Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Psaní neaktualit

Psaní neaktualit

Publikováno 24.08.2011 Publikováno Příběhy Počet komentářů 5

Od 14. listopadu 2010 píšu články pro server neaktuality.cz Už ten zvláštní název … “Neaktuality” … co to vlastně znamená? Čtěte dál a budete vědět více.

Dnešní doba doslova žije novinkami. Jejich tak hrozně moc a každá musí být co nejaktuálnější. Už to není jako dříve, kdy zpráva o smrti krále putovala zemí dlouhé týdny a než se to někteří podaní dozvěděli, už měl na sobě pomazanou korunu někdo jiný. Život dnešních novinek je opravdu jepičí. Rychlostí optických kabelů obletí celý svět, všem dají o sobě vědět, ale do večera už jsou jen chromými stařinkami.

Jeden server se ale vzepřel proti neustálému přílivu novinkám. Oblékl plátovou zbroj, na hlavu nasadil helmu a začal vydávat neaktuality. Už při vstupu na úvodní stránku se dozvíte velice důležitou zprávu – kdo měl včera svátek. Alespoň můžete posílat opožděná přání. Ti odvážnější z nás zase využít téměř ročního předstihu.

Stačí očko posunout níže, nebo pokud máte polovinu obrazovky zaspamovanou reklamními lištami použít kolečko myši, a už vidíte výpis článků. Některé jsou staré pár let, jiné pár desetiletí a jiné pár staletí.

Je opravdu kouzelné si číst o událostech, které se staly před tak dlouhou dobou, a přece se objevují na titulní straně. Alespoň na neaktualitách. Znovu tak můžete prožít korunovaci Napoleona nebo zahájení výstavby Karlova mostu.

Server neaktuality je, co se nabírání nových redaktorů týče, velmi liberální. Využil jsem proto jejich nabídky a poslal zkušební článek. K mému potěšení se líbil, tudíž mi bylo umožněno psát i další. Téma si volíte vy sami, jen pozor, aby se popisovaná událost neopakovala. Tohle nepodceňujte. Já už musel jeden článek se slzami v očích posílat do koše.

A jak si jako redaktor vedu? Relativně dobře. Můžete se podívat na výpis mých článků. Rovněž vám mohu nabídnout mé nejúspěšnější kousky: Římská říše na kolenou, Romulus Augustus sesazen, Francie zavádí revoluční kalendář včetně vlastního letopočtu a Výstavba socialismu dokončena, Československo přijímá novou ústavu.

Při tvrdé dřině je možné za články získat i finanční odměnu, která mě s největší pravděpodobností tento měsíc nemine. Ale do psaní se zbytečně nenuťte, i když heslo konkurence je zdravá zní hezky. Odměnu získávají pouze tři nejúspěšnější autoři.


Komentáře
 1. grysom

  grysom: Jojo, psaní pro Neaktuality je sranda, avšak já to již vzdávám. Přiznávám, že k mému rozhodnutí přispěla i výše honoráře, ale hlavně to, že Neaktuality.cz fungují již přes rok, čímže jsou některé události vyčerpané a tudíž bude o dost těžší nalézt psavé téma. Ještě si střihnu článeček o smrti Jimiho Hendrixe a končím.

  Jinak tobě přeji mnoho zdaru v dalším působení. :)

  1. Fabulátor

   Fabulátor: Taky si říkám, že témat musí ubývat, ale nakonec vždycky na něco narazím. Třeba můj poslední článek o pádu Římské říše mě bavilo psát. Snažil jsem se to pojmout částečně v duchu historickém a částečně humorném. Takto pojmuté články se mi na neaktualitách líbí nejvíce.

  2. Maglaiz

   Maglaiz: Nemyslím si, že by se mohly neaktuality tématicky vyčerpat. Historie je natolik informačně obšírná, že tento server má co do počtu témat vystaráno na léta dopředu. Spíše je otázkou, čí prsty vše nadatlují.

 2. Jaroslav Pokš

  Jaroslav Pokš: No tak pánové, snad byste nenechali kolegyni Jiřinku neaktulizovat všechno samotnou. ;)

 3. Maglaiz

  Maglaiz: Jakožto budoucí učitelku historie mne tento server nadchnul. Díky ti za tenhle skvělý tip. Zajímavě zpracované historické nezáživnosti (zvláště politické dějiny) jsou velkou pomocí pro výuku dějepisu na jakémkoliv stupni.

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Moderní vs stará olympiáda

Moderní vs stará olympiáda

Fejeton o letošní olympiádě v Londýně, který byla (je) díky všemožným zákazům snad ještě čínštější než ta čínská. Jaké byly staré a jaké jsou ty nové hry?

Zobrazit →

1000 Miles Adventure 2017, den #11 – Jak mi promokl nepromokavý pytel

1000 Miles Adventure 2017, den #11 – Jak mi promokl nepromokavý pytel

Epičnost jedenáctého dne se dá jen těžko vyjádřit slovy. Do cesty se mi stavěly překážky a já prostě rubal po hlavě, dokud jsem si nemohl vlézt do svého mokrého spacáku a pořádně se vyspat.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články