MilestonePod - sledujte efektivitu běhu

MilestonePod je malé, levné, sympatické zařízení, které dokáže měřit efektivitu běhu. Nechce nabíječku a vlastně se o něj vůbec nemusíte starat. Sám pozná, když vyrazíte ven.

Minulý rok jsem psal článek, jak měřit techniku došlapu. Tehdy jsem jen zkoumal trh a hledal nejvhodnější kandidáty. Sensoria Socks jsem zavrhl. Nechtěl jsem si pařit nohy v tlustých ponožkách a celkově se mi nelíbily. RunScribe mi naopak přišel téměř dokonalý. Byl ale jednak drahý a druhak ani nešel sehnat. Našel jsem jen pár pofiderních kusů v bazaru.

Koncem léta jsem si všiml, že RunScribe vydává novou verzi svého zařízení, takže byl opět k sehnání. Cena byla stále vysoká, ale já bych připraven obětovat svoje vydělané korunky pro vyšší dobro. Když jsem naplnil košík, náhodou jsem narazil na další zařízení – MilestonePod. Kus stál 30$, takže rozhodnutí padlo rychle. Pro srovnání – za RunScribe dáte cirka 250$. Nabídne sice mnohem více informací a statistik, ale těch peněz…

10 Metrik

Z USA to malému balíku trvalo pár týdnů, ale nakonec jsem se dočkal. MilestonePod je malý sensor, který se připevňuje na tkaničky bot. Napájí ho ta malá, mrškovitá placatá baterka, co nevím, jak se jmenuje. Výdrží až půl roku, takže dobíjení se nemusí řešit příliš často. Sensor je voděodolný a na botě mi drží jako přilepený.

MilestonePod pracuje automaticky. Není nutné ho na začátku běhu zapínat. Sám pozná, že se hýbete. Změří jak běh, tak i chůzi. Zaznamenává celkem 10 různých metrik (i když by se dalo polemizovat, že rychlost a efektivita je jen odvozenina ostatních).

  • Délku běhu

  • Dobu

  • Rychlost

  • Kadenci

  • Došlap – pata, střed či špička

  • Délku kroku

  • Dobu kontaktu se zemí

  • Zakopávání – nízké, střední a vysoké

  • Sílu dopadu – lehká, střední a vysoká

  • Celkovou efektivitu běhu – od 0 do 100

Za ty peníze myslím více než dobré, ale má to několik úskalí:

  • Metriky se počítají po minutě. To znamená, pokud budete 31s došlapovat na patu a 29s na střed chodidla, započítá se do statistik převažující hodnota.

  • Uvedené hodnoty nevidíte real-time. Není možné získat zpětnou vazbu přímo při běhu. Je ale možné posílat údaje o kadenci, čase, rychlosti a vzdálenosti přes bluetooth např. do hodinek

  • Export dat je pouze do Excelu

Přesnost

Přesnost se nedá zhodnotit lehce. Co se týče vzdálenosti, tak na MilestonePodu jsem naměřil o 7% vice než s GPS. Ani ta ale není přesná, takže bych se přikláněl k tomu, že sensor měří lehce optimisticky, ale neliší se nějak závratně.

Nějakou dobou jsem válčil s přesností detekce došlapu. Sensor mi neustále ukazoval, že dopadám na patu, ale já si byl jistý, že dopadám na střed chodidla. Jenže ono se to těžko hodnotí z pozice běžce. Když jsem se pokoušel měnit techniku, začal jsem na střed chodidla přece jen dopadat. V manuálu se píše, že první kontakt se zemí sice může být na patě, ale váha nakonec zatíží střed chodidla.

Je zajímavé sledovat efektivitu běhu v různých rychlostech. Když se sunu jako hlemýžď, není to žádná sláva. Při rychlejším běhu ale automaticky víc zvedám nohy, sníží se mi doba kontaktu se zemí i kadence. Přímo na webu MilestonePod se dají porovnat data pro ženy, muže v různých rychlostech a botách. Se svojí průměrnou efektivitou 80 jsem na tom nebyl vůbec špatně.

Aplikace

Aplikace existuje jak pro Android tak pro iOS. Nepatří mezi skvosty (diplomaticky řečeno). Bude záležet, co od ní očekáváte. Já svoje běhy měřím na Endomondu a v této appce se dívám pouze na metriky, které se týkají techniky. Běhy tu nelze filtrovat, řadit, sumarizovat podle měsíců … rozhodně není vhodná na běžecký deníček.

Kromě výše uvedených metrik jsou zajímavé grafy. Ty ukazují souvislost mezi rychlostí a kadencí, rychlostí a délkou kroku, rychlostí a času kontaktu se zemí a rychlosti a efektivitou běhu.

Sumasumárum

Celkové hodnocení MilestonePodu bude hodně závislé na tom, co od něj očekáváte. Zařízení je levné, což je jistě pro mnohé z nás velká výhoda. Na základní sledování techniky běhu to je příjemný společník.

Asi bych si nedokázal představit, že bych s podem nahradil měření běhů s GPS. Aplikace totiž není vhodná jako deníček a exporty do Excelu to nezachrání. Četl jsem ale, že do další verzi plánují sychronizaci se Stravou. Tím by se situace rozhodně změnila k lepšímu.

5. listopadu 2017