Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Vysoká ještě jednou, semestr první

Vysoká ještě jednou, semestr první

Publikováno 18.01.2014 Publikováno Zážitky Počet komentářů 2

Literární akademie. Jsem tam. Stalo se to. Mám za sebou první semestr. Mé klasické vysokoškolské hodnocení jednotlivých předmětů.

První zápis v indexu: 16.12.2013 – Zápočet z Evropské literatury I.
Poslední zápis v indexu: v nedohlednu
Délka prázdnin: ehm, čeho že?
Počet nakoupených script: 1/2

První semestr na Literární akademii jasně ukázal, jak moc se mezi sebou vysoké školy liší (ale zároveň v čem jsou stejné). Cítím se jako v novém světě. Už žádná ekonomika, informatika, žádná analytika, ale literatura, dějiny, psaní a myšlení. Ten skok je obrovský. A je nesmírně zajímavé vyzkoušet si něco nového.

Přesto musím říct, že v něčem to je zase stejné. Opět je mi na některých přednáškách spavo a hlava mi nezadržitelně padá na lavici. Do semestrálních prací se mi zrovna nechce a vymýšlím je na poslední chvíli. Hlavou mi víří myšlenky: Cože?? Co tam mám ještě psát? ÁÁÁÁÁ! Nakonec to ovšem stejně dopadne tak, že něco vymyslím (či vyseru omáčku, jak mi říkají někteří).

Anglický jazyk: praktický jazyk I.

Cvičící: PhDr. Richard Olehla, Ph.D.
Cvičící: Brad Vice, MFA, Ph.D.
Obtížnost: 2/5
Zakončení: zápočet

Když jsme měli na TULce na angličtinu dvě vyučující, bylo to peklo, ale na LA to k mému překvapení funguje. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že s každým cvičícím děláme věci z jiné oblastí a nekecají si navzájem do řemesla.

Jedna z hodin se týkala gramatiky, kde jsme jednoduše jeli podle témat z knížky. Výuka probíhala v přátelském duchu a často jsme se i nasmáli. Taková klasika s rodilým mluvčím. Psali jsme několik testů a esejí a všechno to bylo vcelku primitivní. Mnoho jsem si z hodin neodnesl. Na druhou stranu jsem zjistil, že už angličtině slušně rozumím, aniž bych si všiml, kdy se to vlastně stalo. Výuku angličtiny asi nechápu. K mému vlastnímu překvapení jsem semestr absolvoval v hardcore skupině.

Druhá část hodin se týkala kultury. Diskutovali jsme o tématech z historie Velké Británie. Opět to byla taková povídací hodina. Týden co týden jsme sice psali testy, ale nebyl pro mě problém naučit se na ně během ranní jízdy metrem do školy.

Celé naše cizojazyčné snažení bylo zakončeno velkým, závěrečným, nejúžasňákovštějším, gramatickým testem, který byl oproti tomu TULkovskému docela ořezávátko, takže předmět pro mě nepředstavoval problém.

Dějiny a současnost I.

Přednášející: PhDr. Václava Kofránková, Ph.D.
Obtížnost: 0/5
Zakončení: (do ztracena)

Z předmětu dějiny a současnost nebyla ani zkouška ani zápočet, takže z něj prolezl opravdu každý. Přednášky byly zajímavé. Vždy jsem zpozorněl při slovech „To vám říkali na škole špatně“. Je vidět, že mezi výukou dějin na střední a vysoké škole je přímo propastný rozdíl. A jsem rád, že si mohu udělat přesnější obrázek o tom, jak to vlastně bylo. Neučíme se žádná data, ale krásný příběh dějin Evropy.

Začali jsme ve starověku a rychle se přešoupli až do středověku.

Dějiny umění a kultury I.

Přednášející: PhDr. Václava Kofránková, Ph.D.
Obtížnost: 3/5
Zakončení: zápočet

Dějiny umění se týkaly malířství, sochařství a architektury od starověku až po manýrismus. Nejzajímavější byl náhled na interpretaci obrazů a symbolů, které se v nich objevují. Bohužel bylo vcelku obtížné dělat si zápisky, protože mi většina věcí nepřišla podstatná pro zapsání. Tento dluh se pak projevil na konci semestru, kdy jsem neměl moc z čeho se učit.

Zápočtový test byl vcelku obtížný a dal jsem ho jen díky svému obecnému přehledu a kladnému vztahu k dějinám.

Evropské myšlení I.

Přednášející: Prof. ThDr. et ThDr. Otakar Antoň Funda
Obtížnost: 2/5
Zakončení: zápočet

Evropské myšlení se mi velice líbilo, ale bohužel jsem neměl to štěstí ho navštěvovat (práce). Přednášky nám předkládaly výklad Starého zákona. Nikoliv ovšem z hlediska náboženství (přednášející je ateista), ale jako mýtický příběh z počátku věků, který změnil myšlení Evropanů.

Zápočet byl ústní, což jsem viděl poprvé v životě. Byly k němu dispozici okruhy, které ovšem nemusely vždy plně odpovídat vzneseným otázkám. Přednášející byl ovšem velmi vstřícný a navíc mi nedělalo problém se výklad jednotlivých příběhů naučit.

