Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Nerušené psaní

Nerušené psaní

Publikováno 04.03.2012 Publikováno Příběhy Počet komentářů 6

Nerušené psaní – poznejte kouzlo jednoduchých textových editorů.

Dnešní doba nás dokáže neustále rozptylovat a odvádět pozornost. Chodí nové emaily, pípají, zvoní mobily či se aktualizují statusy na sociálních sítích. Dříve, v dávných dobách novověku, se psalo na psacích strojích a schválně, víte kolik se tam dalo dělat věcí? Jen jedna a to psát. Notebook oproti tomu nabízí o poznání více možností a není jednoduché odolat jejich podmanivému volání. Jako by nám nějaká vyšší moc pokoušela bránit ve psaní. Člověk je ale tvor vynalézavý, a proto přišel s jednoduchými fullscreenovými textovými editory.

Vybírat můžete hned z několika druhů, snad pro každý operační systém alespoň jeden. Mám tu FocusWriter, DarkRoom nebo třeba Ommwriter. Já jsem si oblíbil Q10 (pouze pro windows). Píše se mi v něm velmi dobře. Před sebou máte pouze černou obrazovku se žlutým písmem (je možné změnit) a nahoře pruh s informacemi, kolik jste toho již napsali, případně kolik vám zbývá k vytyčenému cíli.

Nejlepší na něm ale je zvuk. Přesně tak. Každé klapnutí klávesy vám navodí atmosféru psacího stroje. Musím říct, že tahle vychytávka se mi líbí ze všech nejvíce. Zvuk je velmi uvolňující a příjemně lahodí vašemu uchu.

Editor Q10 má ještě jednu výhodu, potažmo nevýhodu, nekontroluje pravopis. Já to ale beru jako klad. Nemusím se totiž neustále vracet k podtrhaným slovům, které mne upoutávají svou červenou barvou. Já chci psát a ne neustále opravovat překlepy. Když mám práci hotovu, překopíruji výsledek do svého LibreOffice, s jehož vlnovkovou pomocí začnu chyby opravovat. Nic mi tedy nechybí.

A co vy? Používáte podobný editor?


Komentáře
 1. Le fille Ash

  Le fille Ash: O těchto programech vím a opravdu mám sto chutí je používat, ale dosud jsem se k tomu nějak nedokopala… nevím proč. Měla bych. (A proto si jdu Q10, který je opravdu hodně doporučovaný, ihned stáhnout…)

  1. Fabulátor

   Fabulátor: A ono to je zrovna velmi jednoduché, není tam ani žádná instalace, pokud si dobře vzpomínám. Zároveň bych ale podobné programy nepřeceňoval. Je to spíše taková kosmetická úprava při psaní.

   On třeba i wordpress má podobný řežim nerušeného psaní. V editoru stačí dát fullscreen, v prohlížeči taky a text je hned přes celou obrazovku.

   1. Le fille Ash

    Le fille Ash: Jednoduché to je, ano, ale vidíš, ten fullscreen ve wordpress mne nenapadl. Ale vím, že tam také něco takového je. No, už jsem si Q10 stáhla. Teď ho jen vyzkoušet…

    1. Fabulátor

     Fabulátor: Ještě bych tě varoval, že občas mívá při ukládání problémy s češtinou. Proto si vždy text, který napíšu, překopíruju jinam. Je to ale poměrně nový neduh, nejspíše jsem si jen špatně pohrál s nastavením.

 2. Vlastimil Ott

  Vlastimil Ott: Já jsem o editorech před časem napsal článek, používám občas KoalaWriter, ale docela jsem si oblíbil fullscreen režim Writeru v LibreOffice.

  1. Fabulátor

   Fabulátor: LibreOffice jsem taky zkoušel. Ten fullscreen se určitě hodí, ale trochu mi vadí, že ten program je sám o sobě dost robustní. Když si chci napsat rychle něco menšího, tak jednodušší editor je lepší.

   KoalaWriter vypadá zajímavě, hlavně to nastavitelné pozadí. Nejspíše vyzkouším.

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Cyklotermoska Elite Deboyo

Cyklotermoska Elite Deboyo

Když jsem poprvé slyšel o „cyklotermosce“, ohrnoval jsem obočí a tvářil se škaredě. Když jsem ale v průběhu čtyřhodinové vyjížďky popíjel vodu i s kusy ledu, rozhodl jsem se k té podivné ideje vrátit. Už v průběhu chladného podzimu jsem si vyzkoušel, že když do sebe kopnu horký čaj, povzbudí mě to fyzicky i psychicky.

Zobrazit →

Utíkající homoburger

Utíkající homoburger

Občas by měl člověk přestat přemýšlet a nezabývat se podřadnými věcmi. Například logikou či selským rozumem. Povídka „Utíkající homoburger“ vám tento šílený pohled nabídne, tak zamávejte přemýšlení a vrhněte se na to.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články