Withings Smart Body Analyzer

Chytré váhy vám umožní velice jednoduché měření vlastní hmotnosti. Konec je diářům, lístečkům a pamatovákům. Stačí se na ni jen na chvíli postavit a ona už za vás všechno zařídí. Smart Body Analyzer od Withings nabízí jen to, ale i další zajímavé funkce.

Společnost Withings v současné době nabízí dvě chytré váhy. Základní verze se jménem Wireless Scale se prodává za 100 euro a za její vyspělejší sestřička Smart Body Analyzer, kterou vám dnes představím, si připlatíte 50 euro navíc. Základní otázkou je, zda se to vyplatí.

V čem se liší? Základní verze vás dokáže pouze zvážit, rozpoznat kdo jste a odeslat naměřené hodnoty do aplikace v chytrém telefonu. Zvládne ještě jednu drobnost a tou je zobrazení dnešního počasí. V aplikaci totiž můžete nastavit polohu své váhy a ta si pak z internetu stáhne aktuální předpověď. Vyspělejší váha Smart Body Analyzer umí nejen to, ale obsahuje i následující tři funkce:

  • změří procenta tělesného tuku

  • změří srdeční tep

  • a ukládá data o teplotě a množství oxidu uhličitého v ovzduší

Plné srovnání si můžete prohlédnout přímo na webu Withings.

Zprovoznění

Balení správně obsahuje 4 AAA baterie (vydrží několik měsíců), takže se nemusíte bát, že byste ji po rozbalení nemohli hned použít. V mém případě to bylo ovšem jiné, protože jsem ji koupil v Datartu, kde šlo o vystavený kus a tak nějak mi je zapomněli přibalit ... příště budu dávat bacha.

Ke spárování budete potřebovat chytrý telefon s operačním systémem Android nebo iOS. Váhu propojíte se svým účtem na Withings a všechny naměřené údaje se tam budou odesílat. Abych pravdu řekl, tak párování bylo na Androidu celkem problematické a nakonec se mi to podařilo až s iPadem.

Při prvním spuštění se váze nastaví přístup na Wi-fi, takže nebude v přímém spojení s telefonem, ale data se budou odesílat či přijímat přímo přes internet.

Vážení

Pokud by chytrá váha neuměla správně vážit, šlo by o naprostou katastrofu. Tak tomu naštěstí není a zařízení navíc obsahuje několik chytrých vylepšení, která měření ještě zpřesní. Na váhu si namontujete čtyři nožičky, které ji stabilizují i na ne úplně stabilním povrchu jakým je například koberec. A při samotném vážení budete varování, že se příliš nakláníte a malé šipky vám napoví, jak své tělo stabilizovat.

Měření trvá asi 8s, záleží jak moc se vrtíte. Když se budete opakovaně hýbat, může to trvat déle. Po zvážení se objeví graf posledních hodnot, takže získáte rychlý přehled o vývoji své hmotnosti, aniž byste se dívali do aplikace v telefonu. Takhle funkcionalita je stará asi měsíc a je skvělá.

Zobrazení vývoje hmotnosti v aplikaci se mi také velice líbí. Jednotlivá měření v ní nejsou sama o sobě důležitá a pouze posunují s křivkou průměrného vývoje, jak můžete vidět na screenshotu. Vážit se je samozřejmě nejlepší za stejných podmínek, ale jelikož se něčeho takového v praxi těžko dosahuje, je průměrování hodnot skvělý nástroj.

Měření % tělesného tuku

Metoda pro měření tělesného tuku není příliš přesná a jako na ostatních váhách Je založena částečně na odhadech a matematických výpočtech. To znamená, že velmi záleží například na úrovní vaší hydratace. Takže když se hodně napijete nebo budete dlouho o žízni, změní to výsledek. Proto dvakrát platí důležitá zásada, vážit se pokud možno za stejných podmínek a ve stejném čase. I v samotném návodu na Smart Body Analyzer je napsáno, že není ani tak důležitá hodnota v procentech jako spíše její vývoj.

Stejně jako při měření váhy jsou odfiltrovány jednorázové výkyvy. Počítání procent tělesného tuku trvá cca 6s.

Měření srdečního tepu

Váha dokáže rovněž změřit klidový srdeční tep. Pokud bych měl srovnat výsledky měření klidového tepu pomocí Fitbit Charge HR a výsledků váhy Withings, tak musím poukázat na velké rozdíly. Nejde o to, že by samotné měření bylo nepřesné, ale zatímco Fitbit vám puls změří během probuzení, tak než se dovlečete na váhu, už vám to s tepem hýbne.

Samotné měření trvá asi 6s a narozdíl od ostatních hodnot se ne vždy podaří. Klidně několikrát za týden se mi stalo, že mě váha považovala za mrtvého. Či alespoň bez špetky srdce.

Zobrazení v grafu se mi opět líbí. Můžete si vylistovat data po jednotlivých dnech, týdnech a měsících. Uvidíte minimální, maximální a průměrnou naměřenou hodnotou.

Pravdou je, že tuto funkci už jsem z váhy vypnul a klidový srdeční tep měřím pouze přes Fitbit Charge HR. Za možnost aktivace či deaktivace jednotlivých prvků váhy musím vývojáře pochválit. Co chci, to si zobrazím a co nechci, to mám možnost skrýt a nezdržovat se tím.

Měření ovzduší

Nejdříve jsem si myslel, jak to bude skvělé, ale takhle funkcionalita je podle mě největším zklamáním. V produktovém videu grafy krásně naskakují v realtimu, ale realita je o poznání jiná. Data o ovzduší se v aplikaci aktualizují pouze pokud se zvážíte nebo jednou za 12 hodin (a to ještě dost sporadicky). To znamená, že nemůžete dostávat notifikace o vysoké koncentraci oxidu uhličitého ve vzduchu. Údaje se ovšem dají zobrazit přímo na váze, když ji jemně sešlápnete.

Ani grafy v aplikaci se mi tentokrát vůbec nelíbí. Zobrazit lze pouze data za jeden den a na dlouhodobější čísla můžete zapomenout. Služba Withings sice sama o sobě nemá API a data se nedají ani exportovat, ale mě se naštěstí podařilo vytvořit knihovnu v PHP a data si vysosat přímo z jejich webu.

Takhle část je za mě propadák. Existují mnohem lepší produkty, které vám zohlední i více faktorů kvality ovzduší než je teplota a množství oxidu uhličitého.

Celkové hodnocení

Co se samotného vážení týče, nemám prakticky žádné výhrady. Funguje přesně tak, jak má. Ale za tu cenu bych přece jen očekával něco víc. Tím něčím víc mohlo být měření kvality ovzduší, ale to mě velice zklamalo. Ani bych se nemohl rozhodnout pro nižší verzi váhy, protože ta zase nemá měření tělesného tuku (ať už je jakkoliv přesné).

Příště bych asi šel do Fitbit Aria. A navíc má dost možná zabudované kurvítko...