V HIMYM je více moudrosti, než si myslíte

Takový lehké zamyšlení nad seriálem How I Met Your Mother. Zjistil jsem, že se v něm nachází více moudrosti, než by se přes jeho tlustou a vtipnou skořápku mohlo na první pohled zdát.

How I Met Your Mother, v češtině pak Jak jsem poznal vaši matku, je název netradičního amerického sitkomu, kde pětice přátel zažívá neopakovatelné, neuvěřitelné no prostě legendární příhody. Máte tu Teda (prozatím neúspěšně) hledajícího svou životní lásku, se kterou by se mohl usadit a zplodit početné potomstvo, Robin - věčnou kariéristku, která na děti naopak nemá ani pomyšlení, Lili s Marshallem - neodělitelný pár, který je spolu už od vysoké a patří neodmyslitelně k sobě a Barneyho - fešáka v obleku, který balí každou kočku pod třicet pod třicet sekund.

Ti všichni jsou ústředními osobami nevšedně vyprávěných událostí, kde se mísí jak flashbacky, tak flashforwardery, tak i úmyslně podávané, lživé informace. Nebojte se však, není to tak složité, je to sranda. Velká sranda.

Tento seriál se mi dlouho vyhýbal hlavně kvůli svému podivnému názvu. Je prostě divný a já si říkal, že to bude kdoví jaká blbost. Můj omyl snad ani nemohl být větší. Jakmile jsem si pustil jeden z dílů, hned jsem zjistit, že jádrem problému nebude něčí matka, a že se rozhodně bude na co dívat. Celé vyprávění je prostě legendární a zaslouží si naši plnou pozornost. I přes občasné výkyvy kvality má i v sedmé série pěkné grády.

Dnes ovšem nechci psát o seriálu jako takovém. O tom už přeci slyšel každý (pokud ho neodradilo jméno). Já bych rád promluvil o jeho nevšední chytrosti a důmyslnosti. Když se totiž budete bedlivě dívat, uzříte některá základní pravidla života. Vemte si díl, kde v National Goliath Bank hrozí zaměstnancům výpověď a Marshall musí najít nějakou činnost, ve které bude nepostradatelný.

Nesnažil se být lepší v oboru práce, který vykonává, v právničině. Chtěl něčím přispět do týmové pohody, aby se lidé v práci cítili lépe. To je přece cíl všech pracovníků - cítit se v práci dobře. To rozhodne o tom jestli zůstáváte nebo jdete z kola ven. Velmi chytré, velmi poučné. Není důležité, jak lidé pracují, ale co pro nás znamenají.

Další z chytrých okamžiků je Marshallova snaha o nové zaměstnání. Jeho budoucí šéfové si ho samozřejmě museli proklepnout na googlu, kde ovšem zjistí děsivou pravdu. Jejich nový právník se po ulici prohání tak, jak ho Bůh stvořil. To není zrovna dobrá vizitka, takže si dávejte pozor, co o vás na internetu píší. Jednou by vás to mohlo stát kvantum problémů.

A jak najít další chytré rady do života? Stačí se dívat, dívat a dívat. Jen si dejte pozor abyste to nepřehnali.

10. prosince 2011