Srovnání přesnosti Fitbit One a Fitbit Charge HR

Fitbit je aktuálně největší hráč na poli chytrých fitness náramků. Jelikož vlastním dva jejich produkty, rozhodl jsem se je srovnat, abych mohl říct, zda se vůbec vyplatí přecházet na novější model.

V momentě, kdy jsem v rukách držel starý i nový Fitbit, věděl jsem, že je budu muset srovnat. Co se týče chytrých náramků jsem skeptik. Prostě nedokážu uvěřit tomu, že by nějaká banda vývojářů dokázala odlišit, kdy opravdu jdu a kdy jen předvádím svou barokní gestikulaci. Navíc jako developerovi mi od rána do večera jezdí ruce po klávesnici a ačkoliv jistě ulítají mnoho mil, kroky to nejsou.

Aby bylo měření co nejpřesnější, založil jsem si ve Fitbitu druhý účet a zapsal do něj svůj věk, výšku, váhu, prostě jsem tam zkopíroval sebe sama. Po dva dny jsem pak neustále nosil oba Fitbity při ruce (či při pásku). Možná jsem působil jako naprostý technologický freak, ale co já bych pro vědu neudělal.

Rovnou se můžeme pustit do srovnání metrik.

Spánek

Fitbit Charge HR přišel s velmi užitečnou novinkou. Dokáže sám poznat, kdy usnete, ale bohužel tím přijdete o data zohledňující čas mezi uložením se ke spánku a samotným usnutím. Trackování jde samozřejmě spustit i manuálně, ale brzy jsem zjistil, že automatické měření je strašně pohodlné.

Měření spánku jsem vyzkoušel dvakrát. Nejdříve jsem nechal Fitbit Charge HR sám poznat, kdy usnu a takový je výsledek:

Fitbit OneFitbit Charge HR
Čas usnutí00:1800:13
Čas strávený v posteli6h 28min6h 13min
Reálný čas spánku6h 00min5h 57min

Hodnoty obou zařízení jsou podobné. Celkový čas spánku se liší o pouhé 3 minuty. Zkusil jsem ještě jedno měření a tentokrát jsem oba trackery zapnul manuálně.

Fitbit OneFitbit Charge HR
Čas usnutí23:5323:52
Čas strávený v posteli7h 15min7h 15min
Reálný čas spánku6h 39min6h 33min

Opět jsem došel k podobným hodnotám. Je vidět, že sledování spánku zůstalo stejně přesné, a že jeho automatická detekce funguje skvěle.

Měření kroků

Na přesnost měření kroků jsem byl ze všech metrik nejzvědavější. A byl jsem také velmi překvapený, když jsem viděl výsledek. Fitbit One mi naměřil více kroků než Fitbit Charge HR. Moje teorie o mávání rukou a vytváření neexistujících kroků se tak rozplynula jako Vietnamci před celní inspekcí.

Opět jsem počítání kroků testoval v průběhu dvou dnů. První den jsem absolvoval dvě jízdy na kole a jednu procházku. Velké rozdíly se objevily především při cyklistice, kde by teoreticky neměly být počítány žádné kroky. Zde jich Fitbit One napočítal mnohem více než jeho nástupce. Vše je vidět v grafu:

Další den už jsem se cyklistice nevěnoval, abych příliš nezkresloval data. Pouze jsem si dal večerní běh. Opět mi ale Fitbit One napočítal o něco více kroků.

Závěr je, že Fitbit Charge HR funguje na měření kroků opravdu skvěle.

Kalorie, vzdálenost, patra

Zbývající metriky jsem se rozhodl shrnout do tabulky. Vzdálenost neuvádím, protože je pouze vypočítaná z počtu kroků.

DEN 1Fitbit OneFitbit Charge HR
Počet kroků11 1109 895
Pater5633
Kalorií2 4822 742

Jak už jsem předeslal v minulé kapitole, při cyklistice mi Fitbit One naměřil mnohem více kroků. A s tím se pojí i vyšší počet pater, protože jsem šlapal do kopce. U Fitbit Charge HR mám naopak více spálených kalorií, což by měl být přesnější údaj, protože vychází z dat o srdečným tepu.

Tabulka druhého dne je více vypovídající, protože kolo jsem vynechal.

DEN 2Fitbit OneFitbit Charge HR
Počet kroků19 70519 270
Pater6155
Kalorií3 1823 219

Fitbit One opět naměřil o něco více pater i kroků, ale rozdíl už není tolik výrazný. Stejně se srovnali i kalorie, což opět vychází z toho, že jsem jako dopravní prostředek do práce nezvolil kolo. Díky měření srdečního tepu tak Fitbit Charge HR mnohem lépe zvládá měření aktivit, při nichž se nevykonávají žádné kroky.

Závěrem

Závěrem musím říct, že Fitbit Charge HR je opravdu kvalitní nástupce a pokud někdo uvažuje o upgradu, mohu vřele doporučit. Jediné, co mě na něm štve, je rychle se vybíjející baterie.

11. listopadu 2015