Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Literární akademie – holé šílenství nebo dobrá volba?

Literární akademie – holé šílenství nebo dobrá volba?

Publikováno 11.06.2013 Publikováno Příběhy Počet komentářů 6

Koncem února 2013 jsem dospěl k důležitému rozhodnutí: to jest studovat na Literární akademii. Prošel jsem si už několika fázemi od počátečního nadšení přes vlnu absolutního zoufalství po racioální uvažování. V tomto článku shrnuji, proč to u všech čertů dělám.

Ačkoliv byl přede mnou ještě celý ročník na vysoké škole, tak už tehdy mi začalo vrtat hlavou, kam půjdu dále. Jelikož jsem byl na roční praxi více než spokojený, tak pro mě pokračování v prezenčním studiu a opuštění Prahy nepřipadalo v úvahu. Dobře jsem věděl, že v současném oboru rozhodně pokračovat nebudu. Dalo by se říct, že roční praxe je mu zkázou, protože jeho studenti se rozlezou po celé republice a už mají pramalou vůli se k němu vracet. Musel jsem hledat v Praze.

Naše starobylá matička měst je naštěstí plná vysokých škol valné i nevalné kvality, takže na rozsah výběru jsem si stěžovat nemohl. I přesto, že jsem studoval manažerskou informatiku, tak dál se mi v tomto oboru příliš pokračovat nechtělo. Chtěl jsem něco nového, neotřelého. Taková žurnalistika mi přišla zajímavá. Dostat se bez předchozího studia na magistra mi přišlo těžké, ale ne nemožné. Přesto jsem hledal dál.

Najednou, z ničeho nic jsem narazil na Literární akademii.

Zásah do červeného (doslova)

Vůbec jsem nemohl pochopit, jak se mi jí podařilo minout. Vždyť to je přece ideální škola pro mě. Jako by  mé sny někdo vzal přes kopírák. Najednou jsem měl cíl. Na nějaký čas jsem se ocitl v euforii, i přes to, že hodně věcí bylo minimálně na pováženou. Jde o soukromou školu, takže bych platil tučné školné. Dosud jsem nebyl zvyklý si za vzdělání platit. I scripta jsem si ze zásady nekupoval.

Druhým velkým zádhrdelem bylo, že bych opět nastoupil na bakalářský obor. Další tři roky pilného studia a pořád na stejné úrovni vzdělání. Když jsem horko těžko dokončoval svou bakalářskou práci, z posledních sil ji dával vytisknout, zdeptán a zhrzen, zní mi další studium šíleně. Když si představím, co jsem si před sebe znovu postavil, jímá mne hrůza a snažím se na to rychle zapomenout. Nepomáhá to. Jsem živoucím příkladem toho, že lidé své chyby opakují s úsměvem na rtech a leskem v očích.

I přes všechny ne, jsem nakonec řekl své ano.

I zjevila se přede mnou cesta

Možná se ptáte, proč jsem na tu školu vlastně nešel už před třemi lety. I k tomu mám důvod. Ten první a nejzásadnější je finanční otázka – prostě jsem si to nemohl dovolit. Zde není prostoru k diskusi. Kde nejsou peníze, není studium. A když jsem si našel slušnou práci, překážka se zbortila.

Druhým problémem byla poloha. Hledat si bydlení někde v Praze se mi opravdu nechtělo. Zvláště, když to stojí další velké peníze. Po dvou letech studia jsem se sem přestěhoval a školu mám v dojezdové vzdálenosti půl hodiny.

Posledním důležitým faktorem byla i obava, co by se ze mě stalo. Tím nemyslím, že bych se měl proměnit v nějaké krvelačné monstrum či něco takového, ale čím bych se živil. Na uměleckou školu se lidé dívají skrz prsty  a budoucnost absolventů může být všelijaká. Setkal jsem se i s názorem, že BcA. a MgA. to jsou přece ti „divní“.

Jelikož jsem se za poslední rok naučil hodně o tom, jak to v životě chodí, vystudovaná škola mě už tolik netrápí. A že budu divnej, to je mi vcelku jedno.

A tak, když všechny překážky postupně padly, prozřel jsem a spatřil cestu. Vím, zní to nábožensky.

A k čemu to je všechno dobré?

Jeden by si mohl myslet, že účast na takové škole podmiňuje víru v možnost, že psaní je možné se naučit. Očekávatelná pointa: já si to nemyslím. Víte, všechno v životě, co jsem se naučil a zdokonalil, dokázal jsem sám. Samozřejmě jsem čerpal ze zkušeností ostatních, ale všechno jsem si to musel přebrat a poskládat v hlavě nakonec sám. Když srovnám dovednosti získané ve škole a ty ze samostudia, objevují se propastné rozdíly. Škola vás málokdy dokáže naučit něco užitečného (i když třeba u jazyků to dokázala … více méně)

Pojďme si to shrnout. Jdu na školu, která dle mého názoru sama o sobě nedokáže naučit, abych získal titul, který už mám, a platím si k tomu ne zrovna zanedbatelné školné.Uznávám a přikyvuji: na první pohled to nemusí dávat smysl.

