Rozhovor s Jaroslavem alias Seekerem
Rozhovor s autorem blogu o kreslení a tvůrcem literární soutěže rytiny.
Po menší pauze tu máme další nedělní rozhovor. Zpovídaným blogerem se stal Jaroslav známý pod přezdívkou Seeker. Sám o sobě tvrdí, že je workoholik a jeho tři projekty mu dávají za pravdu – blog o všem možném smelc.cz, grafický blog skicar.cz a literární soutěž rytiny. Více už v rozhovoru.
Nejdříve bych tě poprosil, aby ses čtenářům v krátkosti představil. Kdo jsi, odkud jsi, jaké jsou tvé záliby a co všechno máš „na svědomí“.
Jmenuju se Jaroslav, na internetu vystupuju nejčastěji jako seeker – obvykle se snažím zůstat v anonymitě, i když mi přijde, že je to poslední dobou stále těžší. Nejsem už bohužel žádnej mlaďoch a začínám trochu fotrovatět – 30 mi už bylo, ale snažím se na to nemyslet . Momentálně žiju už několik let v Brně a docela se mi tam líbí.
Vystudoval jsem VŠ a pracuju v IT (SW development), takže skoro pořád vysedávám u počítače. Přesto i po celodenním koukání do monitoru mi (zatím) nedělá problém si večer sem tam zahrát nějakou hru, čmárat s tabletem, starat se o moje blogy, nebo jen tak slídit po internetu…
Tím se dostáváme k otázce „co všechno mám na svědomí“…
Řekl bych, že toho je celkem dost, ale asi se budeme bavit hlavně o mých dvou blozích Smelc.cz, Skicar.cz a projektu Rytiny.cz. Ve všech zmíněných se projevuje moje záliba v psaní (o čemkoliv co mě zaujme) a má vášeň pro grafiku v různých podobách.
Máš svou anonymitu rád? V čem spatřuješ její největší výhodu? Nebojíš se třeba o ní v souvislosti s možným kontrolováním internetu?
Ano mám, velice. Být anonymní znamená v jistém smyslu být svobodný, co může být víc? A ano, bojím. Velice. A nejen na internetu.
Co děláš radši – grafiku nebo psaní? Dají se vůbec tyto dvě činnosti tvůrčí porovnávat? Patří k sobě dál nebo blíž, než si lidé myslí?
Myslím si, že psaní i kreslení toho mají hodně společného, obě formy nesou nějakou informaci, něco sdělují (nebo by alespoň měly). V poslední době jsem propadl kreslení, takže aktuálně by se dalo říct, že mám raději grafiku. Hodně kreslím tužkou i tabletem a taky o tom píšu – předávám psanou informaci o tom jak vytvářím grafickou informaci :)
Kde hledáš inspirace pro své kresby? Vycházejí především ze tvé fantazie nebo mají silný reálný základ?
Kreslením se zabývám teprve krátce (asi rok) a pořád se ještě mám hodně co učit. Takže moje „tvorba“ vychází hlavně z reálných předloh. Většina z mých prací jsou studie a cvičné skici, ale v budoucnu bych se rád dopracoval k tomu, že budu tvořit na základě mé fantazie.
Jinak se snažím kreslit všechno možné, nejvíc mě baví portréty a lidé, ale pomalu přicházím na chuť i tvorbě prostředí (krajinkám).
Jak se díváš na své staré kresby? Vidíš velké zlepšení? Jsou začátky krušné? Vím, že třeba u povídek mně má starší díla skoro děsí…
Na staré kresby se dívám s úsměvem, protože na nich vidím, jak moc jsem pokročil. Děsil bych se, kdyby ten pokrok vidět nebyl. V začátku má člověk obvykle velkou motivaci a nadšení. Je těžké si je udržet, když se nedaří nebo se dostaví pochyby.
Ke tvým velkým projektům určitě patří i Rytiny – literární soutěž, jak tě vlastně napadlo něco takového vytvořit? Jak vidíš jejich budoucnost?
