6 důvodů, proč váš blog nikdo nečte
Existuje velké množství možných důvodů proč váš blog nikdo nečte (kromě vás samotných). Podívejte se na 6 základních chyb, kterých se blogeři dopouštějí.
1. Píšete jednou za uherský rok
Abyste si získali věrné čtenářstvo, je třeba pravidelně psát čtivé a kvalitní články. Opravdu si nestačí jednou za čas vzpomenou: No jo, vždyť já vlastně píšu blog, to bych měl asi něco vyplodit. A i kdyby to bylo veledílo, tak o neaktualizovaný web ztratí lidé zájem. Mají totiž jenom krátkou paměť a vy jim ji proto musíte neustále osvěžovat.
Pozor, neznamená to, že postování několikrát za den, zas až tolik lidé sklerotiční nejsou. Ideální doba je, dle mého názoru, týden. Dost na to, aby vám napadl nějaký zajímavý námět. Zároveň málo na to, aby váš blog mohl někdo považovat za neaktualizovaný. Když vás líbá múza jako divá piště klidně častěji nebo si dávejte články do zásoby. Plus pár dalších tipů, jak neusnout na vavřínech.
2. Nejste aktivní
Blog je jako váš domov - vy se musíte naučit překročit jeho práh a vydat se za hranice. Blogování není o tom, že si plácáte bábovičky na svém vlastním písečku, ale musíte také sledovat dění okolo. Jestli někdo nestaví hrad, most nebo jestli kočka nečůrá do písku.
Zapojit se můžete různými způsoby, komentovat příspěvky ostatních, reagovat na ně klidně i celými články, z méně častých způsobů pak třeba vytvořit zajímavý dotazník. Je už na vás, jak budete inovativní.
3. Nereagujete na komentáře
Nepřekročit práh vlastního domu je špatné, ale ještě horší je nevylést vůbec z postele. Když už si dá někdo tu práci a vloží komentář, měli byste na něj patřičně reagovat. Skončete s článkovým monologem a začněte s komentářovým dialogem. Více se dočtete např. v článku 6 tipů jak získat komentáře na svém blogu.
Nepodceňujte ani další možnosti zpětné vazby, reagujte třeba i na emaily a buďte nápomocní tak, jak vám to váš čas dovolí. Všechno to je jen otázka toho, jak moc se chcete blogu věnovat.
4. Rezignujete na sociální sítě
Můžete mít Facebook jakkoliv neradi, ale jednu věc mu upřít nemůžete - dokáže na váš web dostat lidi. Ať už články sdílíte mezi svými přáteli nebo na vytvořené Facebook stránce. Nemusíte zůstat pouze u něj - je tu i Twitter nebo Google+. Na sociálních sítí narazíte na zajímavé lidi, kteří si vaši články určitě rádi přečtou.
Je to i způsob jak šířit své krátký myšlenky a nápady, které jsou příliš krátké na to, aby se z nich dal vytvořit blogpost. Dejte si zároveň ale pozor, abyste postupně nepsali jen statusy a zapomněli na články. Říká se, že právě to může být zabiják blogů.
5. Nevíte o čem psát
Na vašem blogu se věnujte jednomu tématu, pokud možno takovému, které zaujme velké množství lidí, a ve které se vyznáte. V prvním případě nastane ten problém, že čtenáře prostě nezískáte, jelikož jich je velmi málo a ve druhém pak dostane kvalita vašich článků pořádně na hubu. Číst vás budou jen opravdoví optimisti, kteří věří, že příště to bude lepší.
Když se hned na začátku jasně vymezíte, budete mnohem lépe vědět, kde potenciální čtenáře hledat a kterak pro ně udělat blog co nejvíce přívětivý. Buďte zlí, nebo hodní.
6. Jste noví
Piště, pište a ono to přejde. Na tohle žádná jiná rada není. Pokud nejste staví, tak nějakou dobu získávání čtenářů trvá.
Edit 22.04.2016
Lamič se nabídl, že sepíše nějaké další důvody, které mohou stát mezi vámi a neutuchající slávou ✨. Přečtěte si jeho 11 chyb.
A co je podle vás věc, která dokáže zabít blog?