Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Můj praprapraprapraněco byl černoch

Můj praprapraprapraněco byl černoch

Publikováno 25.02.2018 Publikováno Zážitky Počet komentářů 0

Genetiku neošálíš. Můžeš o svém původu pět ódy, můžeš na něj spílat s pěstí, ale utéct se mu nedá. Když jsem odesílal svůj vzorek slin do MyHeritage, aby řekli něco o mých předcích, nečekal jsem zázraky. Prostě jen další Lorem ipsum Evropan cinknutý slovanstvím. Jenže pravda je taková, že v mých žilách koluje na chlup přesně 1.3% nigerijské krve.

Což o to. Když to vezmeme do důsledků, všichni jsme z Afriky. Nebo pokud dáváte přednost teorii stvoření, všichni jsme z Ráje. Jenže co si budeme povídat. Přece jen jsme toho jako lidstvo hodně zažili, a jelikož jsme se většinou pářili do vzdálenosti několika kopců, vznikla genetická specifika, rasy a národy.

Národ je relativně mladý vynález, který závisí hlavně na kultuře, jazyku a dalších aspektech. A ještě bych si dovolil citovat wikipedii: „Obecně je možno říct, že význam pojmu národnost je pro tento sociální konstrukt složité definovat.“

I proto MyHeritage nepracuje s národy, ale s etniky. Technicky je to vlastně to samé, ale v DNA testech se na to díváme jen z genetického pohledu. Kulturní nebo jazyková vložka není důležitá.

Kdo jsou Češi a kdo Slováci

Ačkoliv jsou Češi a Slováci dva národy, naše DNA se až tolik neliší. Přece jen jsme sousedi. Kdybyste srovnali Čecha a Japonce, poznáte to nejen podle očí ale i podle genetického materiálu.

Pro lidi, kteří bydlí na území České Republiky a udělali si genetický test MyHeritage, platí následující:

 • 85.9% z nich je alespoň částí DNA Východoevropany
 • 70.4% Balkánci
 • 41.2% Severo a Západoevropany
 • 28.1% Skandinávci
 • 23.2% Balty

A slovenští bratia?

 • 86.1% Východoevropany
 • 79.7% Balkánci
 • 30.4% Severo a Západoevropany
 • 24.5% Balty
 • 19.4% Skandinávci

Jak vidíte, moc se nelišíme. Genová etnicita vzniká hlavně díky izolaci. Východoevropané, ve své podstatě Slované, jsou převažující skupinou obyvatel od Čech až po Rusko. Sardinie je malý ostrov s necelými dvěma miliony obyvatel, a přesto je geneticky významný. Obklopeni mořem máte totiž velmi omezený počet nevěst.

A proto se nedozvíte, jestli je ve vás francouzská nebo německá krev. Geneticky se až tolik neliší.

Globalizace nám etnika dost pomíchá.

S tou Nigérií…

MyHeritage vám ukáže výsledky testu etnika krásnou animací, kde postupně odhalují vaši předci. První tři jsem shlédl bez zaujetí, u posledního jsem vyprskl smíchy:

 • z 39.7% jsem Východoevropan
 • 31.2% Balkánec
 • 27.8% Severo a Západoevropan
 • 1.3% Nigérijec

Tak nevím. Polovina národa mě asi vyžene zpátky do Afriky a druhá polovina bude ohrnovat nos nad tím, že vůbec řeším, že můj praprapraprapradědo byl černoch. Vzhledem k přesnosti odhadu genetické etnicity nejspíše nebyl.

DNA experti na YouTubu

Ze zájmu jsem se díval se na nějaká YouTube videa, kde lidé slavně odhalovali svoje předky. V názvech se objevovalo hlavně „shocking“ a „WHAT???“ Bylo to k popukání. Jedna černoška si dělala test a vyšlo jí, že je z 95% Evropanka a z 5% severoamerická indiánka. Dívala se na to s otevřenou pusou. V další videu už byla o něco vysmátější, protože jí z MyHeritage napsali, že na počítači byl „minor glitch“. Nakonec se z ní přece jen stala Afričanka.

A některé představy o genetickém testování byly hodně vzdálené realitě. Jedna slečna se rozčilovala, že jí to řeklo, že je Ibeřanka, ale ona by chtěl vědět, jestli je ze Španělska nebo z Portugalska. Detaily. Přesně to, co genetické testy nemají.

Jiný pán si to naopak zjednodušil. Měl předky z Balkánu a popsal to tak, že Balkán je vlastně Chorvatsko.

Já jsem z 0.3% Japonka? Aha. Tak proto jsem se vždycky chtěla podívat do Japonska…

DNA testování u hledání předků nekončí. Stačí zaplatit 180 euro a napíšou vám, že podle vaší DNA asi máte světlé oči. Nebo že se vám asi dělá v uchu ušní maz. Děkuju, ale mám jistou představu.

Moje máma je moje máma

Tak k čemu je to dobré, když výsledky jsou nepřesné a ještě se pochechtávám těm, kteří si test nechali udělat? Je to především zajímavé a neodolatelné. Test nelze brát přesně na procenta, ale dá vám hrubou představu. A ještě vám to najde reálné příbuzné.

V MyHeritage mám celkem 1061 potenciálních rodinných příslušníků. Povětšinou to jsou ale velmi vzdálení a několikrát posunutí bratranci a sestřenice s nízkým koeficientem jistoty. Nejvíc příbuzný jsem s nějakou paní z Kanady, se kterou mám společné 1% testované DNA.

A hlavně mi MyHeritage potvrdil, že moje máma, je moje máma.

Zajímáte se bikepackingové závody a cestování na kolech? Navštivte nový magazín BezPodpory.cz, kde postupně přibívají tipy na vybavení, jeho minimalizaci a řešení problémů, které vás na dlouhých cestách potkají.


Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Miluju slova

Miluju slova

Slovofilie, to musí být diagnóza. Mám v oblibě všechny výrazy, která zavání exotikou a z nudné pravdy udělají barvité popsání skutečnosti. Asi právě proto nerad něco píšu v angličtině, protože tam je můj projev suchý jako moucha na parapetu.

Zobrazit →

Závod 1000 Miles Adventure 2015, den #5 – Jak jsem se vždycky hecnul

Závod 1000 Miles Adventure 2015, den #5 – Jak jsem se vždycky hecnul

Asi nejdelší den ze všech. Hlavně to počasí, to si ze mě dost nechutně střílelo. Asi to bylo tím, že jsem při balení nemyslel na zimu a ta se chudák cítila uražená, takže mi to vracela pěkně zvostra.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články