Vyhlášení Fantastické povídky 2012

28. října 2012 jsem šel na vyhlášení Fantastické povídky. Čtenáři mi svým hlasováním přisoudili páté místo, za což jsem jim vděčný, stejně tak porotě, která mě poslala do finálového kola. A jak to všechno proběhlo?

Díky mým nepopsatelným spisovatelským schopnostem (nebo díku nepopsatelnému štěstí) se mi podařilo postoupit do finále Fantastické povídky. Do soutěže jsem posílal hned 2 práce, jednu prověřenou z šuplíku a jednu na rychlo splácnutou den před uzávěrkou. A jak už to tak v našem vesmíru bývá, tak do závěrečného kola postoupila ta splácnutá.

Na samotné vyhlášení jsem byl pozván na Fancity 2012 do Kulturního centra Novodvorská. Dostat se tam, nebyla žádná sranda. Cesta metrem na Kačerov, to byla ještě hračka, najít správný autobus i přes menší obtíže také šlo, ale kde je sakra to kulturní centrum?

Když jsem vystoupil na zastávce Sídliště Novodvorská, říkal jsem si, tady určitě nějaký chytrý pán dal ceduli ve stylu: „Na Fancity tudy!“ No, a nedal. Rozhodl jsem se zvolit starou, osvědčenou taktiku následovat dav. Ten ovšem k mému zklamání zamířil do OC Novodvorská, takže jsem byl opět na začátku.

Když jsem se ovšem vracel do výchozího bodu, spatřil jsem na druhé straně silnice budovu, která vypadal conovitě. Ve tmě jsem napůl přečetl, na půl si vyfantazíroval nápis Kulturní centrum Novodvorská. A opravdu. Stačilo se jen zahlásit jako protekční osoba a mohl jsem dovnitř.

Beseda s porotou

Na besedu jsem dorazil s chvilkovým předstihem, takže jsem viděl ještě předchozí předchozí přednášku. Původně jsem myslel, že se jedná o Kladivo na čarodějnice, což k mému překvapení vůbec neodpovídalo obsahu. Až pozorné čtení programu ukázalo, že to je Kladivo na čaroděje a to už dávalo větší smysl.

Z poroty se nakonec ukázala následující trojce - Františka Vrbenská, Jiří W. Procházka a Josef Pecinovský. A co jsem si z besedy odnesl? Moje první poznámka byla, Procházka - ten sprostej a v ten moment jsem už je spolehlivě rozeznal.

Pokud bych měl rady shrnout do jednoho odstavce tak: sny jsou naprd, nedělejte z čtenáře blbce, do mikropovídky max 3 postavy, nepojmenovávejte postavy Ank'syfrcx, dialog šetří místo, dialog pište nespisovně, dialog je konflikt, ne přitakávání a serte na uvozovací věty u přímé řeči. To jen v krátkosti, ještě tomu budu věnovat samostatný článek.

Po besedě jsme ještě natočily krátké medailonky, kde ze mě doufám vylezli nějaké kloudné odpovědi.

Večer Fantazie

Samotné vyhlášení se konalo v rámci Večera Fantasie. O besedě se porotci tak trochu prokecli a cenu poroty získala podle očekávání Jana Soukupová s povídkou Myslím, ale jsem? (mimochodem, opravdu velmi dobrá, závěr zamrazí). Hlavní pořadí ale udává čtenářské hlasování.

Organizátoři mě na začátku vůbec nechtěli pustit dovnitř, ale po menší ukecávačce jsem proklouzl. Následovalo několik tanečních a hudebních čísel, než přišlo na řadu vyhlašování, na které z porotců dorazila jen osamocená Františka Vrbenská. Určitě jsem nechtěl skončit osmý a to se mi rychle splnilo. Nakonec jsem si přišel pro páté místo. Jako člověk, který se na pódiu příliš nepohybuje, mi vyhlašovatelé zoufale šeptali: „Otoč se k publiku, otoč se k publiku.“

Ale jinak vše proběhlo bez újmy na zdraví. Překvapilo mě, že z Petra Stejskala se vyklubal postarší pán a přišel si pro druhé místo. Prvenství si odnesl Tomáš Řezníček. Kompletní pořadí se dozvíte na Fanzinu: fanzine.topzine.cz/vitezem-literarni-souteze-fantasticka-povidka-2012-je-tomas-reznicek

Co jsem si odnesl

Kromě nových poznatků a zkušeností jsem si odnesl i nějaké ceny. A co takové páté místo vyhrává?

  • Diplom - aby mi trochu stouplo ego

  • Čutora s karabinou - aby se mi na skalách dobře psalo

  • Temohrnek - abych měl při psaní přísun horkého nápoje

  • Flashdisk - kdybych psal tolik, že by mi nestačil harddisk

  • Deštník - abych mohl psát v dešti i sněhu

  • Kniha Gorian - Odkaz hvězdných mečů - abych měl od koho opisovat

  • Hudební CD od Jana J. Nedvěda a Vypsaná fixa/Detaily - abych měl u čeho psát

  • Film zdrojový kód - protože moc dobře věděli, že jsem kodér a ve zdrojáku se hrabu pořád

Tak, Fantastická povídka 2012 je za mnou. Příští rok se chystám na repete.

Pokud si chcete soutěžní povídky přečíst, tak máte šanci: (ne)Zkrocení mágovy ženy se dostalo do druhého kola a povídka Věčný student skončila na pátém místě.

28. října 2012