Vysoká, semestr čtvrtý

Čtvrtý semestr se nesl v duchu sladkého vítězství, když jsem si našel praxi jako kodér, a také sladké porážky v momentě, kdy jsem byl statistikou natřikrát poražen. Příští rok jí ale ukážu.

První zápis v indexu: 14.05.2012 - Zápočet z Anglického jazyka IV

Poslední zápis v indexu: 03.09.2012 - Zápočet a zkouška z Moderního programování

Délka prázdnin: -49 dní

Testů zkoušejících mé znalosti: 17

Zkoušek v obleku: 2

Počet návštěv studijního oddělení: 3

Mé studium se nachýlilo ke svému závěru. Ne snad proto, že by mne čekal vyhazov, k tomu mám pořád dost daleko, ale jako šťastný student Manažerské informatiky mám poslední dva semestry roční praxi. Žádné zkoušky mě už nečekají. Dobrá, nečekaly by, nebýt jedné dosti nepovedené události.

Tento semestr byl pěkně nabytý a na férovku mě vyzvalo rovných devět předmětů. Určitě si dokážete představit jaká to je přesila. Naštěstí se ukázalo, že některé jsou pouhými formalitami. Ale pěkně popořadě.

Anglický jazyk IV.

 • Cvičící: Nigel Richards, B.A.

 • Obtížnost: 3/5

 • Zakončení: zápočet, zkouška

Po čtyřech semestrech intenzivního studia nás čekala první zkouška z angličtiny. Mnozí se jí obávaly, ale ve výsledku to byla procházka růžovým sadem. Stačilo vypracovat dvoustránkový sloh a o tom něco povyprávět. Zvolil jsem osvědčenou taktiku - Reklamy na Facebooku - stačí ukázat, jak tam najít lesbičky a jednička byla v kapse.

Získat samotný zápočet už bylo větší hardcore. Tam už se začaly vyžadovat vědomosti! I přes tuto překážku se mi ho podařilo získat relativně s přehledem. Teď už mohu jen sentimentálně vzpomínat, jak mi vždy trvalo, že na nás rodilý mluvčí nezkouší nová slovíčka, ale jen se pokouší mluvit česky a vůbec mu to nejde.

Praktická příprava II

 • Cvičící: doc. Ing. Klára Antlová, Ph.D.

 • Obtížnost: 1/5

 • Zakončení: zápočet

Pokud o něčem mohu tvrdit, že to byla pouhá formalita, tak rozhodně o Praktické přípravě II. Jedinou podmínkou k absolvování tohoto předmětu bylo přinést smlouvu s firmou, na které budu mít jednoroční praxi. Později se ukázalo, že to až zas taková formalita není. Je to ale pro třetí ročník rozhodující, takže není jiné možnosti, než ho splnit.

Databázové systémy

 • Cvičící: Ing. Vladimíra Zádová, Ph.D.

 • Přednášející: Ing. Vladimíra Zádová, Ph.D.

 • Obtížnost: 4/5

 • Zakončení: zápočet, zkouška

Při vytváření webových stánek jsem se s databázemi a hlavně s jazykem SQL už setkal, takže jsem nepředpokládal výraznější problémy. Cvičení mi toho opravdu mnoho nedalo a spíše jsem si osvěžoval jen to, co už dávno znám. Když ale došlo na přednášky, stala se z toho docela hrůza. Teorie a já, to prostě nejde k sobě.

Užil jsem si předpotopní zápočet, kdy jsem SQL příkazy psal na papír a mohl se začít připravovat na to hlavní - na zkoušku. Písemná část se dala nějak upsat... ale ta ústní, no, ukecat se nedala. Nicméně prošlo to a to bylo pro mě v tu chvíli hlavní. Z databázových termínů mi toho v hlavě příliš nezůstalo.

Základy práva

 • Přednášející: Mgr. Karel Severa

 • Obtížnost: 3/5

 • Zakončení: zkouška

Základy práva jsou velmi zajímavý předmět. Ne ovšem svým obsahem, ale taktikou nejvhodnější taktikou pro splnění. Závěrečný test se skládá z 30 otázek ANO a NE. Většina z nich je tak chytře položená, že člověk, který se poctivě učil, skočí na nějaký chyták. Z toho vyplývá jediná věc - čím méně toho víte, tím větší šanci máte. To je matematika!

Matika opravdu zafungovala, takže mi zkouška hezky spadla do kapsy. A jelikož nevím co bylo správně a co špatně, tak mé znalosti práva zůstaly na stabilní úrovni.

Základy účetnictví

 • Přednášející: Ing. Jana Šmídová

 • Cvičící: Ing. Jana Šmídová

 • Obtížnost: 4/5

 • Zakončení: zápočet, zkouška

Nic proti účetnictví, ale pro mě to je něco naprosto neuchopitelného. V tomhle předmětu jsem jako v jednom z mála opravdu cítil, že se jednoduše nechytám. Někomu jsem pořád dával, jiný mi zase měl dávat, prostě hrozné orgie.

