Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Přichází se zdravou stravou konec všehožroutů v Čechách?

Přichází se zdravou stravou konec všehožroutů v Čechách?

Publikováno 07.05.2016 Publikováno Zamyšlení Počet komentářů 5

Můj pocit je takový, že zdravé jídlo je dnes víc trendy než kdykoliv předtím. Možná to ale bude tím, že to, co se dříve považovalo za prospěšné, už prospěšné není a navíc každý rok napíše „nějaký expert“ knížku, která zase všechno změní. Existuje vůbec zdravé jídlo nebo to je jen mýtus, který se každou chvíli aktualizuje?

Jen velmi těžko se mi současnost srovnává s minulostí. Tehdy jsem svět viděl jinak, všímal si jiných věcí a nelze tak říct, co všechno se změnilo. Jsem si však jistý, že ten trend zdravých věcí a čtení složení výrobků, patří mezi dnešní novoty. Dobře si vzpomínám na nedávná léta, kdy jsem bez nějakých skrupulí skupoval v Albertu kuřecí nářez bez nejmenší vědomí, proč se to nejmenuje šunka. Byly to jednoduché časy, jídlo bylo jídlo a vlastně ani nezáleželo na tom, co obsahuje.

Nevím, zda tento vágní zájem způsobovalo moje tehdejší studentství či to bylo prostě dobou. Ono k učení totiž úplně stačí jedny špagety s kečupem a sýrem. Ne že by na nich bylo něco špatného, tohle jídlo je pořád můj nesmrtelných král. Zdravé potraviny tehdy sice existovaly, ale ještě to nebylo tak cool.

Awakening

Mám pocit, že tu revoluci zažehli Vaněk, Tuna a spol. se svými pořady na Streamu. Odtud jsem prvně zaznamenal lamentace na složení potravin. Zvláště Tuna ve svém pořadu A dost využívá takový ten slavných styl, který se asi naučil z televize NOVA. Nejdříve ukáže hrající si šťastné děti, pak nahodí dramatickou, pohřební hudbu, ve kterém ukáže složení výrobku, že obsahuje nějaké barvivo a s otcovským hlasem dodá: „Tohle chcete dávat svým dětem?“ Velmi rád také mluví o dehtu (především tom hnědouhelném) a o broucích. Bývá velmi překvapen, že malinovka za pár korun neobsahuje maliny a dělá z toho aféru srovnatelnou s obsazením Krymu.

giphy (4)

To je vždycky strašná ochrana děti, že jsou ve vývinu a tak. Ne že by osvěta nebyla důležitá, ale ta forma … Kdyby věděl, že jsem jako dítě jedl cukr jen tak z prstu a občas oblízl 10 let prošlou kyselinu citrónovou, asi by ho trefil šlak. Nemluvně o tom, že jsem snědl tolik chlebů, že by to zabilo všechny bezlepkáře na Zemi. A navíc, mnohem nebezpečnější pro dítě bude, když uvidí své rodiče kouřit, než když vypije umělou malinu.

Zkuste všechny krmit „biem“

Když se podíváme na cenu některých tuze kvalitních a bio a nechemických potravin, není se čemu divit, že si lidi radši koupí levnější. On by to totiž byl kumšt, nakrmit 7 miliard hladových krků bio potravinami. Všechna ta chemie tu je hlavně proto, že dokáže z menší plochy vytěžit mnohem víc žrádla (a samozřejmě i víc peněz). Z poslední doby tu je ta strašná aféra s palmovým olejem. Tam ale přece není řešení přestat ho používat. Problémem není palmový olej samotný, ale celková spotřeba. Palmy pokácí a zasadí něco jiného, olejnatého.

Obecně by bylo krásné, kdyby se všude pěstovalo bio se stejnou výnosností jako nebio, ale jde to? Šlo by tím nakrmit všechny krky? Nehrozilo by, že nějaký rok úrodu prostě sežerou brouci?

