Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Na Nový rok stačí jen jeden krok

Na Nový rok stačí jen jeden krok

Publikováno 01.01.2018 Publikováno Tipy & Triky Počet komentářů 0

Do nového roku si nedávám žádná předsevzetí. Nechci ani zhubnout, ani uběhnout určitý počet kilometrů. Přesto mám téměř stoprocentní recept, jak udělat něco, do čeho se příliš nehrnu.

Je to strašně zvláštní, jak někdo nastražil Vánoce tak blízko Novému roku. Nebo to snad bylo naschvál, aby se nezřízené několikadenní žranice vykompenzovaly epizodním cvičením v lednu? Co si budeme nalhávat, právě tak dlouho většina novoročních předsevzetí vydrží.

Je to strašné klišé slýchat každý rok ty samé rady, proč to loni nevyšlo a jak to letos zvrátit.

  • napsat si svoje cíle
  • vybrat si dosažitelné cíle
  • co nejméně abstraktní cíle
  • zakopat válečné kružítko a jít na to matematicky
  • být konzistentní

Jenže tohle my už přece všichni víme! Časopisy, noviny, videa i ty Facebooky to do nás hustí, že není obrany. Můžu vůbec přijít s něčím novým?

Pro mě je to snadné

Mám jen jeden tip, jeden jediný. Je to můj způsob, jak udělat věc, do které se mi příliš nechce, která mě trochu děsí. Mezi ní a mou komfortní zónou je totiž oceán. Pokud něco takového chci udělat, stačí jediný okamžik statečnosti. Přihlásím se na tu věc takovým způsobem, že už to nepůjde zrušit.

Chci uběhnout maraton? Přihlásím se k nějakému na léto a zaplatím si startovné. Jakmile mám termín, už z toho nevycouvám.

Podobně bláznivě jsem se přihlásil na 1000 Miles Adventure. Když jsem se ocitl na startovní čáře, najednou jsem zapřemýšlel, co tady vlastně dělám. Jak mě to napadlo se přihlásit? Byl jsem v té době střízlivý? No … přihláška byla na Silvestra…

A že se mi tam pár dní před závodem vůbec nechtělo! Na poslední chvíli jsem řešil opravu kola a ladil poslední kousky vybavení. Mohl jsem se někde válet u moře, odpočívat, ale ne, já si musel vybrat mučednické křeslo a spánek v lese a v mrazu. Jenže … už jsem tam byl přihlášený, nedalo se nic dělat. A nakonec jsem byl vůbec rád.

Technologie?

Rád bych prohlásil, že ke splnění předsevzetí pomůže třeba fitness náramek. Jenže, co jsem se díval na jednu studii, tak většina lidí se nadchne, pár týdnů plní denní cíle a pak svůj krokoměr odloží do šuplíku. Chytré zařízení nám sice pomůže, ale skutečnou práci musíme udělat sami.

A proto doporučuji jedinou věc, přestaňte číst tipy jak splnit předsevzení a na Nový rok udělejte něco, z čeho už nepůjde vycouvat.


Máte nějaký velký cíl pro tento rok? ReagovatPřidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Už staří Řekové věděli, že jen blbci poslouchají jeden song stále dokola

Už staří Řekové věděli, že jen blbci poslouchají jeden song stále dokola

Znova a znova a znova. Pořád dokola. Šílenství hoří rychle, rychle se šíří a nezanechává nic. I Řekové to věděli. V každé druhé jejich tragédii někoho chytnul amok. Co si to nalhávám. V každé jejich tragédii někoho chytnul amok. Jinak by to ostatně nebyla tragédie.

Zobrazit →

Z Prahy k pobřeží Baltského moře #1

Z Prahy k pobřeží Baltského moře #1

Letos jsem cyklistice moc prostoru nevěnoval, a krom občasného ranního dojíždění jsem se nikam dál nepodíval. A to je obrovská škoda. Vždyť kolo mi dává svobodu vydat se prakticky kamkoliv se mi zamane. Jen mít dost času… Letos moje volba padla na dálkovou cyklotrasu Nisa-Odra, která vede až k pobřeží Baltu. Dojet k moři zní moc hezky.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články