Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Z posledních sil #4 – Kostkovaný marathon v Práglu

Z posledních sil #4 – Kostkovaný marathon v Práglu

Publikováno 05.05.2015 Publikováno Vlastní silou Počet komentářů 1

Psychická příprava na maraton probíhala tak, že jsem se podíval na mapu a vyhláskoval W-T-F? To přece nejde uběhnout! To je moc dlouhý! I ta půlka je zabijačka! Pak jsem se postavil na start.

Po půlmaratonu jsem byl tak zničený, že jsem další měsíc neuběhl více tři kilometry. To je myslím ideální příležitost dát si svůj první maraton. Totiž, když si na něj někdo natrénuje, tak to umí uběhnout každej. To je hrozně snadné. Ale vstát, říct si, no to se nějak podá a jít na to, to je větší vzrůšo. Jen jedna malá rada: nedělej to.

Grupa K

Statečně jsem se postavil někam do zadní štace, kde jsem vyčkával na start. Bum, prásk a už stačilo jen doběhnout na začátek a rozeběhnout závod. První kilometr byla fakt pohoda. Takové maratonské dětství. Pak jsem se dostal do spirály tzv. „rušičky bolesti“. Nejdříve mě bolel pravý kotník, pak se mi ale udělal na levá noze puchýř, který to vyrušil a zas tu novou, puchýřovou bolest vyrušil další puchýř na pravé noze. Téměř dokonalá souměrnost. A od 15 kilometru už mě bolelo prostě všechno, takže to bylo úplně jedno.

Docela mě těšilo, že po většinu závodu jsem potkával známé tváře. Teda ne že bych je znal nějak dobře či blízce, ale pamatoval jsem si je od začátku až do slastného konce. Byl tu pán celý v bílém, pan čáp, korejský pár a slečna v růžovém, kterou jsem opakovaně předbíhal, protože měla malý močáček a neustále stála frontu u záchodů.

Málem na dlažbě

Do půlky jsem se dostal z posledních sil. Musel jsem se dívat, jak proti mě běží lidé, co už mají o nějakých deset kilometrů více. Hrozně depresivní. Ale běžel jsem dál. Občerstvovačku za občerstvovačkou. Kilometr za kilometrem. Snažil jsem se jakýmkoliv způsobem přinutit ty končetiny dole, aby posunuly hořejšek o těch 42 kilometrů. Pomeranče pomohly. Bůh jim žehnej.

V posledním úseku jsem to vzal pěkně z vostra a zaběhl téměř nejrychlější kilometr z celého závodu. Ani nemusím říkat, že jsem to dělat neměl, protože pár set metrů před cílem to se mnou málem seklo. Ale tak aspoň jsem díky tomu předběhl kapitána Ameriku (který byl myslím z Japonska nebo něčeho takového).

Ach domove, sladký domove

Dali mi medaily i tašku (čas kousek nad 5h). Musím říct, že doplazit se k dalšímu občerstvení byl docela oříšek, cesta vedla přes pěkně dlouhou uličku. A najít hlavní zázemí další ořech. Had běžců byl v době mého doběhnutí velmi řídký a nebylo jasné kudy. A dorazit domů to už byl ořešák. Naštěstí metro bylo docela volné. Už při posledním závodě jsem koketoval s myšlenkou nového zasedacího pořádku – nejdříve si sedají maratonci, poté těhotné ženy, důchodci a nakonec zbytek.

Až doma jsem zjistil, proč mě ta medaile tak škrábe na krku. Byl jsem spálený. Úplně všude. Ale tak žiju. Ještě chvíli. Ale na maraton mě už nikdo nedostane.

Kéž bych mohl chodit…

Endomondo Zobrazit akvivitu

V sérii „Sport-mining“

Komentáře
  1. Petr Ozogán

    Petr Ozogán: Kašlat na to, za jak dlouho jsi to doběhnul. Hlavní je, že jsi to zvládnul. A stihl jsi to dokonce dříve, než já svůj první maraton. Já ale už na tom modrým koberci v cíli věděl, že to není můj poslední maraton. Běhal jsem dál, dokonce prodlužoval vzdálenosti. A poznával přitom plno bezva lidí. A poznával tam při tom vlastně i sebe. Věřím proto, že i pro tebe byl tenhle maraton poznání, stejně se tam někdy ještě vrátíš. A moc ti budu fandit na 1000 mílích, co pojedeš už brzy na kole. Tam to ale bude mnohem horší a těžší, než maraton. Věřím ale tomu, že budeš bojovat, že to zvládneš.

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Vrtochy vrchního detektiva

Vrtochy vrchního detektiva

Je to příběh o velké lásce, velkém zklamání a ještě jedné velké lásce. Prostě romantika jak má být. A nebo ne?

Zobrazit →

Všichni lidé jsou neomylní!

Všichni lidé jsou neomylní!

Tak trochu o kráse, tak trochu o lidech, tak trochu o umění. Ale pozor! I troška může být relativní.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články