Psaní neaktualit

Od 14. listopadu 2010 píšu články pro server neaktuality.cz Už ten zvláštní název ... „Neaktuality“ ... co to vlastně znamená? Čtěte dál a budete vědět více.

Dnešní doba doslova žije novinkami. Jejich tak hrozně moc a každá musí být co nejaktuálnější. Už to není jako dříve, kdy zpráva o smrti krále putovala zemí dlouhé týdny a než se to někteří podaní dozvěděli, už měl na sobě pomazanou korunu někdo jiný. Život dnešních novinek je opravdu jepičí. Rychlostí optických kabelů obletí celý svět, všem dají o sobě vědět, ale do večera už jsou jen chromými stařinkami.

Jeden server se ale vzepřel proti neustálému přílivu novinkám. Oblékl plátovou zbroj, na hlavu nasadil helmu a začal vydávat neaktuality. Už při vstupu na úvodní stránku se dozvíte velice důležitou zprávu – kdo měl včera svátek. Alespoň můžete posílat opožděná přání. Ti odvážnější z nás zase využít téměř ročního předstihu.

Stačí očko posunout níže, nebo pokud máte polovinu obrazovky zaspamovanou reklamními lištami použít kolečko myši, a už vidíte výpis článků. Některé jsou staré pár let, jiné pár desetiletí a jiné pár staletí.

Je opravdu kouzelné si číst o událostech, které se staly před tak dlouhou dobou, a přece se objevují na titulní straně. Alespoň na neaktualitách. Znovu tak můžete prožít korunovaci Napoleona nebo zahájení výstavby Karlova mostu.

Server neaktuality je, co se nabírání nových redaktorů týče, velmi liberální. Využil jsem proto jejich nabídky a poslal zkušební článek. K mému potěšení se líbil, tudíž mi bylo umožněno psát i další. Téma si volíte vy sami, jen pozor, aby se popisovaná událost neopakovala. Tohle nepodceňujte. Já už musel jeden článek se slzami v očích posílat do koše.

A jak si jako redaktor vedu? Relativně dobře. Můžete se podívat na výpis mých článků. Rovněž vám mohu nabídnout mé nejúspěšnější kousky: Římská říše na kolenou, Romulus Augustus sesazen, Francie zavádí revoluční kalendář včetně vlastního letopočtu a Výstavba socialismu dokončena, Československo přijímá novou ústavu.

Při tvrdé dřině je možné za články získat i finanční odměnu, která mě s největší pravděpodobností tento měsíc nemine. Ale do psaní se zbytečně nenuťte, i když heslo konkurence je zdravá zní hezky. Odměnu získávají pouze tři nejúspěšnější autoři.

24. srpna 2011