A těch účtů ... těch účtů, každý/á učetní má +1 za tu vyladěnou mozkovnu, která to dokáže všechno zpracovat. Naštěstí jsme měli pohodou cvičící i přednášející v jedné osobě, se kterou to bylo snesitelné. Zápočet mi na první pokus ušel o bod a ať už byl jakkoliv mrzký, byl bodem rozhodujícím. Opakování už bylo úspěšné, ale dobrý pocit jsem z toho neměl.

Následná zkouška, která se skládala z teoretických otázek, taky nebyla zrovna peříčko. Celou dobu jsem se držel myšlenky - na nic se mě neptejte, dejte mi za 3 a nechte mě žít. Ptala se, dostal jsem za 2 a žiju.

Informační systémy IV

Přednášející: doc. Ing. Klára Antlová, Ph.D.

Cvičící: doc. Ing. Klára Antlová, Ph.D.

Obtížnost: 2/5

Zakončení: zápočet, zkouška

Musím říct, že čtvrté kolo informační systémů bylo zábavné. Ani se tak, že bychom dělali srandovní věci, ale dostali jsme se k SAPU. Je to neskutečně velký, složitý a robustní informační systém, který u nás vyučovala nějaká česká společnost. Jelikož si nevzpomínám na jméno, tak si asi přednášky špatně brandovala.

A čím je ten SAP tak zvláštní? Dá se v něm skvěle mařit práce kolegům. Prakticky celé cvičení jsme se setkávali s tím, jak se někdo někomu nalogoval na účet a vyhodil ho, zablokoval fakturu, objednávku nebo mu posílal spamy do schránky. Jednoduše jsme si užili tolik srandy, jako bychom právě studovali základní školu.

Co jsem si ze SAPU odnesl? Že je to velmi zlomyslný systém, který byl naprogramován pro podnikové šprýmaře. Zápočet jsem dostal za docházku a zkoušku za teoretické otázky o informačních systémech. V obou případech to nebylo nic složitého.

Operační systémy

 • Přednášející: Ing. Jana Ehlerová, Ph.D.

 • Cvičící: Ing. Jana Ehlerová, Ph.D.

 • Obtížnost: 1/5

 • Zakončení: zápočet

Předmět operační systémy se nám okamžitě zvrhl na Linux, ale to nám už bylo oznámeno předem. Bojovali jsme tedy s příkazovou řádkou, bashem a podobnými fičurami. Na přednášky i cvičení jsme měli příjemnou slečnu, se kterou byl celý postup mnohem jednodušší. Pomocí jejích metod se sem tam začali chytat i ti největší anti-informatici. Dobrá práce.

Zápočet se skládal se dvou praktických testů, kdy jsme zadávaly příkazy do terminálu a měli dosáhnout zadaného výsledku. Tu nakopírovat soubor, tu spustit script, tu zabít proces. Teorie se nám obloukem vyhnula. Respektive její testování.

Moderní programování

 • Přednášející: Ing. Dana Nejedlová, Ph.D.

 • Cvičící: Ing. Dana Nejedlová, Ph.D.

 • Obtížnost: 2/5

 • Zakončení: zápočet, zkouška

Opět další matoucí název předmětu. "Moderní programování" neznamená, že budete programovat moderně (i když klidně můžete), ale že se bude dělat v Javě. Oproti zastaralému céčku, to je rozhodně krok vpřed.

Účast na přednáškách nebyla povinná a jelikož účast nepřinášela žádné výhody, skoro nikdo se na nich neobjevil. V podobném duchy probíhala i cvičení, i když zde to nebylo tolik tragické. Pravidla pro splnění předmětu byla nastavena velice jednoduše a jasně - napsat program a obhájit ho. A prvního září jsem se k tomu skutečně dostal.

V okamžicích euforie, kdy jsem si říkal: už to budu mít, jsem ale narazil na to, že při obhajobě se bude zkoušet i teorie. Dvacet pět minut před začátkem zkoušky jsem se tedy začal zuřivě učit a našprtat všechny okruhy. To jsem sice nestihl, ale i tak mé nedostatečné znalosti stačily. Uf.

Statistika II

 • Přednášející: Ing. Kateřina Gurinová, Ph.D.

 • Cvičící: Mgr. Jiří Rozkovec

 • Obtížnost: 5/5

 • Zakončení: zápočet, zkouška

Statistika, metla studenstva. Přesně tak nám o ní vyprávěli a já nevěřil. Prošel jsem prvním semestrem a já nevěřil. Dal jsem zápočet ve druhém semestru a já nevěřil. Napsal jsem první zkoušku a já nevěřil. Přišly výsledky a já ... uvěřil.

Nejtěžší totiž není samotný test, ale s jakou razancí je opravován. Člověk si myslí, jo, tady si něco najde. Člověk si myslí špatně. Statistika se nedá dát jen tak. Je zapotřebí mít nesmírné štěstí na variantu (nebo nemít neštěstí). Jak marné jsou mé výkřiky - kdybych tak býval dostal tu druhou. A když si tohle člověk řekne třikrát, je něco špatně. Jednak to, že jsem definitivně vylít a jednak to, že za pomoci nesmírné smůly. No, alespoň existuje něco, na co to můžu hodit.

Se statistikou se neloučím a příští rok ji opět vyzývám na souboj. Svou poslední zkoušku bakalářského studia. Nedám svoji kůži lehce. Těš se na odvetu statistiko.

3. září 2012