Sociální sítě budují závislost na uznání druhých
Závislostí je tolik druhů, až z toho mrazí. Ranní dávka kofeinu je téměř společenskou povinností. Lidé se hrdě bijí do prsou, že na svou potřebu jsou náležitě hrdí a uznávají, že bez ní nemohou existovat. O to horší jsou závislosti jen v rovině psychické, které na první pohled nelze tak jednoduše prokouknout.
Buďme k sobě upřímní. Když dáme něco na sociální sítě, očekáváme reakci. V případě otázky to je odpověď, v případě výkřiku do tmy to je soucitné likování. Čím víc srdíček přistane na našem profilu, tím více měkneme dojetím a oddáváme endofinovému šimrání v našem mozku. My si dali práci s příspěvkem a uživatel nás odměňuje tapováním.
Je to jako vztah člověka a koně, akorát cukřík drží v ruce čtenář. Sociální aplikace to ještě umocňují tím, že o všem nás v reálném času spravují. Kdykoliv se něco šustne ohledně našeho obsahu, telefon se roztáčí a neposednou vibrací nás informuje, že si pro nás přichystal malou odměnu. A pokud zarytě mlčí, je to trest nejvyšší.
Opravdu je to problém?
Uznání je krásná věc. Pocit uspokojení přijde vždy, když se k nám někdo nenápadně natočí, poplácá po ramenou a šeptne: „Dobrá práce.“ Bráno čistě hypoteticky – nemám rád, když mě někdo plácá po ramenou.
To je jádro závislosti. Každá nám dává něco dobrého. Ale jen v krátkodobém hledisku … ale žijeme okamžikem, ne? Pamatujete si, co všechno jste likovali včera?
Ono by se mohlo zdát, že to žádný problém není. Tak se občas podívám na notifikaci, kdo mi dal like a zkontroluji, kdo všechno se podíval na moji story. O nic přece nejde. A v tom je kouzlo závislosti. Vetře se do života tak lehce a nenápadně a její následné odstranění je stejně nemožné, jako si kompletně smazat profil na Facebooku.
Jak z toho ven
Zakročit jsem musel kvůli sobě. Cítil jsem, že to přeháním a to ustavičné vibrační vyrušování mě jen odvádí od práce.
Vypnul jsem si prakticky všechny notifikace Twitteru a Facebooku. Nechal jsem si jen ty, které vyžadují nějakou interakci – když mi někdo na něco odpoví. Jejich počet je malý, takže o vyrušování moc nemůže být řeč. Myslím, že není třeba vypínat úplně všechno, stačí najít správnou míru.
Nejideálnější by byla ještě možnost seskupovat notifikace a posílat je pouze jednou za hodinu, ale toto nastavení jsem nenašel.
U Facebooku jsem si vypnul notifikace všechny a reaguji na něm prakticky jen přes počítač.
Notifikace ale nebyly to jediné, co jsem musel změnit. Musel jsem přestat chodit přímo na weby sociálních sítí a nevyžívat se v tom notifikačním čísle nahoře. A to není jednoduché.