Má Endomondo budoucnost?

Poprvé jsem Endomondo použil v březnu 2012. Je to už 6 let, co ho používám. Nejdříve jsem si koupil premium aplikaci a pak i premium členství, které jsem platil několik let. Jenže co Endomondo koupil Under Armour, zdá se mi, že další vývoj drhne. Premium jsem si už neprodloužil, protože přemýšlím o migraci na jinou aplikaci.

V čem je vlastně problém? Under Armour aktuálně vlastní 3 aplikace na běhání (a obecně fitness) – Endomondo, MapMyRun a Under Armour Record. (+ MyFitnessPal, ale ten slouží spíše ke sledování jídelníčku) Pro jednu společnost je zbytečné, aby provozovala 3 různé aplikace, které dělají téměř to samé. Mnohem výhodnější by bylo mít jednu.

Aktuálně té čtveřici říká „Under Armour Connected Fitness“ a měla by mít 200 milionů uživatelů. Otázkou je, kolik aktivních…

Jak se Endomondo vyvíjí

Od roku 2015, kdy bylo Endomondo koupeno, mi z aplikace a webu začínají mizet některé funkce:

  • Kalendář závodů

  • Srovnání běžeckých rekordů s ostatními uživateli

  • Veřejný seznam feature requestů

To porovnání s ostatními uživateli jsem si oblíbil, proto jsem se ptal, proč zmizelo**. Prý proto, že se málo používalo.**

V minulém roce vyšlo celkem 18 verzí aplikace pro Android. Novinky? Oficiální seznam změn neexistuje a tohle se mi podařilo najít:

  • Přidána kompatibilita se Samsung Gear

  • Nový systém osobních rekordů, které nejsou jen „lifetime“ ale i za rok a za měsíc

  • Nové sdílení aktivit

  • Zrušení starého loga a nahrazení znakem Under Armour – to se mi fakt nelíbilo

  • Nový design obrazovky s aktivitou – a to je navíc z letoška

Endomondo aplikace
Endomondo aplikace

Nic moc. Kompatibilita se Samsung Gear je určitě fajn věc, kterou já úplně nevyužiju.

Novy systém rekordů je super motivace, ale rekordy vázané ke každému měsíci jsou až moc časté a otravné. Navíc je to celé nedodělané, protože ve webovém rozhraní mi chodí notifikace o novém rekordu, ale už se nezobrazí. Udělali to jen pro aplikaci a na web se vykašlali.

Nové sdílení aktivit … ok, ale nejde o nic jiného než o kopírování konkurence. A nový design aktivity … je podle mě krok zpět. Půlku obrazovky mi zabírá mapa, která mě nezajímá, a už si nemohu zvolit, které metriky chci zobrazovat. A opět jde jen o kopírování konkurence, která tento design už má.

Konkurence Endomonda

Snažil jsem se zjistit, jak si Endomondo vede oproti konkurenci. Je to dost složitá otázka. Počet aktivních uživatelů se zjistit nedá a i definice konkurence může být složitá.

Snažil jsem se porovnat, jak se vedou aplikace pro Android, které slouží primárně měření běhu přes telefon. Například Fitbit sice dokáže měřit trasu přes telefon, ale primárně to je aplikace pro fitness náramek.

Jelikož počet stažení na Google Play se zobrazuje jen orientačně a ještě za celou dobu, použil jsem službu sensortower.com, která odhaduje počet stažení za poslední měsíc. Žebříček je následující:

Název aplikaceStažení celkemStažení za únorHodnocení
Strava10M+400k4.5
Runtastic10M+400k4.5
Nike+ Run Club10M+200k4.4
Endomondo10M+100k4.5
Runkeeper10M+100k4.5
Sports Tracker5M+100k4.5
Map my Run5M+70k4.5
Under Armour Record1M+70k4.0

Hodnocení aplikací je hodně podobné (až na Under Armour Record), ale Strava a Runtastic aktuálně vedou v počtu stažení. Data by se dala ještě zpřesnit, kdybych započítal i „pro“ verze aplikací či v případě map my fitness všechny odnože.

Endomondo je upozaďováno

Vraťme se ale k původní otázce, má Endomondo budoucnost? Přežije? Spojí Under Armour svoje aplikace do jedné? Zatím tvrdí, že ne, ale mám pocit, že Endomondo jako značka začíná být upozaďována. Někdy v létě minulého roku byl zrušen blog.endomondo.com. Některé články zmizely nenávratně a ty poslední stejně byly jen převzaty z blogy MyFitnessPal.

A sociální profily Endomonda? Na Instagramu je poslední příspěvek z roku 2016. Na Twitteru i Facebooku už vlastně není žádná originální aktivita a jsou tam pouze odkazy na články z blogu MyFitnessPal a MapMyFitness. Značka skomírá.

Nečekám žádný exodus, že by aplikace ze dne na den přestala fungovat. Bugy se budou odstraňovat, support bude fungovat, nějaké menší vylepšení se objeví, ale žádné převratné změny už neočekávám. Je to podle mě škoda. Endomondo je skvělá značka, ale ujíždí jí vlak.

11. března 2018