Teorie nasáknuté houby

Existuje spousta rozličných metod, jak se učit na poslední chvíli před testem a musím říct, že mnoho z nich jsem aplikoval i v praxi. Jednou z nich i takzvaná teorie nasáhnuté houby, jak jí já osobně říkám. Je to poslední zoufalý pokus naučit se velké množství učiva ve velmi pohodné poloze. V praxi spočívá v tom, že si pod polštář dáte knihu/sešit a jdete spát doufaje, že přes noc ty vědomosti prostě nasáknete.

A podobně vidím i svoji účast na Literární akademii. Budu zde nasávat literární atmosféru a snažit se účastnit spisovatelství v praxi. Myslím, že prostředí je jedním z největších faktorů, který člověka ovlivní, a který ho posune vpřed ať už to má být kamkoliv.

Dnešní doba je hlavně o lidech. Bez lidí jste nikdo. A kde hledat tvořivé literární duše než právě na Literární akademii? Všechny mé snahy se koncentrují na jediné – stanout ve středu dění.

A poslední a určitě ne méně významný důvod: neměli jste někdy chuť všechno změnit?

Hra začíná

Ještě ale nemám vyhráno, vždyť přijímačky ani nezačaly. I přesto už se vidím na škole. Na Literární akademii. Vidím začátek konce. Vidím svůj poslední rok prezenčního studia. A pevně věřím, že to bude neopakovatelný životní zážitek.

V sérii „Academiae Litterarum“

Komentáře
 1. Markéta Růžičková

  Markéta Růžičková: Na LA mě taky srdce táhne, dokonce bych taky byla ochotná absolvovat znovu bakalářské studium (a to už je vzhledem k nechuti k systému našeho školství co říct). ;-) Jenže trpím zádrhely, které zmiňuješ. Ale kdo ví, třeba se mi taky otevře cesta.. nikdy není pozdě.
  Přeju, ať se ti na škole líbí a dá ti přesně to, co od ní očekáváš. ;-)

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Jako u mě zádrhele padly naprosto nečekaně, takže je klidně dost možné, že se ti to také podaří. Nicméně je rovněž možné, že tě mé následné vzlyky a rvaní si vlasů odradí. To se doufám nestane. A to jak z toho hlediska, že si nebudu rvát vlasy, ale také z toho, aby tě nic neodrazovalo.

 2. JessW

  JessW: Tak tahle škola mě teda úplně minula. Jak to, že jsem na ní nenarazila dřív?? Jedinej literární obor, který mě zaujal, je na univerzitě v Pardubicích, kam chodím. Kdybych se dozvěděla dřív o Literární akademii, tak bych jí asi taky zvažovala, páč bych nemusela dojíždět do PCE, ale měla to hezky v Praze. No to už je teď jedno. Nicméně v Pardubicích mi ten obor přijde lepší v tom, že tam máme všechno dohromady v jednom bakalářském oboru, na LA je to rozdělený, jestli koukám správně. A na jaký obor se přesně hlásíš? Přeju ať to vyjde :)

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Hlásím se na literární tvorbu. Ona ta rozdělenost mi spíše vyhovuje, protože na mediální studium se zaměřovat moc nechci, ačkoliv mi přijde zajímavé a velmi poučné. Mám radši takovou tu uměleckou stránku věci. Navíc oba obory se vzájemně prolínají a některé předměty mají společné.

 3. Le fille Ash

  Le fille Ash: Jdeš si za svým snem, nyní i za svým cílem, na tom není nic špatného. Ano, když si to tak nějak shrnu, je to šílené, ale možná bych spíše řekla… šíleně krásné. Jen do toho. Nezapomenutelný zážitek to určitě bude.
  Jo, a nedá mi to neokomentovat tu “divnost”. Ano, umělci jsou považování za divné a titul BcA? Co to jako je? Ale já osobně jsem postupem času přišla na to, že zkrátka umění je mým životem. A jak se na to koukají ostatní, to mi je … ehm.. u čehosi. Takže poslední dobou říkám často něco jako: “Jsem divná, ano. A jsem na to pyšná!” ;)
  Budu Ti držet palce. Všechno to zvládni!

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: BcA. jest bakalář umění a MgA. zase magistr umění. A musím říct, pokud se dostanu do situace, kdy budu disponovat tituly jak Bc. tak i BcA., raději použiji druhý jmenovaný.

   Ono ještě k té divnosti. Mám za to, že mezi lidmi se vyskytuje několik úrovní a každá rozumí jen té své. Je už na člověku, do jaké skupiny se dopracuje. I mně přijdou někteří umělečtí lidé divnější než divní. Ale co, třeba se jednou taky dostanu výše.

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte 6 cestujících, vedle kterých odmítám sedět

6 cestujících, vedle kterých odmítám sedět

Na cestování mám asi nejradši jízdu. Ale jen takovou, kde nemusím něco aktivně dělat (to jest řídit), nýbrž se jen tak kolébat na hranici mezi bděním a sněním. Tento druh hromadné dopravy nicméně s sebou přináší silnou nevýhodu. Svoje spolucestující si nemůžu vybrat.

Zobrazit →

V HIMYM je více moudrosti, než si myslíte

V HIMYM je více moudrosti, než si myslíte

Takový lehké zamyšlení nad seriálem How I Met Your Mother. Zjistil jsem, že se v něm nachází více moudrosti, než by se přes jeho tlustou a vtipnou skořápku mohlo na první pohled zdát.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články