Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Pouť za opravněním živnostenským

Pouť za opravněním živnostenským

Publikováno 06.10.2011 Publikováno Zážitky Počet komentářů 4

O mé cestě za získáním živnostenského oprávnění. I přes všechny vrtochy osudu se mi to nakonec podařilo a jedním z výsledků je i tento článek, který vám ukáže “Jak na to”.

Každá cesta musí někde začínat a ta podnikatelova je na startu po návštěvě živnostenského úřadu. Je to ovšem pouhopouhý začátek pendlování mezi úřady, které jsou v nejlepším případě rovnoměrně rozsety po celém městě. Nějaký jednotkový přihlašovací formulář je v těchto krajích asi sprosté slovo, a tak dostanou vaše nohy pořádně zabrat. Já sám jsem živnostenský list a všechny náležitosti vyřídil během 8 dní. Je na vás, jestli se pokusíte tento čas ještě stáhnout nebo radši zvolíte lenivý přístup a necháte všechny formality rozprostřít do jednoho měsíce.

Všechno začíná na živnostenském úřadě, který můžete najít v každém krajském městě. Je úplně jedno, na kterém to bude. I když si žádost podáte v Brně a bydlíte v Plzni, tak úřady vám ho vydají kdekoliv. Jen je musíte slušně upozornit na to, kde. Já jsem si živnost zařizoval v Liberci, takže to místy bude i lokálně popisované. V místních podmínkách mě potkalo hned několik kuriózních problémů, ale ty nastávají při komunikaci s úřady prakticky vždy.

Předem upozorňuji, že je to návod hlavně pro studenty, kteří si chtějí zajistit nějakou volnou živnost.

Část první, živnostenský úřad

Aby mohla být vaše žádost zdárně vyřízena, je třeba si přinést občanský průkaz a jeden tisíc korun. Je to poplatek, který musíte při vstupu do klubu podnikatelů zaplatit. Pokud máte všechno po ruce (není toho moc), tak se pokud možno s nadšením a dobrou náladou vydejte vstříc novému magistrátu vedle radnice. Po vstupu si vezměte číslo a trpělivě čekejte, až bude vyvoláno. Žádné větší fronty jsem zde nezaznamenal.

U okýnka pak slečna úřednice vyplní přihlašovací formulář za vás. Vy jen budete diktovat údaje. Nemusíte se tak bát, že byste snad něčemu nerozuměli. Až bude vše vyřízeno, zaplaťte tisícovkou, kterou stále držíte v ruce a užijte si zasloužené volno. Výpis z živnostenského rejstříku byste si měli vyzvednout na tom samém místě během příštího týdne. Pokud budete mít nějaké nepředvídatelné problémy, hned u vchodu najdete informace, tak se nebojte zeptat.

Když si po týdnu přijdete pro výpis, tak vás čeká hezká obíhačka. Všechno se to dá stihnout během dvou hodin. Pokud máte štěstí. Já ho zrovna neměl a v jeden den jsem zjistil, že finanční úřad má v úterý zavřeno, úřad sociálního zabezpečení byl přestěhován na úplně jiné místo a zdravotní pojišťovna se potýkala s porouchaným systémem. Co tedy před návštěvou každého úřadu pořádně zkontrolovat? Otevírací dobu a umístění.

Část druhá, zdravotní pojišťovna

Jsem u VZP, takže jejich sídlo mám od školy opravdový kousíček. Vezměte si s sebou opět občanku a zbrusu nový výpis ze živnostenského rejstříku. Teoreticky byste měli mít ještě potvrzení o studiu, ale mně řekli, že v databázi mají záznam o mém studiu na Technické univerzitě, takže jsem ho ani nepotřeboval.

Po vstupu si opět vytáhnete číslo, chvíli počkáte a u okýnka sdělíte všechny informace. Dostanete formulář, jež budete muset vlastními silami vyplnit. Napsat všechno čitelně, hezky se usmát a svůj první úřad máte za sebou.

Část třetí, úřad sociálního zabezpečení

Dříve sídlil v ulici Milady Horákové, dnes je dole pod magistrátem. Uznejte, že je to opravdu dlouhá zacházka, takže se vyplatí jít na to správné místo. Postup je prakticky totožný s tím, který se praktikuje u zdravotní pojišťovny. Jen si s sebou bezpodmínečně přineste potvrzení o studiu. To by se vám pak hezky prodražilo.

