Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Peníze z blogování?

Peníze z blogování?

Publikováno 26.07.2012 Publikováno Tipy pro blogování Počet komentářů 6

Blogování vždycky bylo a vždycky bude činností, která se dělá dobrovolně, ve svém volném čase a bez nároku na mzdu (pokud to ovšem neděláte pro firmu, ale to už je zas jiná pohádka). Odměnou tudíž není tučný obnos na bankovním účtě, ale čtenáři, kteří vás čtou a sem tam dají o sobě vědět nějakým tím komentářem. A pokud ve vás dříme duše opravdového blogera, bude vám to stačit.

Na druhou stranu, pokud jste dobří, píšete zajímavé články a čte vás velké množství, proč toho nevyužít? Na žádné šílené věci jako zpoplatnit svůj obsah ani nemyslete, to vám neprojde. Existují v zásadě tři způsoby, jakým z toho pár chechtáků (rozuměj peněz) vytřískat.

1. Plácněte tam reklamu

Reklama je všude, na silnici, na dálnici, na domech, na zemi, ve vzduchu, ve vodě, na vyholených hlavách a velká část i na internetu. Nějaký ten banner nebo link navíc se určitě ztratí. Pokud využíváte služeb nějakého freehostingu/freeblogingu, je velmi pravděpodobné, že tam už nějakou máte. Naneštěstí pro vás, nad ní máte jen malou (rozuměj žádnou) kontrolu. Vaše stránky tak mohou inzerovat něco, s čím bytostně nesouhlasíte.

Naopak, pokud si zaplatíte hosting, můžete nasadit reklamu dle své libosti (no, libovolnou asi ne, ale máte možnost odmítat). Navíc takovou, která vaše čtenáře zaujme a usnadní jim život. Nejspíše vám zbude i pár korun navíc.

2. Sepište PR článek

Každá firma by ráda viděla, že o jejím produktu se diskuje (rozuměj vychvauje) jak na sociálních sítích, tak i na blozích. Pokud články ne a ne přicházet sami, může přistoupit k placené inzerci v podobě PR článků. Podmínky se již liší, někdy si to sepíšou sami a vám dají jen text k publikaci, jindy vám mohou zaslat produkt k posouzení a zrecenzování.

I odměna se může lišit. Souzený produkt vám zůstane nebo na bankovním účtě přistane nějaká ta finanční částka. Dejte si ovšem pozor, aby to nezničilo vaši pověst. Může se o vás začít proslýchat, že všechno odpapouškujete, pokud vám dobře zaplatí. Dejte si pozor co a jak to píšete.

3. Nechce se obdarovávat

Čtenáře nemusíte otravovat reklamou ani mu vnucovat texty nevalné objektivity. Stačí jedno malé, nápadné, darovací tlačítko. Paypal nabízí jedno sympatické – www.paypal.com/us/cgi-bin/?cmd=_donate-intro-outside Čtenář klikne, určí částku a peníze pošle. Jednoduché, prosté jednorázové.

V poslední době se začíná hodně prosazovat mikrotransakční služba Flattr, která funguje na velmi zajímavém principu. Pokud se vám nějaký článek, osoba, knížka, program, prostě cokoliv líbí, můžete tomu dát svůj “Flattr” Na konci měsíce určíte, jakou částku na tyto podpořené projekty chcete pravidelně věnovat. Vybraný peněžní obnos se mezi ně rovnoměrně rozdělí a rozešle autorům.

Ačkoliv už služba byla přeložena do češtiny, příliš populární u nás zatím není. Až čas ukáže jestli se uchytí a my budeme své oblíbené blogery běžně “flattrovat”. Pokud chcete tento systém podpořit, neváhejte, registrujte se na flattr.com a věnujte někomu hezký peníz.

A co vy? Jak se díváte na získávání peněz z blogování? Co byste doporučili blogerům? Mají si dávat na web reklamu? Psát PR články? Používat darovací tlačítka? Nebo se na peníze vykašlat a psát prostě jen tak?