Zdravá potravina je otazník

Ona i ta definice, co je zdravé a co ne, je tak složitá a vágně formulovaná, že nikdo nemá šanci prokouknout ten chaos. Co je zdravé se mění v průběhu doby a v různých skupinách. Ještě před nedávnem vejce patřilo na temnou stranu, ale nějaký mistr Yoda ho přetáhl zpět, takže je opět in. Svého návratu mezi zdravé potraviny se dočkalo dokonce i sádlo, minimálně v některých skupinách.

Naopak některá jídla vyvolávají takové kontroverze, že by si za ně mohli lidi vyškrábat oči. Třeba takové mléko. Jedni vám řeknou, že vám zahlení střeva a druhá strana, že je to kec. Pak se objeví argument, že nikdo jiný než člověk mléko jiného savce nepije, tak proč by měl on. Což je ovšem stejné, jako tvrdit, že žádný jiný tvor nemyslí, proč by člověk měl?

Střídmost

View this post on Instagram

Skořicové palačinky, to je matroš.

A post shared by Michal Ozogan (@fabulatorcz) on

A tak to je nakonec jen na nás samotných, jakou cestou se vydáme, co budeme žrát a co ne. Musíme najít svoji vlastní vnitřní rovnováhu a řídit se podle ní. Ono většinou stačí nežrat mekáče a je to ok. Já bych ani v těch rychlých občerstveních nemohl jíst. Z toho obřího barevného boardu si nedokážu vybrat. Já hlavně nemusím hamburgery a z čeho pak volit? Když už není jiné možnosti, prostě řeknu, že si dám to, co ostatní nebo hladovým.

Ovšem do nějaké super healthy restaurace bych taky nešel. Je to na mě moc … zdravé. Mimo moji vnitřní rovnováhu. Mimo moji vnitřní logiku. Jsme stejně špatně naprogramovaní. Vždyť bychom měli jíst to, na co máme pravě chuť. Příroda udělala velmi zlou práci.

A i když všichni okolo mě začínají do toho trendu kvalitních potravin padat, nedá se říct, že všichni půjdou tímhle směrem. Vždyť já taky neznám nikoho, kdo by měl rád Zemana nebo Babišku a jak jsou tady populární…


Kupujete pouze bio potraviny? Díváte se na složení výrobků a věříte mu? ReagovatKomentáře
 1. Ester Šebestová

  Ester Šebestová: Zdravá strava je dost pekelná věc, protože každý rok je zdravého něco jiného – to vím od babičky, píšou jí to ve Vlastě a Rytmu života. A cedulka bio je dost často jenom označením cenové přirážky, ne odlišné kvality.
  Osobně se snažím jíst vyváženě, jenže okolí (matka), které mi říká, co je pro mě dobré a co ne, mi to dost znesnadňuje. Jsem tvrdohlavá a nedám na dobře míněné rady. Jako studentka bez pořádného příjmu navíc stojím před otázkou, jestli jíst trochu a “zdravě”, nebo jíst tak, abych neměla hlad a přestala mě honit mlsná. Ve zkouškovém období zpravidla vyhrává druhá varianta, protože stress-eating je moje nejoblíbenější dispiclína a na to se Haribo bonbony hodí víc než bio salát.
  Snažím se, pokud je to alespoň trochu možné, razit cestu lokálního, nakupovat na trzích nebo v klasických řeznictvích a zeleninách a dávat si pozor, abych kupovala české výrobky i v supermarketech. Protože poněkud naivně pořád věřím, že taková podpora může pomoct zlepšit kvalitu právě toho lokálního zboží a že mi to za ten (někdy) příplatek stojí.
  Nehledě na to všechno ale pořád někdy skončím v Mekáči, protože se mi ještě nepodařilo pořádně doma replikovat jejich sladkokyselou omáčku.

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Vyváženě je myslím nejlepší. Já třeba ani nějak sladkostem moc neholduji, protože na ně nejsem zvyklý. Občas si koupím pizzu, občas půllitr sladké limonády. Myslím, že nejsem úplně ztracený případ :D Ale vyhýbat se třeba pečivu či mléku a sýrům bych asi nedokázal.

