Peníze z blogování?

Blogování vždycky bylo a vždycky bude činností, která se dělá dobrovolně, ve svém volném čase a bez nároku na mzdu (pokud to ovšem neděláte pro firmu, ale to už je zas jiná pohádka). Odměnou tudíž není tučný obnos na bankovním účtě, ale čtenáři, kteří vás čtou a sem tam dají o sobě vědět nějakým tím komentářem. A pokud ve vás dříme duše opravdového blogera, bude vám to stačit.

Na druhou stranu, pokud jste dobří, píšete zajímavé články a čte vás velké množství, proč toho nevyužít? Na žádné šílené věci jako zpoplatnit svůj obsah ani nemyslete, to vám neprojde. Existují v zásadě tři způsoby, jakým z toho pár chechtáků (rozuměj peněz) vytřískat.

1. Plácněte tam reklamu

Reklama je všude, na silnici, na dálnici, na domech, na zemi, ve vzduchu, ve vodě, na vyholených hlavách a velká část i na internetu. Nějaký ten banner nebo link navíc se určitě ztratí. Pokud využíváte služeb nějakého freehostingu/freeblogingu, je velmi pravděpodobné, že tam už nějakou máte. Naneštěstí pro vás, nad ní máte jen malou (rozuměj žádnou) kontrolu. Vaše stránky tak mohou inzerovat něco, s čím bytostně nesouhlasíte.

Naopak, pokud si zaplatíte hosting, můžete nasadit reklamu dle své libosti (no, libovolnou asi ne, ale máte možnost odmítat). Navíc takovou, která vaše čtenáře zaujme a usnadní jim život. Nejspíše vám zbude i pár korun navíc.

2. Sepište PR článek

Každá firma by ráda viděla, že o jejím produktu se diskuje (rozuměj vychvauje) jak na sociálních sítích, tak i na blozích. Pokud články ne a ne přicházet sami, může přistoupit k placené inzerci v podobě PR článků. Podmínky se již liší, někdy si to sepíšou sami a vám dají jen text k publikaci, jindy vám mohou zaslat produkt k posouzení a zrecenzování.

I odměna se může lišit. Souzený produkt vám zůstane nebo na bankovním účtě přistane nějaká ta finanční částka. Dejte si ovšem pozor, aby to nezničilo vaši pověst. Může se o vás začít proslýchat, že všechno odpapouškujete, pokud vám dobře zaplatí. Dejte si pozor co a jak to píšete.

3. Nechce se obdarovávat

Čtenáře nemusíte otravovat reklamou ani mu vnucovat texty nevalné objektivity. Stačí jedno malé, nápadné, darovací tlačítko. Paypal nabízí jedno sympatické - www.paypal.com/us/cgi-bin/?cmd=_donate-intro-outside Čtenář klikne, určí částku a peníze pošle. Jednoduché, prosté jednorázové.

V poslední době se začíná hodně prosazovat mikrotransakční služba Flattr, která funguje na velmi zajímavém principu. Pokud se vám nějaký článek, osoba, knížka, program, prostě cokoliv líbí, můžete tomu dát svůj "Flattr" Na konci měsíce určíte, jakou částku na tyto podpořené projekty chcete pravidelně věnovat. Vybraný peněžní obnos se mezi ně rovnoměrně rozdělí a rozešle autorům.

Ačkoliv už služba byla přeložena do češtiny, příliš populární u nás zatím není. Až čas ukáže jestli se uchytí a my budeme své oblíbené blogery běžně "flattrovat". Pokud chcete tento systém podpořit, neváhejte, registrujte se na flattr.com a věnujte někomu hezký peníz.

A co vy? Jak se díváte na získávání peněz z blogování? Co byste doporučili blogerům? Mají si dávat na web reklamu? Psát PR články? Používat darovací tlačítka? Nebo se na peníze vykašlat a psát prostě jen tak?

26. července 2012