od čtyř od rána. Běhám jen, když nemám důvod.

Výbava těchto archaických běžců ještě neměla plně vyvinou aerodynamiku

Výbava těchto archaických běžců ještě neměla plně vyvinou aerodynamiku

A proto slavnostně přísahám, jestli někdy někoho oplodním, budeme chodit do IKEA jen ve všechní dny. A nebude to výlet.


Chodíte do IKEA často? Co jste složili nejsložitějšího? ReagovatKomentáře
 1. Channach

  Channach: Super článek. Naprosto souhlasím a o víkendech bych veškerá nákupní centra zavřela…

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Potraviny by nechat mohli :D S mým plánováním bych mohl o víkendu umřít hlady. Minimálně vietnamec aby měl otevřeno.

 2. Fibian

  Fibian: Ja osobne miluju IKEA, protoze je to takova hrackarna pro dospele. Vsechno se tam skoro trpyti, je to tam pekne naaranzovane, muzes si tam s tim hrat. Neco si koupis, doma si to sam slozis… Pohrajes si, pripadas si desne samostatnej, sobestacnej. Proste jak zamlada po uspesne navsteve hrackarny. Tak to vidim jako soliter, co chce navstevovat IKEA jen jako soliter.
  Ironicke je, jak mlade pary tam tak rady chodi, protoze si u toho pripadaj desne dulezite, ze uz maji vlastni spolecne bydleni, tudiz pravidelny sex, plnou lednicku atd.
  Blbost. Na techto nakupech neni nic dospelyho. Ja IKEA prokoukla. Je to jen hrackarna.

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Mmmmm, plná lednička … to je sen :D Ale jakože když jsem si do bytu po několika dnech konečně donesl matraci, cítil jsem se fakt dobře.

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Osobní rozvoj? Ne, díky

Osobní rozvoj? Ne, díky

Jsem unaven vším tím osobním rozvojem, který se snaží lidem linkovat životy. Já chci dělat věci po svém a ne, aby mi někdo říkal, jak je to správné. Přijdu na to sám, i kdyby to mělo být přes pokus&omyl. Bude to mít rozhodně větší význam, než si přečíst nějakou hromadu knih plných velkých slov.

Zobrazit →

Na Nový rok stačí jen jeden krok

Na Nový rok stačí jen jeden krok

Do nového roku si nedávám žádná předsevzetí. Nechci ani zhubnout, ani uběhnout určitý počet kilometrů. Přesto mám téměř stoprocentní recept, jak udělat něco, do čeho se příliš nehrnu.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články