Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Muž pánem domácnosti #1 – Uvař, co dokážeš

Muž pánem domácnosti #1 – Uvař, co dokážeš

Publikováno 11.02.2015 Publikováno Zážitky Počet komentářů 7

K vaření jsem se vždycky stavěl pragmaticky a uchopit vařečku a váleček mi nikdy nedělalo problém. Navíc jsem zastánce teorie, že všechno jde uvařit, pokud existuje správný recept. Google it!

Můj dům, můj hrad! To těžko! Můj byt, můj hrad. Eee. Můj pokoj, můj hrad! Jo! V první pětině můžete obdivovat šatnu, do které jsem vtěsnal skříň, o kousek dále je sportovní koutek o velikosti jeden krát jeden metr. Huňatý koberec included! A do půlky pokoje se mi ještě vešla studovna, kterou představuje jedná drobná knihovnička přecpaná knihami. Je tam i nutela, která mi moc nejede, med v medvědovi, šití a prostě takovej ten skrumec, co se jinam nevešel.

A nesmí chybět pracovna a ložnice a to vše je v mé malé domácnosti, v mém hradě, v mém pokoji, kde se binec snoubí se šerem. Který jiný král by mohl odjet půl metru na židli z pracovny a skočit rovnou do postele? Má to svoje kouzlo.

Ale zanechme prach prachem a pohněme se do kuchyně, která není ani jak jako hrad jako spíše podrobené knížectví. Mám to štěstí, že už umím uvařit i složitější jídla než je kakao nebo čaj. Vždycky jsem byl toho názoru, že když budu jednoduše následovat recept, tak vždy dostanu výborný výsledek. A pokud ne, tak za to může recept. Kuchař je jen oběť.

Myslet hmotně

Nemám tucha, co je na talíři, ale bramboru tam vidim

Nemám tucha, co je na talíři, ale bramboru tam vidim

Brzy jsem se naučil, že nejlepší je dělat jídla velmi hmotná a netekutá. Když si totiž pak tu baštu nesu do práce, nemusím se bát, že se za mnou bude vinout cestička kapiček, případně menší potůček z omáčky. A kdybych si uvařené jídlo neodnášel do práce, citelně by se prodloužila doba snědící.

Je to speciální jídlo, salát tak velký, že musím ze šuplete vytáhnout ten největší hrnec, jaký tu je, aby se mi to tam vůbec vešlo. První den je vynikající, druhý den to ještě jde a třetí den … se to prostě už musí sníst. Ten recept byl původně relativně prostý, ale postupem času jsem začal přidávat suroviny, že doba snědící se někdy prodlouží na nelidské čtyři dny. Jsem megaloman.

Syndrom věčného hladu

Vařil jsem veggy

Vařil jsem veggy

Ačkoliv někdy monotónní stravou trpím, tak ta možnost nevařit několik dní je náramná úleva. Neděje se mi málokrát, že protočím panenky a místo s bramborami si dám řízek prostě s řízkem. Je to léty prověřená kombinace. Jsem ale rád, že mám vůbec co jíst. Ne že bych měl hluboko do kapsy, ale já prostě hrozně nerad nakupuju. Beru jen to, na co mám zrovna hlad. Pak se toho najim a mám hlad znova. Říkám tomu spirála hladu. Nechápu, jak mohli ty komunisti plánovat pětiletku, když jí nezvládnu ani týdenku.

A tak občas sedím na posteli, jím sýr, protože sýr je všechno, co mám a dívám se, jak mizí a jak mám pořád hlad a už se těším na zítra, protože vím, že si něco koupím a přežiju jeden další den v pekle, ve své vlastní domácnosti, ve svém vlastním výtvoru.

V sérii „Pán domácnosti“

Komentáře
 1. Jitka

  Jitka: Ty mě prostě bavíš :-)

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: To píše život! :D

 2. Maruška

  Maruška: U mě to není spirála hladu, ale normální nenažranost. :D A možná pak nějaké mentální těhotenství, protože jaké zrůdy já dokážu namíchat a kombinovat, to vypadá mnohdy jako nepovedený pokus nějakého šílnece. :D
  Supr článek:)

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: A já jsem zase naopak zastánce nemíchání jídel. Podle mě je všechno nejlepší samotné a dávat si to pěkně postupně. Ty si najdi svého pejska a určitě budete happy :-D

 3. Tajemná Temnota

  Tajemná Temnota: Heh. Taky někdy hledám jídlo a vůbec ni nenacházím a přemýšlím o tom, že bych měla nakoupit. Ono to neuškodí trochu se najíst že? xD

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Najíst se je super! Jen to někdy stojí spoustu energie a člověk má pak z toho jen hlad…

 4. Tajemná Temnota

  Tajemná Temnota: Hah! Tak jsem po létech našla tenhle blog díky náhodě a hned mi to zlepšilo náladu :D.

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Co vám lidi nikdy neodpustí

Co vám lidi nikdy neodpustí

Zkouškové je vtipné období. Vtipné je, že přídavné jméno vtipné může u mě znamenat prakticky cokoliv. Snažím se jet stylem jenom první termíny. Je snad něco větší noční můra studenta naučit se víc, než je po něm třeba?

Zobrazit →

Co bude teď a co bude potom?

Co bude teď a co bude potom?

Crap o tom, jak je novej rok.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články