Záznam trasy na dlouhých tratích v Endomondu

Pokud potřebuje záznam trasy velmi dlouhé vzdálenosti v telefonu, hodí se znát několik základních typů, jak šetřit baterii a jak o svá data nepřijít.

Když jsem se vydával na svoje tisícimílové dobrodružství na kole, bylo mi jasné, že budu chtít svou trasu podrobně sledovat. V krátkých, jednodenních výletech nebylo moc co řešit a mému telefonu i na konci dne zbylo ještě trochu šťávy. Jelikož jsem ale plánoval jízdu na kole po dobu čtrnácti dnů, nebylo možné se spolehnout na běžné prostředky.

Úkol byl jednoduchý - celou jízdu zaznamenat do Endomonda. Nakonec se mi podařilo najet 864 kilometrů během za nějakých 90 hodin. Cestou jsem vláčel powerbanku o zásobě 30 tisíc mAh.

Jak zachránit svou šťávu

Nemyslím teď vaši krev, ani žádné jiné tělesné tekutiny, které by vám mohli nedejbože vyvstat na mysli. Mluvím o baterii vašeho telefonu. Existuje v něm velké množství žroutů, které na pozadí sosají energii a pěkně si při tom lebedí. Pokud to dokážete překousnout, doporučuji všechny zbytečné aplikace odinstalovat. Však si je zas budete moct zase nahrát zpátky.

Snažte se omezit i nejrůznější služby na vašem telefonu. Určitě nepotřebujete mít zapnutou Wi-Fi, bluetooth a ztlumte display na minimum. Pro sledování trasy samozřejmě potřebujete mít zapnout GPS. Zvažte také, jestli chcete mít povolená mobilní data. Vypnutím sice ušetříte trochu baterie, ale na druhou stranu záznam vaší trasy nebude automaticky zálohován a pokud Endomondo spadne, třeba po pěti hodinovém výkonu, o všechno přijdete. Pokud chcete mít zapnutá data, zkuste se podívat, zda lze alespoň vypnout stahování dat na pozadí pro všechny aplikace kromě Endomonda.

S každým telefonem, operačním systémem se dá šetřit trochu jinak. Proto doporučuji vyhledat si tipy na delší výdrž baterie přímo pro váš model.

I v samotném Endomondu lze ušetřit trochu štávy. Stačí vlézt do nastavení, Workout settings a zaškrnout Low Power Mode. Díky němu by nemělo být GPS sledování tak energeticky náročné.

Jak obnovit šťávu

Ať už jste jakkoliv šetřiví, při vícedenním sledování se dostanete do situace, kdy prostě potřebujete dobít. Pokud jste někde v civilizaci, můžete přerušit své řádění na trati a jednoduše zapojit telefon do zástrčky. Ne vždy to je ale možné.

Dříve jsem si myslel, že řešením by mohla být solární nabíječka. V současné době, ale nejsou použitelné. I přesto, že je necháte na slunném místě, sbírají energii velice pomalu. A pokud se k tomu ještě navíc pohybujete, nenabíjí vůbec. Jedinou možností jsou klasické powerbanky.

Power banky se vyrábí od těch nejmenších, které mají okolo 1000mAh až po ti větší, co udrží až 20 000mAh. S větší energií, ale samozřejmě nepříjemně stoupá hmotnost. Proto si berte jen tolik, kolik je opravdu potřeba.

Nabíjel jsem i za jízdy. Jelikož ale moje trasa krosila nejtěžší terén v okolí, brzy se mi opotřeboval nabíjecí kabel a byl jsem rád, že vůbec někdy fungoval. Podobná elektronika není stavěná na drsné podmínky. A vzhledem k tomu, kolik kabelů jsem oddělal doma, není stavěná ani na domácí podmínky.

Hlídejte si svá data

Ať už máte jakkoliv spolehlivý telefon, vždycky se může stát, že něco selže. Něco o tom vím, jsem vývojář. Občas aplikace spadne a v tom případě se hodí mít zálohovaná data na internetu. Občas se zase sekne GPS a několik hodin tak podle čísel budete stát na místě, i když se třeba potíte jak maturant, co se zapomněl naučit osudovou otázku. Tady je nápomocný hlasový trenér v Endomondu, kterého si můžete nastavit tak, že vás na ztrátu GPS upozorní (Audio settings, Other audio, GPS Signal).

Alternativy

Alternativou pro vás mohou být navigace na tužkové baterie. Nebudete závislí na elektrické energii, což je mimo civilizaci více než užitečné. Na základě typu navigace můžete vydržet i několik dní na páru tužkových baterií.

Hodně dní - hodně tužkovek
Hodně dní - hodně tužkovek

Nemusíte se bát, že byste se nemohli pochlubit svým přátelům na Endomondu. Z navigace je možné trasu vyexportovat a nahrát ručně. Občas sice i navigaci zazlobí a začne se chovat trochu vyšinutě. Doufejte, že svou trasu nebudete bezpodmínečně potřebovat ... jako já.

13. listopadu 2015