Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Muž pánem domácnosti #2 – Per to do pračky

Muž pánem domácnosti #2 – Per to do pračky

Bez umění vařit se každý nějak obejde. Jídlo je prostě všude a mikrovlnu se naučí ovládat úplně každý. Jediný vedlejší efekt je ten, že někdy bouchne. Ale praní, to vám v restauraci nezařídí. Možná jen v té opravdu dobré. Já to naštěstí zvládl. Akorát asi ne úplně na jedničku.

Kde jsou ty časy, kdy stačilo oblečení nechat volně pohozené na zemi a ono nejenže za krátký čas zmizelo, ale zároveň se o něco málo později samo objevilo úhledně složené ve skříni. A to se tomu skřítkovi ani nemusela nechávat miska mléka či nějaký menší pamlsek. Teď už oblečení nemizí, jen si tam tak vyzývavě leží a drze smrdí. A pak jsem si koupil koš na prádlo.

Tak nějak podvědomě tuším, že na většině oblečení se nachází cedulky. Někdy to jsou jen takový cancourky a jinde zase sada dlouhých, zakroucených hadů. Občas se dokonce na ně dívám, abych věděl, jestli to je bavlna nebo nějaké parchatně PETky a igelitky z Albertu. Občas na to zapomenu. Naštěstí hadra navíc se nikdy neztratí. K tomu podstatnému, co jsem o cedulkách chtěl říct – hned je ustřihnu, vyškubnu nebo se jich jiným způsobem zbavím a s nimi přijdu i o návod, jak se o oblečení správně starat. Mě je totiž jedno, jak co peru, já nejsem rasista. Bilý, černý, modrý, puntíkatý, co na tom záleží?

Hlavně bacha na prádýlko

Zprvu jsem se trochu bál, jestli nebudu mít růžovoučké prádýlko nebo že všechny barvy získají takový ten vyblitý nádech. Nic z toho se naštěstí nestalo a já se tak mohu pořád držet osvědčené metody jedna velká hromada, jeden skromný program. V nedávné době jsem ovšem narazil. Neočekávaně se mi v rukách rozpadlo několik džín. Nějakou dobu jsem chodil s dírou na zadku a bojím se, že zející otvor v těchto místech není tak cool, jako ten na kolenou. Možná jsem měl ještě před vyhozením zkontrolovat, co bude frčet v létě 2016.

Jak jsem jednou psal, nejsem velký fanda kalhot, ale v práci by mi to asi netolerovali, tak jsem si šel koupit nové. Pan ochotný prodavač mi dal několik rad. Například, ať tam nedávám aviváž, že se to zničí. Poker face. Přikývnu a nedám najevo, že takhle informace otřásla celým mým chatrným světem.

Chvilku jsem si myslel, že snad budu muset oblečení třídit, ale nakonec jsem došel k názoru, že já tu aviváž vlastně ani nepotřebuju a ani nevím, k čemu je v té pračce dobrá. Je to jen placebo. Stačí trenkám namluvit, že jsem ji tam dal a nic poznají. Jsem prostě skvělý psycholog.

To je on, mého srdce šampión.

To je on, mého srdce šampión.

Žehlím v Simpsonech

Jelikož mě internet připravil o schopnost soustředit se na jednu věc déle než pěti minut, tak mi dělá trochu problém uvědomit se, že za hodinu a dvacet minut bych měl to prádlo vyndat. Nezřídka kdy se stává, že se rádo probudím a při návštěvě koupelny přemýšlím, proč je ta pračka plná. A najednou si uvědomím, že jsem pral a že by možná nebylo úplně od věci chodit to na věšák. Rekord jsou zatím dva dny.

Praním to ale nekončí. Žehlení, to je totiž těžká věc. Dokážu dát několik praček, než se vůbec k žehlení dostanu. A někdy si tu košili prostě vezmu a vyžehlím ji v ruce. Jak se to dělá? Přesvědčím sám sebe, že to není tak strašné. Efekt je nic moc, ale zas ukazovat všem chlupy na hrudníku není společensky přijatelné. Nemůžu se dočkat, až budou zmačkané věci módní. I když to bych si je asi žehlil vždycky, abych nebyl moc mainstream.

Proces žehlení měřím zásadně v Simpsonech. To nejdelší může trvat až tři Simpsonovi, ale to fakt peru veškeré oblečení, které mám. Jsem na sebe docela pyšný. Nikde totiž nemám žádnou černou díru. Jen jsem se jednou opařil… dvakrát. A jen doufám, že se neprojeví kouzelnost trojky.