Praktický český jazyk a stylistika I.

Cvičící: Mgr. Eva Šťastná
Obtížnost: 3/5
Zakončení: zápočet

Jeden z předmětů, který má nějakou přímou spojitost s tvůrčím psaní. Kdo se chce stát spisovatelem, jednoduše musí umět česky (aspoň trochu) a přesně to nás má tento kurz naučit. Naneštěstí obsahuje velké množství teorie, takže jsme se většinu času zabývali dějinami češtiny a definicí různých jazykových jevů.

Alespoň v několika gramatických cvičení jsme vyzkoušeli svoje praktické dovednosti. Zjistil jsem, že na tom nejsem tak špatně, jak jsem si původně myslel. Cvičící mi vyhovovala a hodina svižně ubíhala. Některé užitečné dovednosti jsem si na kurzu opravdu osvojil, zvláště při rozboru našich esejů.

Zápočtový test byl částečně teoretický a částečně praktický. Gramatika mi dala docela zabrat, ale jako celek bych to zhodnotil slůvkem jednoduché.

Evropská literatura I.

Přednášející: Mgr. Markéta Kořená, Ph.D.
Cvičící: Mgr. Radek Malý, Ph.D.
Obtížnost: 2/5
Zakončení: zápočet

Rozbory děl, přesně o tom je evropská literatura. V tomto semestru cílí na romantismus a realismus. Bohužel se mi stala nepříjemná věc, na přednášku jsem měl někoho jiného než na cvičení a výuka tak probíhala hodně nekonzistentně. Druhá skupina měla v tomto ohledu jasnou konkurenční výhodu. Ačkoliv na přednášce zaznělo mnoho zajímavých informací, mnoho jsem si z ní neodnesl.

Cvičení bylo o stupeň více užitečnější. V něm jsme si naživo zkoušeli rozebírání velkých děl evropské literatury. Na začátku jsem se trochu bál, protože to nikdy nepatřilo k mým silným stránkám. Nakonec se mi však dařilo celkem obstojně.

K získání zápočtu stačilo rozebrat dvě díla na hodině a jednou v domácí práci na dvě normostrany.

Literární žánry I.

Cvičící: PhDr. Šidák Pavel, Ph.D.
Obtížnost: 3/5
Zakončení: zápočet

O literární teorii jsem do nástupu na LA nevěděl vůbec nic. Abych se přiznal, tak do té doby jsem ani nepřemýšlel, že by něco takového mohlo existovat. A to mě podrž, vono jo. Literární žánry jsou jedna z jejích disciplín. V průběhu semestru jsme se učili, jaké znaky má legenda, povídka, elegie, žalm atd. atd. Literárních žánrů je opravdu mnoho.

Na hodiny jsme si museli pravidelně číst ukázky, takže to určitě nebylo o tom, si to jen odsedět. To nejlepší nás ale čekalo na konci semestru. Vybrat si nějaký kratší text a napsat „povídání“ o literárních žánrech na 4-10 normostran.

Ukázalo se, že na Literární akademii se opravdu učí psát a tak nám byla práce všem vrácena, protože obsahovala mnoho stylistických, pravopisných i faktických chyb. Smekám před naším cvičícím, který musel mít spoustu práce s opravováním všem chyb.

Poetika I.

Cvičící: PhDr. Šidák Pavel, Ph.D.
Obtížnost: 3/5
Zakončení: zápočet

V podstatě to samé jako literární žánry. Podobně probíhající hodiny i závěrečná práce. Ačkoliv nám literární teorie k psaní příliš užitečná nebude, tak znalost struktury textů a dovednost jejich rozboru určitě nebude k zahození. Jsem zvědavý, co přinesou další semestry.

Práce s prameny I.

Přednášející: PhDr. Václava Kofránková, Ph.D.
Obtížnost: 1/5
Zakončení: zápočet

Práce s prameny na mě působí jako předmět do počtu. Je pouze jednosemestrální, zápočet jednoduchý a obsahuje pouze přednášky. Jako fanouška dějin byl ovšem pro mě zajímavý. Týkal se rozebírání zdrojů dějinných faktů. Od pamětí (např. Máchův deník „jsem ji pical dvakrát vleže u kamen, po večeři vkleče a pak vstoje, obojíkrát ji to bolelo.“) až po rozbor časopisů nebo internetových deníků.

Pro získání zápočtu je nutné vypracovat semestrální práci, kterou … ještě nemám.

 Literární tvorba – hlavní dílna I.

Přednášející: MgA. René Nekuda
Obtížnost: 1/5
Zakončení: zápočet

A jsme u nejdůležitějšího předmětu semestru alespoň co se zaměření školy týče. Vyžadoval naše plné soustředění prakticky po celou dobu semináře, takže byl velmi náročný. Zvlášť, když jsem měli hned 4 hodiny za sebou. Dalo se ovšem zvládnout.