Ano Rytiny.cz je moje srdcová záležitost. Nápad vznikl tak nějak kolektivně (jako většina věcí kolem projektu), prostě jsme se jednou s kamarádama bavili o tom, že nás štve, jak je většina portálů pro autory neosobních a jak je těžké sehnat nějaké čtenáře/kritiky. Na internetu najdete nepřeberné mraky textů různé kvality, ale poměrně málo lidí ochotných je číst a komentovat. A nebo, nedejbože, chtít něco knižně vydat . Sice si můžete vydat vlastní texty na své náklady (docela drahá a náročná varianta), ale stejně pak musíte jít a někomu ty výtisky vnutit…
Tak jsme si řekli, že by bylo fajn kdyby si někdo dal práci a vytvořil sbírku povídek od těchto různých neznámých autorů…a že by z toho mohla být i zajímavá soutěž… a nápad byl na světě:)
Co se týče budoucnosti, tak bych řekl, že je nejistá. Poslední dobou se potýkáme s nedostatkem času a postupným úbytkem soutěžících autorů. Nemáme bohužel nikoho, kdo by měl čas a chuť věnovat se propagaci a věcí s tím spojených.
Třeba se mezi čtenáři sleduju najde někdo, kdo ti pomůže nebo kdo se zapojí do soutěže. Zpátky ale ke kreslení. Můžeš nám něco říct o technikách, kterými kreslíš? Jaké jsou jejich východy a nevýhody? Jaká se ti nejvíce líbí a kterou používáš nejraději?
Z počátku jsem kreslil výhradně „klasickou metodou“ – tužkou na papír. Zkoušel jsem různé tužky, pomůcky a přístupy. Nikdy mi nešlo o fotorealističnost, ale na druhou stranu se mi moc nelíbí příliš stylizovaná kresba. Takže se snažím tvořit něco mezi tím, nejraději mám klasickou skicu podle předlohy. Jinak se ještě odhodlávám na kresbu uhlem a poslední dobou se taky hodně věnuju tabletu a „digitální“ tvorbě. Pokud mám srovnávat, tak kresba tužkou mi přijde taková bezprostřední a přirozená. Tablet ve spojení s PC zase nabízí obrovský rozsah technik a efektů (a barev).
Každopádně mám pořád spoustu místa pro zlepšení a učení se nových věcí.
Blogy máš hned dva smelc.cz a skicar.cz – proč to? Nestačil by jen jeden? Jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?
Protože rád rozjíždím něco nového a jsem workoholik a megaloman…, ne vážně, přišlo mi, že moje povídání o kreslení a ukázky prací si zaslouží vlastní blog. Smelc.cz je taková všehochuť, píšu tam o čemkoliv a já chtěl mít o své tvorbě ucelený přehled. Je to skicář, můžu v něm listovat a dívat se jak se má tvorba mění a vyvíjí. Věřím, že to může být zajímavé a inspirující i pro čtenáře a náhodné návštěvníky.
Jak u tebe probíhá proces psaní článku? Leží ti v hlavě třeba měsíc, než něco napíšeš či namaluješ nebo to prostě přijde náhle večer a hned to máš hotové?
Článek, který nosím měsíc v hlavě, obvykle nikdy nenapíšu… Nejraději tvořím pěkně za tepla, dokud je nápad čerstvý a aktuální. Čím déle o něm přemýšlím, tím je větší pravděpodobnost, že vyšumí do ztracena.
U kreslení je to trochu jinak. Snažím se každý den aspoň něco rychlého načmrknout, moc o tom nepřemýšlím. Prostě zvolím téma a jdu na to, pak si užívám „proces“ a zkouším různé postupy. Někdy se daří, někdy ne.
Děkuji ti za rozhovor a přeji ti mnoho úspěchů v současných, i budoucích projektech.
Taky moc děkuju za zájem a ať se daří… :)
Přímé odkazy na blogy: smelc.cz a skicar.cz. Literární soutěž rytiny naleznete na rytiny.cz.
Některé jeho práce si můžete prohlédnout v galerii. Více pak naleznete například na devianartu.