Je to vlastně jednoduché. Narvat to pračky co to jde, přihodit prášek, dá to na 40 a děj se vůle Boží. To je ten Petr Pan styl. Až začnu prádlo třídit, bude to děsivé svědectví toho, že jsem asi vyrostl.

V sérii „Pán domácnosti“

Komentáře
 1. Marketa

  Marketa: Ja teda ještě nevyrostla :))

 2. Tomáš Rak

  Tomáš Rak: V první řadě bych ti chtěl pochválit vzhled webu. Moc dobře se tady čte ten text. písmo, cos vybral je skvělé. Jen mám takové dva návrhy na zlepšení. 1) udělej si hezčí tlačítka na sdílení. Já používám placený plugin „Easy Social Share Buttons for WordPress“. 2) Celý blok obsahu máš nastavený na šířku 700px. Myslím, že by bylo lepší blok s obsahem rozšířit.

  Teď k článku: I u mě doma chybí ženská ruka a proto se starám stejně jako ty o praní i žehlení. Džíny jsem do pračky dával vždycky s aviváží a nikdy se mi nerozpadly. Asi mám kvalitnější džíny, nebo méně agresivní aviváž. Nevím… Co se žehlení týče, žehlím poměrně pečlivě, protože nemohu jít na schůzku ve zmačkané košili. Žehlit košile je poměrně umění, ale dá se to zvládnout.

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Díky za pochvalu, bylo to právě dělané kvůli co nejsnazšímu čtení.

   1. ty vypadají zajímavě, sám už jsem o něčem podobném uvažoval, ale zatím jsem se k tomu nedostal

   2. Vím, že na větších monitorech to může vypadat více nudlovitě, ale zase kratší řádky se lépe čtou a nehrozí nechtěné přeskakování. A navíc ještě uvažuji o jednom zlepšovátku, které bude místo okolo textu využívat.

   Jako ty moje džiny byly spíše šuntovní, ale koupil jsem si teď drahý a pán stejně říkal, ne aviváž, tak to nebudu pokoušet. Já si naštěstí mohu dovolit být v tomto free a nosit si je jak chci, nezapínat rukávy atd.

 3. Maruška

  Maruška: Jednou jsem bráchovi žehlila košili na taneční, protože mamka nebyla doma. Dopadlo to… řekněme, že měl štěstí, že na sobě měl ještě sako. 😀
  Jinak u nás ještě existují skřítci. 🙂

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Ale jak si vezme skřítek dovolenou, tak je koukám velkej problém 😀 To se dá skrýt i jinak. Hodně se hejbat, aby si nikdo nevšiml.

 4. Tajemná Temnota

  Tajemná Temnota: Tak musím uznat, že poprvé v životě vidím někoho komu dává to praní zabrat víc než mně. A to moje matka tvrdí, že já prát neumím xD.
  Ale přiznávám, že nežehlím. To raději vyperu na vyšší teplotu (oblečení z práce stejně musím) a na žehlení seru. Ono stejně po mém žehlení jsou na tom prádle takové divné pruhy od toho jak to bylo složené xD.

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Matky … co od nich čekat? 😀

   Já na vysokou teplotu neperu, mám o svoje oblečení strach! Nemá totiž rádo léto. Něco se žehlit prostě musí, ale takový spoďárky navlíkám tak, jak jsou.

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Z Prahy k pobřeží Baltského moře #1

Z Prahy k pobřeží Baltského moře #1

Letos jsem cyklistice moc prostoru nevěnoval, a krom občasného ranního dojíždění jsem se nikam dál nepodíval. A to je obrovská škoda. Vždyť kolo mi dává svobodu vydat se prakticky kamkoliv se mi zamane. Jen mít dost času… Letos moje volba padla na dálkovou cyklotrasu Nisa-Odra, která vede až k pobřeží Baltu. Dojet k moři zní moc hezky.

Zobrazit →

Jak jsem pekl dort

Jak jsem pekl dort

Kdybych tehdá věděl, co mě čeká, asi bych udělal spíš moučník z cukru – cukr. V zápalu kreativity bych třeba vystavěl cukrovou pyramidu, ale ne, já prostě musel upéct dort. A řeknu vám, skončilo to úplně stejně, jako když jsem se pokoušel vyrobit si sušené maso.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články

Sledujte mě
Nenechte si ujít nové články

Instagram