Působilo to na mě spíše jako úvod do psaní pro začátečníky na rozepsání se. Nedostávalo se nám příliš zpětné vazby, ta má podle plánu přijít až druhý semestr, který předpokládám bude mnohem užitečnější. Aktuálně jsem v napjatém očekávání.

Určitě jsem se díky seminářů začal více zamýšlet nad konstrukcí příběhu, což určitě při psaní zúročím. Na hodinách jsme psali krátké testy, kde jsme trénovali konkrétní použití postav, dialogů, popisů atd.

Pro získání zápočtu stačilo na konci roku odevzdat jednu povídku a jelikož já píšu rychle, tak to pro mě byl vcelku jednoduchý úkol.

V sérii „Academiae Litterarum“

Zajímáte se bikepackingové závody a cestování na kolech? Navštivte nový magazín BezPodpory.cz, kde postupně přibívají tipy na vybavení, jeho minimalizaci a řešení problémů, které vás na dlouhých cestách potkají.


Komentáře
 1. Markéta Růžičková

  Markéta Růžičková: Na LA mě taky srdce táhne, dokonce bych taky byla ochotná absolvovat znovu bakalářské studium (a to už je vzhledem k nechuti k systému našeho školství co říct). ;-) Jenže trpím zádrhely, které zmiňuješ. Ale kdo ví, třeba se mi taky otevře cesta.. nikdy není pozdě.
  Přeju, ať se ti na škole líbí a dá ti přesně to, co od ní očekáváš. ;-)

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Jako u mě zádrhele padly naprosto nečekaně, takže je klidně dost možné, že se ti to také podaří. Nicméně je rovněž možné, že tě mé následné vzlyky a rvaní si vlasů odradí. To se doufám nestane. A to jak z toho hlediska, že si nebudu rvát vlasy, ale také z toho, aby tě nic neodrazovalo.

 2. JessW

  JessW: Tak tahle škola mě teda úplně minula. Jak to, že jsem na ní nenarazila dřív?? Jedinej literární obor, který mě zaujal, je na univerzitě v Pardubicích, kam chodím. Kdybych se dozvěděla dřív o Literární akademii, tak bych jí asi taky zvažovala, páč bych nemusela dojíždět do PCE, ale měla to hezky v Praze. No to už je teď jedno. Nicméně v Pardubicích mi ten obor přijde lepší v tom, že tam máme všechno dohromady v jednom bakalářském oboru, na LA je to rozdělený, jestli koukám správně. A na jaký obor se přesně hlásíš? Přeju ať to vyjde :)

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Hlásím se na literární tvorbu. Ona ta rozdělenost mi spíše vyhovuje, protože na mediální studium se zaměřovat moc nechci, ačkoliv mi přijde zajímavé a velmi poučné. Mám radši takovou tu uměleckou stránku věci. Navíc oba obory se vzájemně prolínají a některé předměty mají společné.

 3. Le fille Ash

  Le fille Ash: Jdeš si za svým snem, nyní i za svým cílem, na tom není nic špatného. Ano, když si to tak nějak shrnu, je to šílené, ale možná bych spíše řekla… šíleně krásné. Jen do toho. Nezapomenutelný zážitek to určitě bude.
  Jo, a nedá mi to neokomentovat tu “divnost”. Ano, umělci jsou považování za divné a titul BcA? Co to jako je? Ale já osobně jsem postupem času přišla na to, že zkrátka umění je mým životem. A jak se na to koukají ostatní, to mi je … ehm.. u čehosi. Takže poslední dobou říkám často něco jako: “Jsem divná, ano. A jsem na to pyšná!” ;)
  Budu Ti držet palce. Všechno to zvládni!

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: BcA. jest bakalář umění a MgA. zase magistr umění. A musím říct, pokud se dostanu do situace, kdy budu disponovat tituly jak Bc. tak i BcA., raději použiji druhý jmenovaný.

   Ono ještě k té divnosti. Mám za to, že mezi lidmi se vyskytuje několik úrovní a každá rozumí jen té své. Je už na člověku, do jaké skupiny se dopracuje. I mně přijdou někteří umělečtí lidé divnější než divní. Ale co, třeba se jednou taky dostanu výše.

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Život jako nalinkovaná dálnice nebo spletitá cestička?

Život jako nalinkovaná dálnice nebo spletitá cestička?

Víte, co budete dělat dnes? Víte, co budete dělat zítra? Víte, co budete dělat příští týden? Víte, kde chcete být za rok? Víte, kde chcete být za 10 let? Máte cíl? Máte plán?

Zobrazit →

Holubice v kleci ohnivé

Holubice v kleci ohnivé

Řekl jsem si, že by bylo rozumné zveřejnit nějakou svou další povídku. Tuto jsem psal cirka před dvěma roky ještě jako úkol na Literární akademii. Řadí se do mojí série, kde se hemží skryté významy a vlastně není tak úplně jasné, o čem to je. Nicméně se přiznávám, že tenhle kus si sám sobě rád čtu. Doufám, že to nejsou první příznaky nafrněnost. Každopádně, užijte si ho – je tam andílek.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články