Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

V HIMYM je více moudrosti, než si myslíte

V HIMYM je více moudrosti, než si myslíte

Publikováno 10.12.2011 Publikováno Zamyšlení Počet komentářů 8

Takový lehké zamyšlení nad seriálem How I Met Your Mother. Zjistil jsem, že se v něm nachází více moudrosti, než by se přes jeho tlustou a vtipnou skořápku mohlo na první pohled zdát.

How I Met Your Mother, v češtině pak Jak jsem poznal vaši matku, je název netradičního amerického sitkomu, kde pětice přátel zažívá neopakovatelné, neuvěřitelné no prostě legendární příhody. Máte tu Teda (prozatím neúspěšně) hledajícího svou životní lásku, se kterou by se mohl usadit a zplodit početné potomstvo, Robin – věčnou kariéristku, která na děti naopak nemá ani pomyšlení, Lili s Marshallem – neodělitelný pár, který je spolu už od vysoké a patří neodmyslitelně k sobě a Barneyho – fešáka v obleku, který balí každou kočku pod třicet pod třicet sekund.

Ti všichni jsou ústředními osobami nevšedně vyprávěných událostí, kde se mísí jak flashbacky, tak flashforwardery, tak i úmyslně podávané, lživé informace. Nebojte se však, není to tak složité, je to sranda. Velká sranda.

Tento seriál se mi dlouho vyhýbal hlavně kvůli svému podivnému názvu. Je prostě divný a já si říkal, že to bude kdoví jaká blbost. Můj omyl snad ani nemohl být větší. Jakmile jsem si pustil jeden z dílů, hned jsem zjistit, že jádrem problému nebude něčí matka, a že se rozhodně bude na co dívat. Celé vyprávění je prostě legendární a zaslouží si naši plnou pozornost. I přes občasné výkyvy kvality má i v sedmé série pěkné grády.

Dnes ovšem nechci psát o seriálu jako takovém. O tom už přeci slyšel každý (pokud ho neodradilo jméno). Já bych rád promluvil o jeho nevšední chytrosti a důmyslnosti. Když se totiž budete bedlivě dívat, uzříte některá základní pravidla života. Vemte si díl, kde v National Goliath Bank hrozí zaměstnancům výpověď a Marshall musí najít nějakou činnost, ve které bude nepostradatelný.

Nesnažil se být lepší v oboru práce, který vykonává, v právničině. Chtěl něčím přispět do týmové pohody, aby se lidé v práci cítili lépe. To je přece cíl všech pracovníků – cítit se v práci dobře. To rozhodne o tom jestli zůstáváte nebo jdete z kola ven. Velmi chytré, velmi poučné. Není důležité, jak lidé pracují, ale co pro nás znamenají.

Další z chytrých okamžiků je Marshallova snaha o nové zaměstnání. Jeho budoucí šéfové si ho samozřejmě museli proklepnout na googlu, kde ovšem zjistí děsivou pravdu. Jejich nový právník se po ulici prohání tak, jak ho Bůh stvořil. To není zrovna dobrá vizitka, takže si dávejte pozor, co o vás na internetu píší. Jednou by vás to mohlo stát kvantum problémů.

A jak najít další chytré rady do života? Stačí se dívat, dívat a dívat. Jen si dejte pozor abyste to nepřehnali.


Komentáře
 1. Carl114

  Carl114: Nejvíc srandovní je, když si člověk díky tomu vzpomene na nějaký okamžik… kdy udělal to samé. V ještě lepším případě kdy je ve stejném problému a seriál ho tak trochu nasměruje. Je to opravdu parádní seriál :).

  1. Fabulátor

   Fabulátor: To jsem se nedávno shlédl všechny díly 7 série abych se dozvěděl, že právě přichází zimní pauze. Na další díly si holt počkáme.

 2. Tomáš

  Tomáš: Musím říct, že jsem se tomu seriálu zatím taky vyhýbal, ale po této recenzi dám aspoň pár dílům šanci. :-)

  1. Fabulátor

   Fabulátor: To by mělo stačit. Jestli tě to nechytne po několika dílech, tak to není seriál pro tebe. Za pokus to určitě stojí.

 3. Karlinho

  Karlinho: Do tohoto seriálu se buď zamilujete, nebo ho budete ignorovat… Naštěstí já jsem si ho zamiloval :) Sleduji ho od první řady, ještě než byl COOL… A v září by měla být snad 8. série – těším se strašně moc!

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: To já ho sleduju až od doby, kdy cool byl :D a na osmou řadu jsem také zvědavý, jestli konečně uvidíme JI. Už by to docela chtělo. Jinak ty děti utrápí.

   1. Karlinho

    Karlinho: Někdo říká, že už tam byla, někdo ne… Jsem hrozně zvědavý :D A strašně se těším… Také by mě zajímalo, jak se vůbec stala ta svatba v posledním díle 7. série – jestli spolu fakt utekli… (jak to tak po sobě čtu, zní to jako by se naše matky bavily o nějaké telenovele :D)

    1. Michal Ozogán

     Michal Ozogán: Něco na tom bude, ale uklidňuje mě myšlenka, že Esmeralda, by se o Valentýnu na vetřelce (nebo predátora, já si ty kluky pletu) nekoukala.

     Ono přece není až tak důležité kdo to je, seriál je o něčem jiném, ale když už člověk viděl 7 sérií, tak by bylo fajn to vědět.

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Prezentuju jako sebevrah

Prezentuju jako sebevrah

Daly by se vůbec z dnešního světa vytěsnit prezentace? Vždyť běžnou praxí se stává, že mnohem cennější je dovednost „prodat špatný nápad“ než „vymyslet ten dobrý“. Přesto to všechno mám k předávání informací ne úplně zdravý a zodpovědný přístup. Já totiž prezentuju jako sebevrah!

Zobrazit →

Literární akademie, rok poslední aneb zdivočení Doležala

Literární akademie, rok poslední aneb zdivočení Doležala

Když jsem se přihlásil na Literární akademii, vypadalo to trochu jako pohádka. Buran z vesnice, kterému ještě trčela sláma z bot, se přestěhoval do velkoměsta a studoval zde vysoká umění na ještě vyšší škole. Jenže pohádky jsou pohádky a realita je realita.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články