Na sociální sítě s koštětem, část II. – Twitter

Chvíli poté, co byl Facebook vyčištěn, jsem se vrhl na Twitter. Ukázalo se, že ho mám mnohem lépe organizovaný, a že veškeré potřebné změny už jsem vlastně dávno udělal. Přesto mi zamyšlení pomohlo ujasnit si, co na Twitteru hledám - kousky příběhů.

Přijde mi, že Twitter je ze všech sociálních sítí nejvíce svůj. Jeho nejdůležitější pravidlo zní jednoduše: text do 140 znaků. A právě toto mu dodává neopakovatelné kouzlo. Všechno je rychlejší, stručnější a jasnější. Každý tweet je vlastně jen takový výkřik do tmy, protože na tak malém prostoru nic hlubokého nevymyslíte. Ale funguje to!

Aktuálně využívám Twitter ze všech sociálních sítí nejčastěji a také nejraději. Občas si říkám, že bych ho měl začít trochu vynechávat. Vybrané příspěvky pak postupuji na Facebook, případně i na Google+. Podle času a nálady. Na Twitteru mám všehovšudy všechno.

Followeři na Twitteru

Twitter beru jako veřejnou síť, takže se nestydím followovat kohokoliv si zamanu. Akorát privated účty mě nechávají chladným a příliš mě nezajímá, jaký obsah skrývají. Očekávám, že to nejlepší se pouští veřejně a na soukromé příspěvky jsou lepší jiné sociální sítě.

Followery verbuji z několika zdrojů. Asi nejméně častý jev je narazit na odkaz v nějaké webové stránce. Nevím proč, ale takhle si mě nikdo moc nezíská. Navíc se snažím vyhýbat značkám a spojovat se s reálnými lidmi.

Dalším zdrojem jsou lidé, kteří follow-ovali mě a přijdou mi něčím zajímaví. Někdy se koukám jen na bio, někdy i na poslední tweety. A občas, když mám chuť na něco nového, tak projdu followery svých followerů zda tam něco zajímavého nenajdu.

Hledám především čtenáře a autory. Dříve jsem účet využíval i k psaní o WordPressu, ale rozhodl jsem se od tohoto zaměření opustit a tweetovat o něm na jiných účtech. Přišlo mi kontraproduktivní kombinovat takto odlišná témata.

K čemu mi Twitter slouží

Twitter je pro mě především zdrojem zábavy. Ani ne tak vtipů jako spíše nahlížení do lidských osudů a útržku z jejich prožitků. Řady výkřiků do tmy vytváří příjemnou atmosféru z lidských duší. Účel Twitteru se mi postupem času měnil, protože na počátku jsem ho měl hlavně kvůli informacím, což teď už neplatí.

Nechystám se follow-ovat účty vyloženě informativní, které tweetují pouze články a nedodávají nějaké to životní kouzlo či příběh.

Moje nástroje

Protože spravuji větší množství účtů, tak se nespokojím pouze s webovou verzí Twitteru. Používám primárně TweetDeck, kde mohu mít několik timeline a vidím veškeré interakce s mými účty. Trochu mě ale děsí, jestli tento klient vydrží. Twitter se snaží všechny klienty odstřihnout. Ocenil bych i verzi pro iOS a Anroid. Ale modrý ptáček po mém ocenění pravděpodobně neprahne.

Další užitečnou aplikací je SocialBro, který mi slouží především pro analýzů followerů. Mohu pomocí něj například identifikovat neaktivní účty. Bohužel už nemá freečkovou verzi a je placený. Štěstí pro ty, kteří si ho stáhli už před rokem.

Moje účty

Na Twitteru mám vybudováno poměrně velké množství účtů, které se mi ovšem daří s občasnými výpadky udržovat.

@fabulatorcz

Osobní profil @fabulatorcz mám především na posílání svých výlevů do širého světa. Občas propaguji své články nebo povídky, ale ve většině případů to jsou obyčejné postřehy ze života. Rozhodně s ním nechci aspirovat na nějakou informační super-hvězdu. Snažím zaměřovat především na své zážitky s psaním. Jsem hodně zvědavý, jak mé tweetování ovlivní školní prostředí.

