Můj praprapraprapraněco byl černoch

Genetiku neošálíš. Můžeš o svém původu pět ódy, můžeš na něj spílat s pěstí, ale utéct se mu nedá. Když jsem odesílal svůj vzorek slin do MyHeritage, aby řekli něco o mých předcích, nečekal jsem zázraky. Prostě jen další Lorem ipsum Evropan cinknutý slovanstvím. Jenže pravda je taková, že v mých žilách koluje na chlup přesně 1.3% nigerijské krve.

Což o to. Když to vezmeme do důsledků, všichni jsme z Afriky. Nebo pokud dáváte přednost teorii stvoření, všichni jsme z Ráje. Jenže co si budeme povídat. Přece jen jsme toho jako lidstvo hodně zažili, a jelikož jsme se většinou pářili do vzdálenosti několika kopců, vznikla genetická specifika, rasy a národy.

Národ je relativně mladý vynález, který závisí hlavně na kultuře, jazyku a dalších aspektech. A ještě bych si dovolil citovat wikipedii: „Obecně je možno říct, že význam pojmu národnost je pro tento sociální konstrukt složité definovat.“

I proto MyHeritage nepracuje s národy, ale s etniky. Technicky je to vlastně to samé, ale v DNA testech se na to díváme jen z genetického pohledu. Kulturní nebo jazyková vložka není důležitá.

Kdo jsou Češi a kdo Slováci

Ačkoliv jsou Češi a Slováci dva národy, naše DNA se až tolik neliší. Přece jen jsme sousedi. Kdybyste srovnali Čecha a Japonce, poznáte to nejen podle očí ale i podle genetického materiálu.

Pro lidi, kteří bydlí na území České Republiky a udělali si genetický test MyHeritage, platí následující:

 • 85.9% z nich je alespoň částí DNA Východoevropany

 • 70.4% Balkánci

 • 41.2% Severo a Západoevropany

 • 28.1% Skandinávci

 • 23.2% Balty

A slovenští bratia?

 • 86.1% Východoevropany

 • 79.7% Balkánci

 • 30.4% Severo a Západoevropany

 • 24.5% Balty

 • 19.4% Skandinávci

Jak vidíte, moc se nelišíme. Genová etnicita vzniká hlavně díky izolaci. Východoevropané, ve své podstatě Slované, jsou převažující skupinou obyvatel od Čech až po Rusko. Sardinie je malý ostrov s necelými dvěma miliony obyvatel, a přesto je geneticky významný. Obklopeni mořem máte totiž velmi omezený počet nevěst.

A proto se nedozvíte, jestli je ve vás francouzská nebo německá krev. Geneticky se až tolik neliší.

Globalizace nám etnika dost pomíchá.

S tou Nigérií…

MyHeritage vám ukáže výsledky testu etnika krásnou animací, kde postupně odhalují vaši předci. První tři jsem shlédl bez zaujetí, u posledního jsem vyprskl smíchy:

 • z 39.7% jsem Východoevropan

 • 31.2% Balkánec

 • 27.8% Severo a Západoevropan

 • 1.3% Nigérijec

Tak nevím. Polovina národa mě asi vyžene zpátky do Afriky a druhá polovina bude ohrnovat nos nad tím, že vůbec řeším, že můj praprapraprapradědo byl černoch. Vzhledem k přesnosti odhadu genetické etnicity nejspíše nebyl.

DNA experti na YouTubu

Ze zájmu jsem se díval se na nějaká YouTube videa, kde lidé slavně odhalovali svoje předky. V názvech se objevovalo hlavně „shocking“ a „WHAT???“ Bylo to k popukání. Jedna černoška si dělala test a vyšlo jí, že je z 95% Evropanka a z 5% severoamerická indiánka. Dívala se na to s otevřenou pusou. V další videu už byla o něco vysmátější, protože jí z MyHeritage napsali, že na počítači byl „minor glitch“. Nakonec se z ní přece jen stala Afričanka.

A některé představy o genetickém testování byly hodně vzdálené realitě. Jedna slečna se rozčilovala, že jí to řeklo, že je Ibeřanka, ale ona by chtěl vědět, jestli je ze Španělska nebo z Portugalska. Detaily. Přesně to, co genetické testy nemají.

Jiný pán si to naopak zjednodušil. Měl předky z Balkánu a popsal to tak, že Balkán je vlastně Chorvatsko.

Já jsem z 0.3% Japonka? Aha. Tak proto jsem se vždycky chtěla podívat do Japonska...

DNA testování u hledání předků nekončí. Stačí zaplatit 180 euro a napíšou vám, že podle vaší DNA asi máte světlé oči. Nebo že se vám asi dělá v uchu ušní maz. Děkuju, ale mám jistou představu.

Moje máma je moje máma

Tak k čemu je to dobré, když výsledky jsou nepřesné a ještě se pochechtávám těm, kteří si test nechali udělat? Je to především zajímavé a neodolatelné. Test nelze brát přesně na procenta, ale dá vám hrubou představu. A ještě vám to najde reálné příbuzné.

V MyHeritage mám celkem 1061 potenciálních rodinných příslušníků. Povětšinou to jsou ale velmi vzdálení a několikrát posunutí bratranci a sestřenice s nízkým koeficientem jistoty. Nejvíc příbuzný jsem s nějakou paní z Kanady, se kterou mám společné 1% testované DNA.

A hlavně mi MyHeritage potvrdil, že moje máma, je moje máma.

25. února 2018