 2. Rowena

  Rowena: Podľa mňa sa to už s tými zdravými potravinami preháňa. Ono je to síce krásne, prestať jesť napr. mäso, ale čo ja, čo nemám rada povedzme syry, čím si ho teda nahradím? Nie žeby som mäso musela jesť každý deň, ale často mám pocit, že bez neho sa nedokážem nasýtiť a na obed by som nemohla jesť nejaké “light” jedlo.
  Začala som sa síce tiež zaujímať viac o to, čo jem, ale skôr mi ide o to spestrenie, než striktné dodržiavanie toho, koľko gramov bielkovín mám zjesť, a tak. :D
  Bio produkty papám rada, ale je to holt drahé a nemôžem mať chladničku odvrchu po spodok zaplnenú samým bio.
  Čo sa mi ale zdá vtipné, tak tie fotky všade po soc. sieťach, ako si každý robí krásne šalátiky, ultra extra zdravé… Ktoré ale nepapá s tým vedomím, že tie paradajky sú umelo vypestované niekde v španielskom skleníku, avokádo tiež asi nie je z našich končín… Ďalej mega zdravé banány, tie sú určite bio slovenské/české, že…
  Proste ja to všetko tiež milujem, ale nebudem o sebe vyhlasovať, ako sa strašne zdravo stravujem a všetci ostatní budú naveky do smrti chorí, lebo nejedia paradajky (zo Španielska). :D
  Je to vlastne fakt asi o tom, čo píšeš v poslednej časti o striedmosti – všetkého veľa škodí, takže riadiť sa rovnováhou… Aby mi niekto povedal, že “toto do úst nedá, lebo je v tom ľudský jed – biela múka”, tak to fakt nie. :D Tento typ ľudí by mohol pochopiť, že ochorieť sa dá aj zo stresu.
  Nuž, dobre som sa pobavila, máš dobrý štýl písania, aj pri niektorých ostatných článkoch som sa nasmiala. :)

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Určitě bys nemohla být vegan, ti nejí ani maso ani sýr. Musí mít náhražky, což nezní úplně zdravě. Ale hádka o to, co je zdravé, se nedá vyhrát.

   Já bych nějaké gramy počítat nemohl, protože by to byla strašná otrava, ale moje čísla milující duše by chtěla, aby na to existoval nějaký automatický device :D Myslím, že dokonce existuje, ale nevím, jak to můžeš fungovat.

   Jsem rád, že se ti články líbí :)

   1. Maggie

    Maggie: Mé zkušenosti jsou právě opačné. Vegani se nesnaží nahradit maso, ale spíše se snaží o alternativní cestu (nakoupí hromady zeleniny a z toho si uvaří jídlo).
    Nejen zdravá strava, ale strava celkově se řeší odjakživa. Jenomže dříve nebyl internet a tok informací byl dost omezený. A hlavně, my jsme byli děti a ty to nikdy moc nezajímalo.
    Já jím to, co dělá mému bříšku dobře (asi to zní dost infantilně, ale zabírá to).
    Článek se mi líbí. V dnešní době je celý internet zaplaven fitness maniaky a já si říkám, kruci, co dělám špatně?!? Nic, jen se nestresuji tím, že radši než buchty břišní, mám ty na pekáči.

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Konvertuju, konvertuješ, konvertujeme

Konvertuju, konvertuješ, konvertujeme

Ne vážení, nekonvertoval jsem. Je všechno při starém a zůstal jsem u propichování panenek těch, kteří přestali číst tento blog. Přesto jsem však málem v těch vedrech bezbožných našel Boha.

Zobrazit →

Na křídlech Divokého vlka

Na křídlech Divokého vlka

Vítejte ve světě drsných cestovatelů, vítejte ve světě návzdušníků. Křižují oblohu od jednoho přístavu k druhému, obchodují a snaží se vyhnout nebezpečným bouřím a krutým pirátům. Povídka se účastnila literární soutěže “Dračí řád 2012” a skončila v té lepší půlce.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články