@fabulatorEN

Trochu jinou cestou jde účet @fabulatorEN, kam se chystám směřovat informace o kódování webů a WordPressu. Jak už z názvu vypovídá, tak vše píšu v angličtině. Nezbývá než doufat, že přílišné využívání Google Translate nevypadá až tolik komicky. Bohužel nemohu najít čas, abych za tento profil tweetoval. Už teď mi ale slouží jako zdroj informací. Díky Tweetdecku.

@czcitaty

Toliko k osobním účtům. Teď k projektům. Nejvýznamnější jsou jednoznačně @czcitaty, kde se mi podařilo nashromáždit přes 5 tisíc followerů. Tweetovské portfolio tohoto profilu se skládá z předem připravených citátů, které vybírám vždy na konci měsíce. Světě div se, funguje to. Občas zneužiju pro nějakou vlastní aktivitu. Rozhodně se hodí mít takovou komunitu po ruce.

@vtipcz

Dalším účtem jsou @vtipcz. Na začátku jsem postoval náhodné vtipy z databáze, ale těm často chyběla jedna důležitá ingredience - humor. Proto zde iž nemám nastavený žádný automatický posting, ale všechno dělám ručně. Když něco zajímavého objevím, posílám. Často ty nejlepší vtipy vyházejí z aktuálních událostí.

@czkalendarium

Třetím v pořadí je @czkalendarium. Původně to měla být podpora mých článků psaných pro neaktuality. Překvapilo mě, že si poměrně rychle získal značné množství followerů, které se aktuálně blíží k tisícovce. Tweety připravené na začátku měsíce a pak se o všechno stará automatika.

@sledujucz

@Sledujucz statečně sleduje zajímavé blogové články. Tweetuju spíše sporadicky, když mě něco zaujme. Čekal jsem, že mi budou lidé posílat tipy nebo klidně i odkazy na své výtvory, ale zatím to vypadá, že je všechno na mé maličkosti. Ale zase při tom projdu spoustu zajímavých věcí. Snažím se co nejvíce vyhýbat angličtině a sdílet jen české články. Zároveň mám zájem o výtvory, které zaujmou širší publikum a nejsou příliš specializované.

@dnesje

Mezi nováčky řadím účet @dnesje, který tweetuje vždy o půlnoci a sdílí info o aktuálním dni. Datum, den v týdnu a svátek je spíše doplňující, nejdůležitější jsou mezinárodní dny. Do budoucna plánuji rozšířit o nějaké další, zajímavé, ač neoficiální. Vždycky se těším na mezinárodní den nenávisti, ačkoliv ho, přiznávám, příliš nechápu.

@wordpresstipy

Účet @wordpressitpy slouží k šíření mých článků o WordPressu (které teď píšu opravdu jenom sporadicky) nebo ke sdílení různých článků v angličtině.

Výstupy ze zametání

Budu se snažit na @vtipcz, @sledujucz a @wordpresstipy přispívat pravidelně. Bohužel kvůli nedostatku času nechám @fabulatorEN ladem. Ostatním účtům zůstává klasika ve formě předpřipraveného sdílení. S osobním účtem @fabulatorCZ budu pokračovat ve stávajícím trendy vážně nevážně o mém životě. Je dost možné, že ho ještě okořením zážitky z výuky.

Musel jsem také přeorganizovat followery. Všechno se týká webů jsem přesunul na anglický účet. Rovněž jsem vyházel neaktivní účastníky, pokud mi tedy nějakým zvláštním způsobem nepřirostli k srdci a nečekám na jejich znovuvzkříšení.

Jak už jsem řekl, tak Twitter pro mě nebude sloužit jako informační zdroj, ačkoliv právě proto si ho mnozí pochvalují. Mají na něm ovšem rádi především rychlost, což mi nepřijde až tolik užitečné. Neobchoduji na burze abych musel vědět všechno jako první. Twitter se pro mě stává zábavou a také místem pro šíření mých článků.

Podle analytik mi na blog přišlo 1031 lidí z Twitteru, 941 z Facebooku a 347 z Google+.

Uvažoval jsem také zda si vytvářet listy. Pro sledování informací jsou velmi užitečné, protože si můžete své zdroje kategorizovat, ale jak už jsem párkrát zmínil, Twitter pro mě nebudou novinky. Jenom na TweetDecku si udržím jednu timelinu vtipníku.

Nakonec jsem na Twitteru příliš věcí měnit nemusel. O to větší hukot to bude příště na Google+.