Až se i zde registrujete, je čas vyrazit na ten nejoblíbenější úřad ze všech – finančák.

Část čtvrtá, finanční úřad

Finančák sídli v ulici Prvního máje. Hledejte místo nazvané jako registr, v Liberci se tam dostanete vchodem B. Tentokrát žádné tahání čísel, ale prostě půjdete rovnou do fronty. Připravte si občanský průkaz a výpis ze živnostenského rejstříku. Slečna úřednice vám dá další lejstro i s pokyny, jak všechno vyplnit. Zapojte mozek a údaji nakrmený formulář odevzdejte.

Gratuluji, všechny náležitosti spojené se založením živnosti byly provedeny.


Komentáře
 1. Petr Ozogán

  Petr Ozogán: Ses mohl na tu sociálku zeptat, mě nenapadlo že půjdeš jinam. Jen taková perlička, za ty roky co podnikám je Liberecký živnostenský úřad už asi tak na pátým místě.

  Horší než registrace je prý naopak ukončení podnikání. To se pak snaží zjistit, kde všude jakýmu úřadu co dlužíš.

  A ať se ti v tom podnikání daří!

  1. Fabulátor

   Fabulátor: Já už na sociálce jednou byl se školou na exkurzi, tak jsem si byl jistý, že je to tam a navíc mi google mapy daly za pravdu. Člověk aby jim přestal věřit.

 2. Petr Neu.

  Petr Neu.: Ahoj,
  přemýšlím o živnosti a tvůj článek mě poněkud odradil – bych nevěřil, že je to ještě v dnešní době tolik obíhání. Představa, že to budu hledat v Praze mě poněkud děsí…
  Mám dotaz: jak je to s “provozem” živnosti? Jsou nějaké náklady, administrativní povinnosti? Slyšel jsem, že při výdělku do určité částky (snad 5 či 10 000 Kč) se neřeší u studentů daně. Jaké máš ty zkušenosti?

  1. Fabulátor

   Fabulátor: Ahoj,

   to obíhání tě čeká jen jednou za rok, takže až tak hrozný to není.

   Co se týče administrativních nákladů já žádné neměl. Jediné, na co je snad dobré mít službu, je správa faktur a tu si zdarma vedu na http://www.fakturyonline.eu Jinak asi záleží, co bude předmětem tvého podnikání. U mně to je v podstatě jediná administrativa. Někteří by pak mohli sledovat náklady, já je uplatňuji paušálem.

   Pokud máš živnost jako vedlejší činnost a nejsi zaměstnán, tak do !příjmu! 15 tisíc nemusíš podávat daňové přiznání (jen podáš prohlášení že nemusíš). Přehledy na sociálku a zdravotní podáváš vždy. Jinak ale sleva na poplatníka je 25 tisíc u studenta myslím + dalších 10, takže aby student platil daně, musel by mít příjmy nad 100 tisíc ročně, přesně to spočítané nemám. Do cca 50 tisíc zisku neplatíš sociálku, ale zdravotní pojištění si po prvním roce platíš sám, akorát nemáš minimální míru.

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte 1000 Miles Adventure 2019, den #1 – Jak se mi lepila smůla na tretry

1000 Miles Adventure 2019, den #1 – Jak se mi lepila smůla na tretry

Uplynul další dvoj rok a já se opět vypravil na nejdivočejší závod v československé kotlině – 1000 Miles Adventure. Letos jsem to chtěl pojmout úplně jinak než předchozí dva ročníky, které jsem absolvoval. Už mi nešlo jen o pouhé dojetí do cíle. Toužil jsem překonal svůj čas o několik dnů a tomu musela předcházet potřebná příprava.

Zobrazit →

Dospěl jsem, když se mi dostal do ruky klíč

Dospěl jsem, když se mi dostal do ruky klíč

Dokážu si představit, že zkouška dospělosti byla ve starověku o kejhák. Hodili vás na lov divoké zvěře nebo rovnou do bitevní vřavy, kde jste buď získali ostruhy, nebo jste zůstali ležet v bahně s vnitřními orgány opodál. Ještě že máme tu moderní dobu, kde se za zkoušku dospělosti považuje písemka. To je ale blud! Já se stal mužem, když jsem si koupil v OBI obrovský klíč.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články