Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Kterak oblíbené blogy sledovat

Kterak oblíbené blogy sledovat

Jak nás Twitter naučil, sledování nemusí být špatná věc. Pokud vás samozřejmě zajímají hodnotné informace a nesnažíte se někoho šmírovat rozplívajíce se nad každou osobní informací, kterou získáte. Existuje hned několik možností, jak své oblíbené blogy sledovat a dostávat nový obsah prakticky okamžitě.

Ef pětka rulez!

Úplně nejjednodušší cestou, jak sledovat něčí blog, je zadat jeho adresu do adresního řádku libovolného prohlížeče. Případně vložit název do Googlu pokud si nejste jisti přesnou doménou. V případě, že nenaleznete žádný nový článek, počkejte určitý časový interval a celý postup zopakujte. Zkušení harcovníci si nechají prohlížeč otevřený a jen mačkají magické tlačítko F5. Určitě je vám jasné, že tohle není cesta, kterou bych vám doporučil.

Pokud sledujete pouze několika stránek, dá se s tím žít. Jednoduše je vždy za pár dní zkontrolujete, zda se neobjevilo něco nového. V dnešním světě přesyceném informacemi to je však spíše výjimka a pro přístup k novému obsahu slouží mnohem sofistikovanější řešení.

Sociální sítě

Relativně nový způsob jakým sledovat nové informace o vydaných článcích na blozích. Často se dokonce stává, že statusy obsahují „prémiové“ informace, ke kterým se obyčejný čtenář blogu nedostane.

Při sledování pomocí sociálních sítí nám hrozí velká nesystematičnost. Co bloger, to osobnost a často i jiný přístup k sociálním sítím. Nemusí používat zrovna tu, kterou máte rádi Vy. Je také dost možné, že je aktivní pouze na jedné z nich a do ostatních „postne“ jen občas, když si vzpomene.

Další překážky pod nohy hází například Facebook, který s radostí sobě vlastní některé příspěvky skrývá a do vašeho home feedu se vůbec nedostanou. Může se tak jednoduše stát, že si nového obsahu se nevšimnete. Jediný způsob, jak se dozvědět vše, jít na tzv. „Page Feed“.

Twitter či Google Plus je na sledování mnohem praktičtější.

Blogovin, WordPress.com a další

Jde v podstatě o služby, které se nám snaží zpříjemnit odběr pomocí RSS feedu. Zadáte url, služba najde přidružený RSS kanál a začne vám chrlit články všech blogů, které si do systému vložíte. Můžete tak vše sledovat hezky z jednoho místa.

P.S: A ano. „A další“ znamená dál už nevim.

RSS

RSS je svatý grál pro sledování obsahu. Předchozí zmiňovaní Blogovin s WordPressem.com pouze využívají tento protokol. Abyste sledovali nějaké zdroje pomocí RSS potřebuje tzv. čtečku. Ta může desktopová (např FeedDemon), webová (nyní už končící Google Reader) nebo i jako doplněk prohlížeče (Feedly). Do něj vložíte RSS zdroj a budete moci sledovat všechny nové informace.

Pokud máte tablet nebo chytrý telefon určitě se vám bude hodit i synchronizace mezi zařízeními. Tu právě zajišťuje právě Feedly pomocí aplikací. V nejbližší době chystá i webovou verzi, takže bude k dispozici v jakémkoliv browseru.

Většina blogerů má link na svůj RSS kanál vystavený pěkně na očích. Taková slušivá oranžová ikonka (pod článkem jednu takovou vidíte). Někteří si ji ale nechávají pro sebe nebo dokonce ani netuší, že jejich blog něco takového má. Zobrazit takový skrytý kanál umí výborně stará opera. Stačí se podívat na pravou stranu adresního řádku. Chrome je na tohle naprosté dřevo, ale můžeme mu pomoci vhodným doplňkem. Ten zobrazí dostupné RSS kanály na aktuální stránce.

Je dobré vědět, že tímto způsobem nemusíte sledovat pouze blogy, ale v podstatě jakýkoliv obsah na webu, pokud vám to jeho tvůrce umožní. Výborně se hodí na sledování diskuzních fór.

E-mail

E-mail se pro sledování blogů příliš nepoužívá a nabízí ho pouze omezené množství webů. Někomu však může vyhovovat, pokud nechce stránky navštěvovat ručně, sociální sítě ho moc neberou a RSS mu zní až příliš technicky.

Můžeme ještě rozlišovat dva druhy obsahu, které se emailem odesílají. Jeden typ je prostý výpis článku, případně odkazu na něj. Druhou možností jsou newslettery, které často obsahují nějaké informace navíc, nebo shrnují to nejlepší na webu za poslední dobu.

 A Vy?

A jaká je Vaše nejoblíbenější služba pro sledování blogů a obecně informací na internetu? Kolik stránek sledujete?


Komentáře
 1. Tesy

  Tesy: Já nedám dopustit na výše zmiňované RSS. Pokud narazím na pro mě zajímavý blog, tak si ho většinou přidávám do Readeru od Googlu 🙂 Akorát teď řeším co místo něho, protože bude brzy končit

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Také jsem používal a nakonec jsem přešel na zmiňované Feedly. Zprvu se mi moc nelíbilo, protože radoby hezké grafické rozhraní s obrázky nebylo moc efektivní. Zkoušel jsem více aplikací, ale většina měla synchronizaci s umírajícím Google Readerem. Když jsem nic lepšího nenašel, pohrál jsem si s nastavením Feedly a jsem spokojen.

 2. Markéta Růžičková

  Markéta Růžičková: Dřív jsem všechny blogy obíhala hezky po staru zadáním adresy. Jenže se jejich počet zvýšil, a to o dost. Teď používám RSS, nejradši mám Google Reader, protože je přehledný. Škoda, že končí.. Už jsem si to všechno přešoupla do Feedly, ale ten se mi tak nezamlouvá. Asi si budu muset zvyknout. 😉

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Také jsem si musel chvíli zvykat, ale nakonec se podařilo.

 3. Le fille Ash

  Le fille Ash: No, já jsem teď objevila bloglovin. Nějak jsem si řekla, že bych něco takového mohla zkusit. A zatím, ano. Zatím jsem s ním spokojená (divné, říkat jen po pár dnech užívání, ale to nic.. 🙂 ) Před tím jsem totiž hojně využívala RSS reader od googlu, který už asi využívat nebudu moct. No, to je jendo.
  A jinak, já sama tak nějak osciluji mezi všemi možnostmi propagace, které internet dovoluje. To jest jak sociální sítě, tak teď chci začít i s využíváním možností emailu. Tak uvidím.
  No, každopádně, všechno se dá nějak využít. Děkuji za pěkný shrnující článek..

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Jak migrovat, synchronizovat či zálohovat svá data o běhání nebo cyklistice

Jak migrovat, synchronizovat či zálohovat svá data o běhání nebo cyklistice

Máte data roztahaná do nejrůznějších fitness aplikací? Chcete si svoje informace stáhnout k sobě na disk? Díky portálu Tapiriik to je otázka několika chvil.

Zobrazit →

Nastavte si audiokouče v Endomondu

Nastavte si audiokouče v Endomondu

Věděli jste, že Endomondo má audiokouče, který vám během vašeho sportovního výkonu podává nejrůznější informace o tom, jak si vedete? V příspěvku se dozvíte jaké data poskytne, jak kouče zapnout a nechat ho upozorňovat na důležité informace.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články

Sledujte mě
Nenechte si ujít nové články

Instagram