Pouť za opravněním živnostenským

O mé cestě za získáním živnostenského oprávnění. I přes všechny vrtochy osudu se mi to nakonec podařilo a jedním z výsledků je i tento článek, který vám ukáže „Jak na to“.

Každá cesta musí někde začínat a ta podnikatelova je na startu po návštěvě živnostenského úřadu. Je to ovšem pouhopouhý začátek pendlování mezi úřady, které jsou v nejlepším případě rovnoměrně rozsety po celém městě. Nějaký jednotkový přihlašovací formulář je v těchto krajích asi sprosté slovo, a tak dostanou vaše nohy pořádně zabrat. Já sám jsem živnostenský list a všechny náležitosti vyřídil během 8 dní. Je na vás, jestli se pokusíte tento čas ještě stáhnout nebo radši zvolíte lenivý přístup a necháte všechny formality rozprostřít do jednoho měsíce.

Všechno začíná na živnostenském úřadě, který můžete najít v každém krajském městě. Je úplně jedno, na kterém to bude. I když si žádost podáte v Brně a bydlíte v Plzni, tak úřady vám ho vydají kdekoliv. Jen je musíte slušně upozornit na to, kde. Já jsem si živnost zařizoval v Liberci, takže to místy bude i lokálně popisované. V místních podmínkách mě potkalo hned několik kuriózních problémů, ale ty nastávají při komunikaci s úřady prakticky vždy.

Předem upozorňuji, že je to návod hlavně pro studenty, kteří si chtějí zajistit nějakou volnou živnost.

Část první, živnostenský úřad

Aby mohla být vaše žádost zdárně vyřízena, je třeba si přinést občanský průkaz a jeden tisíc korun. Je to poplatek, který musíte při vstupu do klubu podnikatelů zaplatit. Pokud máte všechno po ruce (není toho moc), tak se pokud možno s nadšením a dobrou náladou vydejte vstříc novému magistrátu vedle radnice. Po vstupu si vezměte číslo a trpělivě čekejte, až bude vyvoláno. Žádné větší fronty jsem zde nezaznamenal.

U okýnka pak slečna úřednice vyplní přihlašovací formulář za vás. Vy jen budete diktovat údaje. Nemusíte se tak bát, že byste snad něčemu nerozuměli. Až bude vše vyřízeno, zaplaťte tisícovkou, kterou stále držíte v ruce a užijte si zasloužené volno. Výpis z živnostenského rejstříku byste si měli vyzvednout na tom samém místě během příštího týdne. Pokud budete mít nějaké nepředvídatelné problémy, hned u vchodu najdete informace, tak se nebojte zeptat.

Když si po týdnu přijdete pro výpis, tak vás čeká hezká obíhačka. Všechno se to dá stihnout během dvou hodin. Pokud máte štěstí. Já ho zrovna neměl a v jeden den jsem zjistil, že finanční úřad má v úterý zavřeno, úřad sociálního zabezpečení byl přestěhován na úplně jiné místo a zdravotní pojišťovna se potýkala s porouchaným systémem. Co tedy před návštěvou každého úřadu pořádně zkontrolovat? Otevírací dobu a umístění.

Část druhá, zdravotní pojišťovna

Jsem u VZP, takže jejich sídlo mám od školy opravdový kousíček. Vezměte si s sebou opět občanku a zbrusu nový výpis ze živnostenského rejstříku. Teoreticky byste měli mít ještě potvrzení o studiu, ale mně řekli, že v databázi mají záznam o mém studiu na Technické univerzitě, takže jsem ho ani nepotřeboval.

Po vstupu si opět vytáhnete číslo, chvíli počkáte a u okýnka sdělíte všechny informace. Dostanete formulář, jež budete muset vlastními silami vyplnit. Napsat všechno čitelně, hezky se usmát a svůj první úřad máte za sebou.

Část třetí, úřad sociálního zabezpečení

Dříve sídlil v ulici Milady Horákové, dnes je dole pod magistrátem. Uznejte, že je to opravdu dlouhá zacházka, takže se vyplatí jít na to správné místo. Postup je prakticky totožný s tím, který se praktikuje u zdravotní pojišťovny. Jen si s sebou bezpodmínečně přineste potvrzení o studiu. To by se vám pak hezky prodražilo.

Až se i zde registrujete, je čas vyrazit na ten nejoblíbenější úřad ze všech - finančák.

Část čtvrtá, finanční úřad

Finančák sídli v ulici Prvního máje. Hledejte místo nazvané jako registr, v Liberci se tam dostanete vchodem B. Tentokrát žádné tahání čísel, ale prostě půjdete rovnou do fronty. Připravte si občanský průkaz a výpis ze živnostenského rejstříku. Slečna úřednice vám dá další lejstro i s pokyny, jak všechno vyplnit. Zapojte mozek a údaji nakrmený formulář odevzdejte.

Gratuluji, všechny náležitosti spojené se založením živnosti byly provedeny.

6. října 2011