Nerušené psaní

Nerušené psaní - poznejte kouzlo jednoduchých textových editorů.

Dnešní doba nás dokáže neustále rozptylovat a odvádět pozornost. Chodí nové emaily, pípají, zvoní mobily či se aktualizují statusy na sociálních sítích. Dříve, v dávných dobách novověku, se psalo na psacích strojích a schválně, víte kolik se tam dalo dělat věcí? Jen jedna a to psát. Notebook oproti tomu nabízí o poznání více možností a není jednoduché odolat jejich podmanivému volání. Jako by nám nějaká vyšší moc pokoušela bránit ve psaní. Člověk je ale tvor vynalézavý, a proto přišel s jednoduchými fullscreenovými textovými editory.

Vybírat můžete hned z několika druhů, snad pro každý operační systém alespoň jeden. Mám tu FocusWriter, DarkRoom nebo třeba Ommwriter. Já jsem si oblíbil Q10 (pouze pro windows). Píše se mi v něm velmi dobře. Před sebou máte pouze černou obrazovku se žlutým písmem (je možné změnit) a nahoře pruh s informacemi, kolik jste toho již napsali, případně kolik vám zbývá k vytyčenému cíli.

Nejlepší na něm ale je zvuk. Přesně tak. Každé klapnutí klávesy vám navodí atmosféru psacího stroje. Musím říct, že tahle vychytávka se mi líbí ze všech nejvíce. Zvuk je velmi uvolňující a příjemně lahodí vašemu uchu.

Editor Q10 má ještě jednu výhodu, potažmo nevýhodu, nekontroluje pravopis. Já to ale beru jako klad. Nemusím se totiž neustále vracet k podtrhaným slovům, které mne upoutávají svou červenou barvou. Já chci psát a ne neustále opravovat překlepy. Když mám práci hotovu, překopíruji výsledek do svého LibreOffice, s jehož vlnovkovou pomocí začnu chyby opravovat. Nic mi tedy nechybí.

A co vy? Používáte podobný editor?

4. března 2012