Komentáře
 1. Atsor

  Atsor: Podle mě je největším přínosem blogu selfbranding. Pokud psát umíte, můžete si udělat takové jméno, které mi mohlo stát jinak hodně peněz :)

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Jo, zajímavej pohled na věc. Udělat si jméno však nestojí jen na dobrém psaní, ale i v umění dokázat sám sebe propagovat atd., atd. I kdyby Venca z Pořízek psal jako génius, tak když to pak ukáže jen kamarádům v hospodě, jméno si neudělá.

   I selfbranding by vlastně mohl být zdrojem příjmů. Takový člověk si může dovolit být dražší ve svém oboru než ostatní…

 2. Ijacek.007

  Ijacek.007: Kdysi dávno jsem dělal web o chatovacím serveru Xchat. Od začátku jsem jej provozoval sám a tím jsem platil i veškeré náklady. Nechal jsem ale návštěvníkům na webu možnost mi s provozem stránek pomoci a několikrát se ke mě dostaly i prostředky které pokryli náklady na provoz webu. Od začátku jsem byl proti reklamám a tak jsem reklamy ani nikomu nevsouval.
  Tahle skušenost ale byla z dob kdy jsem dělal komunitní web na kterém se scházely lidé a já jen platíl provoz. Blog je v tomto ohledu rozdílný. Je to mé místo na internetu kam mohu napsat co chci. Kde mohu představit lidem zajímavé věci nebo napsat o věci která se mi zdá zajímavá. Nevidím důvod proč si za to nechávat platit. Vždiť to dělám dobrovolně a z vlastní vule. Mou odměnou je každý komentář nebo alespoň pocit že informace které jsem zvežejnil mohly někomu pomoct. Pokud bych chtěl na internetu začít nějak vydělávat asi bych se nevydal cestou osobního blogu. Finanční aspekty jsou sice fajn pozděli by ale podle mého názoru mohly zabýt tvručí náladu autora protože by si myslel že když už dostal zaplaceno musí přece svím čtenářum zase něco napsat. Takové “nucené” články by pak mohly být kvalitně uplně jinde než jsou čtenáři autora zvyklý.

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Souhlasím s tebou, mám na to podobný názor jako ty. Hlavně teda u svého osobního blogu. Píšu ještě o wordpressu a tam si reklamu či spíše affil linky klidně dám. Není to už můj osobní prostor.

 3. Markéta

  Markéta: Na blogování se dá vydělat i celkem slušně.
  Ale chce to psát v angličtině a mít opravdu slušné znalosti, zkušenosti a ještě schopnosti v té sebepropagaci :)

  Dobrý způsob je také psát a rozdávat e-booky na dané téma, případně vydát sbírku starých příspěvků jako e-book a nabídnout ji zdarma, s možností dobrovolné platby.

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Jak píšeš, na výdělek to je, ale jenom na větším trhu. A třeba mě osobně psát v angličtině nějak zvlášť neláká, zvlášť, kdybychom to měl dělat jen kvůli penězům.

   Vydání ebooku je dobrá myšlenku, ale už to v podstatě není výdělek samotným blogováním. Ten se dá akorát na blogu velmi dobře zpropagovat. Nicméně pokud to budou příspěvky z blogu, tak je to hodně provázané. Pokud by za to někdo měl platit, tak bych mu ovšem přidal ještě něco navíc.

   Ono když se to vezme, tak blog je určitý způsobem sebepropagace a na základě ní jde už peníze vydělat.

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Vyšel ven, aby zachránil svět

Vyšel ven, aby zachránil svět

Pokud bychom chtěli vědět, co je to fantasy a trapně nahlédneme do Wikipedie, dozvíme se něco takového: „Fantasy je umělecký žánr založený především na užití magie či jiných nadpřirozených prvků, mimozemských technologií nebo nadměrně inteligentně vyvinuté, extrémně silné bytosti, často s vzezřením a chováním netypickým pro lidi.“ Tuhle definici bych označil za nijak zvlášť výmluvnou a navíc to není úplně TO, co bych ve fantasy vyhledával.

Zobrazit →

Život jako nalinkovaná dálnice nebo spletitá cestička?

Život jako nalinkovaná dálnice nebo spletitá cestička?

Víte, co budete dělat dnes? Víte, co budete dělat zítra? Víte, co budete dělat příští týden? Víte, kde chcete být za rok? Víte, kde chcete být za 10 let? Máte cíl? Máte plán?

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články