Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Vyměřený čas

Vyměřený čas

Publikováno 13.11.2011 Publikováno Zajímavosti Počet komentářů 8

Znáte tenhle? “Peníze nebo život!” Ne? Tak to asi nejste ze světa, kde platidlem je čas vašeho bytí.

Vítejte v zcela novém světě, kde přísloví “Čas jsou peníze” nabývá zcela jiného významu. Čas se totiž opravdu stal platidlem, které nahradilo zastaralé bankovky. V nemilosrdném prostředí utrácíte minuty, hodiny, dny i roky svého života. V pětadvaceti se vám rozeběhnout biologické hodiny, jež nemilosrdně odpočítávají sekundy do konce vaší existence. Pokud se probudíte a na ruce vás svítí více než 24 hodin, můžete to považovat za štěstí. Někteří se už neprobudí nikdy.

Prostředí filmu Vyměřený čas je opravdu geniální. Krásně se v něm rýsují rozdíly mezi majetnými a nemajetnými. Ti šťastní boháči mají totiž nejenom spoustu peněz, ale navíc i nekonečný život, bájnou nesmrtelnost, o kterou je dokáže připravit jen zákeřný útok ze zálohy. Nebo finanční krize. V tomhle světě by burzovní makléři ani nemuseli vyskakovat z oken.

Vyměřený čas

Will Salas je jedním z těch, kteří doslova a do písmene žijí ze dne na den. Zeleně světélkující čas mu málokdy ukazuje víc než 24 hodin. Ono mít v Ghettu více než jeden den, je extrémně nebezpečné. Lidé tu jsou pro pár týdnů ochotní zabíjet. Na hodinkách vám nechají pár minut a pak se jen dívají, jak potupně vyčasujete, neschopni cokoliv udělat. Jakmile totiž čas vyprší, zemřete a nic vás již nevrátí zpět.

Mladík z Ghetta, Will Salas, má to štěstí, nebo spíše smůlu, že mu jeden z boháčů věnuje celé století. Správcům času se ale něco takového vůbec nelíbí a tak začíná série honiček, akčních scén a nervy drásajících momentů. Když si později Will najde přítelkyni, vypadá to jako Bonnie a Clyde z budoucnosti. Zvláště odvážná je pak “Bonnie”, která ty nejkrušnější běhací/skákací scény absolvuje v lodičkách.

Co říct na závěr? Vyměřený čas není špatný film, je to dokonce i dobrý film, ale přijde mi, že se tím výborným konceptem se mohli filmaři trochu lépe poprat. Využít ho lépe. Takhle je z toho jen silná akčňárka s občasným humorem. Možná jsem si od filmu sliboval více, než mi mohl nabídnout.


Komentáře
 1. komodor

  komodor: Pěkná recenze Michale.
  Film jsem před pár dny viděl. Popravdě – před shlédnutím jsem si nedokázal představit jak se asi tak tím časem platí. Po zjištění přišlo mírné zklamání, které ale zalepil následující vcelku pěkný filmový zážitek.
  Ne kvůli akčním scénám, ty mi byly fuk. Spíš kvůli nápadům, sledování okolností časových výměn, promítnutí ehm.. měny do většiny dnes běžných situací.

  Jinak Justin ve filmu hraje až moc nepřesvědčivého hrdinu, jeho fyzickým dovednostem věřit prostě nejde.

  1. Fabulátor

   Fabulátor: Takové “jedno kafe za čtyři minuty” zní opravdu zvláštně. Souhlasím, že prostředí tam je udělané opravdu zajímavě.

  2. Ajvngou

   Ajvngou: Recenze? Sorry… Myslíš popisek příběhu s dovětkem, že to nebylo špatný.

   Zápletka dobrá, ale hodně nedomyšlená – jak vlastně ten přenos času funguje, když si každej může od toho druhý nakrást jak chce a přitom se s ním obchoduje i mezi lidmi. Jak to, že hrdina jede přes 10 závor k těm milionářům, ale zpátky mu stačí 5 minut rychlý jízdy. A ten konec s tím jedním člověkem, co rozdává čas z tý jedný “kazety”? Těhlech lapsů je tam fakt moc.

   1. Fabulátor

    Fabulátor: Uznávám, že tag Recenze je spíše titulární název, než skutečná funkce. Nejsem prostě kritik, ale spíše se rád podělím (nepříjemné slovo, záměna í za á je výrazná), co jsem viděl a pár komentářů k tomu. Každopádně jak píšeš, jsou tam nesrovnalosti. Na druhou stranu mám pocit, že to je u spousty filmů. Třeba i takového Terminátora jsem systém cestování v času nikdy na 100% nepochopil.

 2. Ijacek.007

  Ijacek.007: no mě se film docela líbil i když bych taky uvítal kdyby byl trochu jinak řešen z prvu mi přišel že se hodně dramaticky rozjel ale ke konci mi rychlost přišla o dost pomalejší a konec hodně předvídatelný. I tak to byl příjemný film. Pěkný článek.

 3. Krabath

  Krabath: Tento film jsem viděl a vcelku mě příjemně překvapil. Začátek byl akčně pomalejší, což si myslím bylo dobře. Možná to chtělo v tom pomalejším tempu pokračovat trošku déle a rozjet to později. Taky jsem si říkal, že v těch lodičkách to muselo být žůžo. :D

  1. Fabulátor

   Fabulátor: Tak je to budoucnost, třeba se vyvine nějaký speciální typ lodiček, ve kterém půjde běhat stejně rychle, jako v botaskách. Vědci jsou tvorové koumaví, určitě na něco přijdou.

 4. Krabath

  Krabath: Nebo to bude chtít tak šikovné ženské, jako byla hrdinka. :)

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Všichni žijeme v jiném světě

Všichni žijeme v jiném světě

Je tak jednoduché škatulkovat. Je jednoduché odsoudit ty, kterým nerozumíme, a kteří nehrají podle našich pravidel. Je jednoduché se dívat se jen svými zorničkami. Je jednoduché říct těm, které nechápeme, že žijí v jiném světě. Je to jednoduché a pravdivé.

Zobrazit →

Bezdrátová sluchátka Jabra Sport Pace

Bezdrátová sluchátka Jabra Sport Pace

Jabra je kvalitou svých sluchátek známá a proto jsem se rozhodl je vyzkoušet. Pořídil jsem si Jabra Sport Pace a chystám se je používat především na běhání. Po prvních zkouškách vypadají velmi dobře.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články