Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Srovnání přesnosti Fitbit One a Fitbit Charge HR

Srovnání přesnosti Fitbit One a Fitbit Charge HR

Publikováno 11.11.2015 Publikováno Elektronika Počet komentářů 0

Fitbit je aktuálně největší hráč na poli chytrých fitness náramků. Jelikož vlastním dva jejich produkty, rozhodl jsem se je srovnat, abych mohl říct, zda se vůbec vyplatí přecházet na novější model.

V momentě, kdy jsem v rukách držel starý i nový Fitbit, věděl jsem, že je budu muset srovnat. Co se týče chytrých náramků jsem skeptik. Prostě nedokážu uvěřit tomu, že by nějaká banda vývojářů dokázala odlišit, kdy opravdu jdu a kdy jen předvádím svou barokní gestikulaci. Navíc jako developerovi mi od rána do večera jezdí ruce po klávesnici a ačkoliv jistě ulítají mnoho mil, kroky to nejsou.

Aby bylo měření co nejpřesnější, založil jsem si ve Fitbitu druhý účet a zapsal do něj svůj věk, výšku, váhu, prostě jsem tam zkopíroval sebe sama. Po dva dny jsem pak neustále nosil oba Fitbity při ruce (či při pásku). Možná jsem působil jako naprostý technologický freak, ale co já bych pro vědu neudělal.

Rovnou se můžeme pustit do srovnání metrik.

Spánek

Fitbit Charge HR přišel s velmi užitečnou novinkou. Dokáže sám poznat, kdy usnete, ale bohužel tím přijdete o data zohledňující čas mezi uložením se ke spánku a samotným usnutím. Trackování jde samozřejmě spustit i manuálně, ale brzy jsem zjistil, že automatické měření je strašně pohodlné.

Měření spánku jsem vyzkoušel dvakrát. Nejdříve jsem nechal Fitbit Charge HR sám poznat, kdy usnu a takový je výsledek:

Fitbit One Fitbit Charge HR
Čas usnutí 00:18 00:13
Čas strávený v posteli 6h 28min 6h 13min
Reálný čas spánku 6h 00min 5h 57min

Hodnoty obou zařízení jsou podobné. Celkový čas spánku se liší o pouhé 3 minuty. Zkusil jsem ještě jedno měření a tentokrát jsem oba trackery zapnul manuálně.

Fitbit One Fitbit Charge HR
Čas usnutí 23:53 23:52
Čas strávený v posteli 7h 15min 7h 15min
Reálný čas spánku 6h 39min 6h 33min

Opět jsem došel k podobným hodnotám. Je vidět, že sledování spánku zůstalo stejně přesné, a že jeho automatická detekce funguje skvěle.

Měření kroků

Na přesnost měření kroků jsem byl ze všech metrik nejzvědavější. A byl jsem také velmi překvapený, když jsem viděl výsledek. Fitbit One mi naměřil více kroků než Fitbit Charge HR. Moje teorie o mávání rukou a vytváření neexistujících kroků se tak rozplynula jako Vietnamci před celní inspekcí.

Opět jsem počítání kroků testoval v průběhu dvou dnů. První den jsem absolvoval dvě jízdy na kole a jednu procházku. Velké rozdíly se objevily především při cyklistice, kde by teoreticky neměly být počítány žádné kroky. Zde jich Fitbit One napočítal mnohem více než jeho nástupce. Vše je vidět v grafu:

Další den už jsem se cyklistice nevěnoval, abych příliš nezkresloval data. Pouze jsem si dal večerní běh. Opět mi ale Fitbit One napočítal o něco více kroků.

Závěr je, že Fitbit Charge HR funguje na měření kroků opravdu skvěle.

Kalorie, vzdálenost, patra

Zbývající metriky jsem se rozhodl shrnout do tabulky. Vzdálenost neuvádím, protože je pouze vypočítaná z počtu kroků.

DEN 1 Fitbit One Fitbit Charge HR
Počet kroků 11 110 9 895
Pater 56 33
Kalorií 2 482 2 742

Jak už jsem předeslal v minulé kapitole, při cyklistice mi Fitbit One naměřil mnohem více kroků. A s tím se pojí i vyšší počet pater, protože jsem šlapal do kopce. U Fitbit Charge HR mám naopak více spálených kalorií, což by měl být přesnější údaj, protože vychází z dat o srdečným tepu.

Tabulka druhého dne je více vypovídající, protože kolo jsem vynechal.

DEN 2 Fitbit One Fitbit Charge HR
Počet kroků 19 705 19 270
Pater 61 55
Kalorií 3 182 3 219

Fitbit One opět naměřil o něco více pater i kroků, ale rozdíl už není tolik výrazný. Stejně se srovnali i kalorie, což opět vychází z toho, že jsem jako dopravní prostředek do práce nezvolil kolo. Díky měření srdečního tepu tak Fitbit Charge HR mnohem lépe zvládá měření aktivit, při nichž se nevykonávají žádné kroky.

Závěrem

Závěrem musím říct, že Fitbit Charge HR je opravdu kvalitní nástupce a pokud někdo uvažuje o upgradu, mohu vřele doporučit. Jediné, co mě na něm štve, je rychle se vybíjející baterie.


Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Demokratická despocie

Demokratická despocie

Drabble se slovy rektor, rezoluci, silnice, planetu a zasílat.

Zobrazit →

Měřte s Endomondem opotřebení bot a dalšího vybavení

Měřte s Endomondem opotřebení bot a dalšího vybavení

Tagy se v Endomondu dají použít na hodně věcí. Na oddělení tréninků od závodů, na běh po různých površích nebo v různém počasí. Stejně tak se dá využít i na měření opotřebení bot a dalšího vybavení.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články