Rozhovor s Františkem Szabem

Chcete se dozvědět něco o internetovém podnikání a hlavně o affilate sítích? Zkuste affilblog.cz, který píše František Szabó. Právě s ním jsem udělal dnešní rozhovor.

Františkem Szabó
Františkem Szabó

Můžeš nám říct něco o své osobě? Kdo jsi? Odkud jsi? A jaké jsou tvé zájmy?

Ahoj jmenuju se František Szabó, pocházím z Hranic, ale aktuálně bydlím v Olomouci a studuji 5. rok FIT ČVUT. Jsem vývojář, ale baví mě už spíše vedení projektů a vymýšlení nových věcí. Fascinují mě Apple produkty a celkově filozofie této firmy. Rád čtu odbornou literaturu, sleduju klubové filmy, poslouchám alternativní hudbu nebo sportuju :)

Máš hodně nezvykle příjmení, víš odkud pochází?

Jasně, děda byl Maďar a otec je Slováko-Maďar. Jedná se o velice populární a frekventované maďarské příjmení a znamená Krejčí.

Na svém blogu píšeš, jak už sám název napovídá, hlavně o affilate sítích. Proč to? Nechal ses třeba od někoho inspirovat, ať už u nás nebo i v zahraničí?

Hlavním důvodem pro toto téma byl celkový přechod z PPC na affiliate byznys začátkem roku 2010, kdy jsem prodal porfolio webů, které vydělávalo primárně z PPC. Navíc jsem si řekl že blogování by mě mohlo bavit a proč to nezkusit :) . Jediný kdo mě tehdy inspiroval byl John Vanhara z podnikanivusa.com.

Co můžeš doporučit lidem, kteří by chtěli začít s affilate podnikat? Má to vůbec cenu? Není už jimi internet zahlcen a další podnikatelé by se už jen plácali na mělčině?

Určitě má to obrovskou cenu. Základem je najít vhodný affil na produkt, který vás bude bavit. Důležité je si také uvědomit, že nemá smysl tvořit obecný magazín a tam plácnout affil kódy. Základem je úzce specializovaná stránka na konkrétní produkt a využití všech možných způsobů progagace – SEO, PPC, bannerová reklama, opravdové placené články (ne PR blbosti které nikdo nečte), emailing, sociální sítě atd atd..

Co affil a sociální sítě? Myslíš budou tyto dvě věci mít k sobě stále blíž? Že se budou hledat nakupující hlavně tam?

No řekl bych že potenciál tu je, ale spíše co se týče propagace, sociálního linkbuildingu, nebo povědomí o webu. Nicméně aktuálně jsou pořád lepší formy affiliate byznysu - web, nebo hodně opomíjený emailing!

Nebojíš se třeba, že sdílením svého know-how můžeš vytvořit sám sobě konkurenci? Uvažuješ třeba někdy nad tím, co si můžeš dovolit zveřejnit?

No kdybych se bál tak nebudu psát blog :). Snažím se být na svém blogu maximálně transparentní, neuvádím všechny své weby, ale většina čtenářů už o všech mých projektech má dobré povědomí. Věci které jsou už trošku tajnější zveřejňuji v newsletteru svým odběratelům na blogu.

Pohybuješ se v nějaké úzké komunitě blogerů, blogerští přátelé nazvěme to, kde si pravidelně čtete navzájem články? Znáš třeba některé osobně?

Komunita aktivních blogerů v ČR je docela malá a po čase není problém ji celou zmapovat a poznat alespoň. Některé znám i osobně, ale většina známostí je právě online. Musím říct že se jedná o velice vstřícný kolektiv lidí, kteří ti rádi s čímkoliv poradí a komunikují na všech možných úrovních – facebook, twitter, mail, nebo telefon. Na setkání webtrhu v Olomouci a Hranicích jsem poznal několik zajímavých blogerů - propagacenainternetu.cz, machrhoumr.cz, nebo blog.seolinhart.cz

Ne blogu uvádíš, že jsi se podílel na několika projektech. Můžeš nám některé z nich blíže představit? Máš třeba nějakou srdcovou záležitost?

Hlavní projekty na kterých se stále podílím jsou Shopia.cz, Dropface.cz a Linkmonitor.cz. Poslední jmenovaný projekt je můj aktuální koníček a PET projekt. Jedná se o nově vznikající trh internetové a sociální reklamy v ČR. Na projektu makám velice intenzivně s kolegou programátorem a pomáhá nám řada dalších skvělých lidí jako Jan Kvasnička, Jan Linhart... V krátkosti: cílem je vytvořit univerzální službu umožňující prodávat, nakupovat nebo vyměňovat veškeré možné formy internetové reklamy (odkazy, články, bannery, Facebook příspěvky, Twitter statusy, atd.). Musím říct že zatím se nám to postupně daří a partneři i inzerenti přibývají každým dnem.

Pomáhají ti ve tvých projektech třeba i znalosti že školy? Znám spoustu lidí, co jedno dělají a druhé se učí, jak je to s tebou?

Musím se přiznat že jsem v praxi využil jen velice málo co mě škola naučila. Nicméně některé předměty na FITu jsou velice zajímavé, praxe je ale neocenitelná.

Jak vidíš budoucnost svého blogu? Máš vymyšleno, kterým směrem se ubírat? A jak to bude s blogosférou obecně, mluví se o tom, že jejich zlatý čas už pominul. Jak to vidíš ty?

O budoucnosti blogu moc nepřemýšlím, je to spíše takový můj zápisníček. Určitě to není zdroj příjmu jako SPI Pata Flynna a další zahraniční blogerští guru. Spíše přemýšlím nad budoucností svých projektů a celkově online podnikání. Myslím že zlaté časy jsou stále, ale v ČR se blogováním uživit nedá. V případě že by se jednalo o blogování pro anglicky mluvící země, tady je prostor podle mě stále.

Děkuji ti za rozhovor a přeji mnoho úspěchů ve tvých projektech.

Díky, přeji také mnoho úspěchů s projektem a dalšími rozhovory.

Zaujal vás bloger? Navštivte přímo jeho Affilblog. Rovněž ho můžete následovat na Twitteru, kde tweetuje jako @frances2art nebo dát like jeho stránce na Facebooku.

13. května 2012