Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Řekli mi, že nevidím

Řekli mi, že nevidím

Publikováno 07.01.2018 Publikováno Zážitky Počet komentářů 5

Do počítače zírám tak říkajíc od rána do večera. Někdy až do noci. A i když jím hodně mrkve s jabkem, na mém zraku se to muselo projevit. Jen mi trvalo hodně dlouho, než jsem si to přiznal.

První náznak, že moje vidění není, co bývalo, přišel před nějakými pěti lety. Z hecu jsem se dostavil k praktickému lékaři. Byl leden. Řekl jsem si, že ten rok si dám do kupy svoje zdraví. Ne že by bylo nějak špatné, ale člověk nikdy neví.

Součástí prevence byl i oční test. Když jsem se zadíval na tabuli s písmeny, přišla mi nějak daleko. Opravdu je tohle normovaná vzdálenost? Neposunul někdo z legrace tu pásku? Dolní písmenka mi připadala jako fleky od guláše. Písmenka o řádek výše jako větší fleky od guláše.

Když jsem vyjmenovával dolní řadu, vnukl jsem si představu, že čtu. Upřímně? Hádal jsem. Jelikož to po skončení prohlídky nikdo nekomentoval, šlo mi to asi dobře. Svůj horší zrak jsem popřel a považoval ho jen za efekt zmrzlých očí. Život šel dál.

„Pane, vy máte špatný zrak“

Další náznak, že něco není v pořádku, přišel až tento rok. Nedokázal jsem rozpoznat barvu turistické značky. Tvar jsem viděl, ale jestli je to zelená nebo modrá jsem rozlišil až na vzdálenost několika metrů. A tak jsem si řekl, že uzrál čas a znovu jsem dorazil na prevenci.

Písmenkové tabulky jsem se obával jako prvňáček, kterému hrozí velká trojka. Sestra zavelela na čáru a já se podíval na svého nepřítele. Nebylo to tak zlé. Pak jsem si musel zakrýt jedno oko a neviděl jsem zhola nic. Na druhém to samé. Verdikt byl jasný: „Pane, vy máte špatný zrak.“

U očařky jsem se ocitl o měsíc později. Vymámila ze mě titul, který jsem jí nechtěl říct, a po celou dobu mě oslovovala pane bakaláři. Posadila mě za přístroj, co udělal vzzzz, vzzzz, vzzzz a oznámila mi: „Pane bakaláři, vy špatně vidíte.“

Popření, smíření

Navzdory tomu všemu jsem si pořád myslel, že to přece není tak zlé. Uznával jsem, že když je něco malé a daleko, nepřečtu to. Jenže jsem nebyl schopný říct, jestli jsem vůbec někdy viděl na takovou vzdálenost. Vždyť zrak se zhoršuje postupně a není možné říct: „Tak a teď je to špatné.“ Je to jako když dáte žábu do studené vody a pomalu ji uvaříte. Taky si toho nevšimne, dokud kolem ní neplavou bubliny.

Když mi paní doktorka nasadila první sklíčka, můj život se změnil. To, co byl jen rozmazaný flek, se najednou stalo písmenem. Úplný Boží zázrak. Až v tu chvíli můj mozek konečně uznal, že nic nevidí a já mohl se svýma očima najít smír.

Brýle jsem dostal o čtrnáct dní později a učím se s nimi žít.


Nosíte brýle? Jak vám došlo, že je opravdu potřebujete? ReagovatKomentáře
 1. Barbora Fait

  Barbora Fait: Vidíš a já už minimálně pět let mám pocit, že blbě vidím, a při dvou prohlídkách mi zjistili 1/4 dioptrie na každém oku a že prý to je v pohodě. Tak já nevím, mám pocit, že dřív jsem viděla mnohem líp, ale možná jen moje podvědomí taky touží po brýlích :D

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Když máš i pocit tak to bude vážný :D Já mám jenom na jednom oku čtvrt dioptrie ale na obou ještě nějaké cylindry. Nemůžu říct, že bych se v tom vyznal… Hodně se mi díky brýlím zlepšil kontrast, takže se mi lépe čte. A myslím, že mě i bolívala hlava při delším čtení textů na počítači. Teď je to lepší.

 2. Markii Reed

  Markii Reed: Možná to bude znít jako od šílence, ale já jsem vždycky chtěl brýle. S brýlemi vždy vypadám tak inteligentně a dospěle. Bohužel osud tomu chtěl jinak a mně zřejmě nebylo souzeno nosit brýle. Zrak mám velmi dobrý a to prosím pěkně i lepší než můj doktor a bývalá doktorka dohromady. A i když celé dny zírám do počítače, nic se neděje – žádné zhoršení se zatím neprojevilo. Možná to přijde, jednou, kdy si budu muset nasadit na oči spešl brýle, ale budu muset počkat.
  Mohu-li si dovolit upřímnou poznámku, ty brýle ti sluší, Michale! :))

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Zkus se do toho zírání víc položit. Čím blíž monitoru a čím upřenější zrak, tím lépe. Hodně štěstí.

   1. Markii Reed

    Markii Reed: O co se asi snažím? :DD
    Jinak díky za tip :D

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Dospěl jsem, když se mi dostal do ruky klíč

Dospěl jsem, když se mi dostal do ruky klíč

Dokážu si představit, že zkouška dospělosti byla ve starověku o kejhák. Hodili vás na lov divoké zvěře nebo rovnou do bitevní vřavy, kde jste buď získali ostruhy, nebo jste zůstali ležet v bahně s vnitřními orgány opodál. Ještě že máme tu moderní dobu, kde se za zkoušku dospělosti považuje písemka. To je ale blud! Já se stal mužem, když jsem si koupil v OBI obrovský klíč.

Zobrazit →

Jak měřit příjem tekutin s aplikací Hydro Coach?

Jak měřit příjem tekutin s aplikací Hydro Coach?

Za pomoci aplikace Hydro Coach budete dostávat neustálé kopance (notifikace), že máte pít. Pokud zapomínáte, je to více než užitečné pro budování návyku.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články