Římské dobrodružství #2 Za antickou monumentálností

Kam se v Římě podívat nejdříve? Přece na Koloseum! Ty pravé antické hody konečně mohou začít. Hned vedle jsme navštívili Forum Romanum, kde bylo tolik sloupů, že jsem slintal blahem. Jen kdyby mi všichni nenabízeli selfie stick...

První věc, kterou jsme chtěli vidět, bylo samozřejmě Koloseum. Jako veliký fanoušek starověkého Říma jsem měl o něm všechno přečtené (a všechno jsem věděl), ale teprve na vlastní oči jsem dokázal ocenit tu starobylou krásu. Italové udělali velmi chytře, že hned vedle něj postavili metro.

Cestou ke Koloseu jsme vydatnými doušky začali upíjet z džbánu italského života. Tak například na silnicích neplatí dopravní předpisy, ale právo toho, kdo nejvíce troubí. Mezi auty zase nenápadně plují hromady skútrů jako mořští hadi a dokážou projet i dírou, do které by se bála vlézt kočka. Dokonce ani chodců se dopravní předpisy příliš netýkají a velmi rychle jsme se naučili, že čekat na červenou není povinnost ale spíše takové doporučení. Pro auta to ostatně platí také. A pokud jste někdy slyšeli o blinkrech, tak v Římě pravděpodobně ne.

Koloseum

Koloseum bylo velkolepé. Hlavně z té strany, kde ještě existují celé vnější zdi. Tam, kde se v důsledku zemětřesení sesunuly, vypadá Koloseum jako nahatý C-3PO. Je vám jasné, že tam něco chybí. Ani se mi moc nelíbilo, že některé části byly dostavěné cihlami. Jako stabilizace sice dobré, ale mně by se mnohem více líbilo zarostlé a strašidelné Koloseum... romantic dreaming ...

První den jsme ho pouze obešli ze všech stran, dovnitř se nám moc nechtělo, protože prakticky od všech uslyšíte, že to tam za nic nestojí. Nakonec jsme se ale dozvěděli, že na Koloseum a Forum Romanum se prodávají lístky společně, takže proč toho nevyužít. A to je jedna z těch věcí, co jsem si měl zjistit dříve než na místě.

Dovnitř se stála slušná fronta a museli jsme se dostat přes bezpečnostní rámy. Nemohu tvrdit, že by jim příliš fungovaly. Už první pohled do středu Kolosea jasně ukázal, že všichni měli pravdu - je uvnitř hnusné. Jako prsatá blondýna - navenek krásná, ale když nahlédnete dovnitř...

Dokonce jsme ani neviděli všechno. V základním vstupném totiž chybí prohlídka nejvyšší pater a podzemí. Jaká drzost! A s guide tourem, který je pro návštěvu těchto prostor povinný, by mi asi upadly nohy.

Koloseum si hlídají jako národní poklad. Prakticky ze všech stran je oplocené. V době naší návštěvy tam byly dokonce ploty dva - jeden extra hnusný, co se používá na staveništích. Stejně chráněný byl i Konstantinům oblouk, který je poblíž. Je to škoda, ale kdyby tam plot nebyl, asi by lidi ty památky odloupali.

A jako zkušeným, česko-slovenským turistům se nám podařilo spustit alarm.

Vnější zeď Kolosea
Vnější zeď Kolosea
Celé Koloseum je oplocené
Celé Koloseum je oplocené
Koloseum v noci je super
Koloseum v noci je super
Nahatá strana...
Nahatá strana...
Uvnitř toho moc k vidění není
Uvnitř toho moc k vidění není
Kontantinův oblouk je od Kolosea, co by kamenem dohodil
Kontantinův oblouk je od Kolosea, co by kamenem dohodil

Pouliční byznys

Co mě však okolo Kolosea nejvíce štvalo, byli černoši. Ne že bych snad byl rasista, ale prakticky neustále vás někdo otravuje, jestli nechcete:

  • Cold water, one euro

  • Selfie stick

  • Laser

  • Takovou poklici vypadá jako mísa od záchoda a klape

Musím říct, že sedmý den mi to šlo už opravdu na nervy, takže místo ignorace jsme na ně začali nenávistně mlaskat. Pomáhalo to. Mysleli si, že jsme retardovaní a nejsme dostatečně svéprávní k vlastnictví peněz. Jednoho jsem začal znát od pohledu a pamatoval si skrýše, kam schovává vodu. (do křoví nebo pod plot)

Přitom pitné vody je všude dost. Na každém kroku se nachází pítka s ledově studenou vodou, kde se můžete osvěžit. Je to skvělý vynález, který bych rád viděl i v Praze. Obecně je vidět, že se Italové pravidelně střetávají s vedry a jsou na ně dobře připraveni. Prakticky každý dům má venkovní rolety nebo okenice. A nemalá část i klimatizaci.

Forum Romanum

Hned vedle Kolosea je Forum Romanum a kopec starověký kopec Palatin. Pokud mohu doporučit, nejdříve bych se vydal nahoru na Palatin. To horší na začátek! Moc se mi tam nelíbilo. Většinou šlo jen o zbytky cihlových budov, ze kterých římská monumentálnost rozhodně nesálá.

Dá se tam najít jen několik hezkých výhledů, které potěší, ale jsou i lepší. Na Palatinu jsou otevřená prostranství bez stínů, takže doporučuji spíše dopoledne nebo pozdní odpoledne. My tam šli v největším žáru a jako na potvoru jsme zrovna ten den zapomněli opalovací krém.

Kromě výhledů na město tu je i nejlepší pohled na Circus Maximus, kde probíhaly závody vozatajů. Příliš si od toho neslibujte. Pokud bych měl stadion popsat hodně pesimisticky, tak je to oválná díra.

Samotné Forum Romanum mi přišlo mnohem lepší. Antické sloupy a chrámy jsou na některých místech dobře zachované a konečně jsem si mohl dobře představit, jak monumentální Řím byl. Tenhle pocit z fotky nezískáte a musíte to vidět na vlastní oči. Jako skalní fanoušek starověkého Říma jsem byl dokonale uchvácen.

V areálu se nachází dostatek stínu i studená voda, takže vedrem rozhodně nepadnete. Všude se tam povalují zbytky antických sloupů, na které si můžete sednout. Nevím, jestli to je štěstí nebo záměr. Rozhodně nás myšlenka, či jsou trosky poházeny nahodile či plánovitě, zaujala. K jednotlivým stavbám máte i popisky, takže průvodce si s sebou vodit nemusíte.

Vítězných sloupů tu je nadbytek...
Vítězných sloupů tu je nadbytek...
Sloupy, sloupy, sloupy ... můžu se jich nabažit?
Sloupy, sloupy, sloupy ... můžu se jich nabažit?

A to je pro dnešek vše. Příště se vydáme do svatého města, kde jsme potkali skalní fanoušky Popa Francise a pokoušeli se proniknout skrz kontrolu přílišného odhalování.

21. srpna 2016