Kterak oblíbené blogy sledovat

Jak nás Twitter naučil, sledování nemusí být špatná věc. Pokud vás samozřejmě zajímají hodnotné informace a nesnažíte se někoho šmírovat rozplívajíce se nad každou osobní informací, kterou získáte. Existuje hned několik možností, jak své oblíbené blogy sledovat a dostávat nový obsah prakticky okamžitě.

Ef pětka rulez!

Úplně nejjednodušší cestou, jak sledovat něčí blog, je zadat jeho adresu do adresního řádku libovolného prohlížeče. Případně vložit název do Googlu pokud si nejste jisti přesnou doménou. V případě, že nenaleznete žádný nový článek, počkejte určitý časový interval a celý postup zopakujte. Zkušení harcovníci si nechají prohlížeč otevřený a jen mačkají magické tlačítko F5. Určitě je vám jasné, že tohle není cesta, kterou bych vám doporučil.

Pokud sledujete pouze několika stránek, dá se s tím žít. Jednoduše je vždy za pár dní zkontrolujete, zda se neobjevilo něco nového. V dnešním světě přesyceném informacemi to je však spíše výjimka a pro přístup k novému obsahu slouží mnohem sofistikovanější řešení.

Sociální sítě

Relativně nový způsob jakým sledovat nové informace o vydaných článcích na blozích. Často se dokonce stává, že statusy obsahují "prémiové" informace, ke kterým se obyčejný čtenář blogu nedostane.

Při sledování pomocí sociálních sítí nám hrozí velká nesystematičnost. Co bloger, to osobnost a často i jiný přístup k sociálním sítím. Nemusí používat zrovna tu, kterou máte rádi Vy. Je také dost možné, že je aktivní pouze na jedné z nich a do ostatních "postne" jen občas, když si vzpomene.

Další překážky pod nohy hází například Facebook, který s radostí sobě vlastní některé příspěvky skrývá a do vašeho home feedu se vůbec nedostanou. Může se tak jednoduše stát, že si nového obsahu se nevšimnete. Jediný způsob, jak se dozvědět vše, jít na tzv. "Page Feed".

Twitter či Google Plus je na sledování mnohem praktičtější.

Blogovin, Wordpress.com a další

Jde v podstatě o služby, které se nám snaží zpříjemnit odběr pomocí RSS feedu. Zadáte url, služba najde přidružený RSS kanál a začne vám chrlit články všech blogů, které si do systému vložíte. Můžete tak vše sledovat hezky z jednoho místa.

P.S: A ano. "A další" znamená dál už nevim.

RSS

RSS je svatý grál pro sledování obsahu. Předchozí zmiňovaní Blogovin s WordPressem.com pouze využívají tento protokol. Abyste sledovali nějaké zdroje pomocí RSS potřebuje tzv. čtečku. Ta může desktopová (např FeedDemon), webová (nyní už končící Google Reader) nebo i jako doplněk prohlížeče (Feedly). Do něj vložíte RSS zdroj a budete moci sledovat všechny nové informace.

Pokud máte tablet nebo chytrý telefon určitě se vám bude hodit i synchronizace mezi zařízeními. Tu právě zajišťuje právě Feedly pomocí aplikací. V nejbližší době chystá i webovou verzi, takže bude k dispozici v jakémkoliv browseru.

Většina blogerů má link na svůj RSS kanál vystavený pěkně na očích. Taková slušivá oranžová ikonka (pod článkem jednu takovou vidíte). Někteří si ji ale nechávají pro sebe nebo dokonce ani netuší, že jejich blog něco takového má. Zobrazit takový skrytý kanál umí výborně stará opera. Stačí se podívat na pravou stranu adresního řádku. Chrome je na tohle naprosté dřevo, ale můžeme mu pomoci vhodným doplňkem. Ten zobrazí dostupné RSS kanály na aktuální stránce.

Je dobré vědět, že tímto způsobem nemusíte sledovat pouze blogy, ale v podstatě jakýkoliv obsah na webu, pokud vám to jeho tvůrce umožní. Výborně se hodí na sledování diskuzních fór.

E-mail

E-mail se pro sledování blogů příliš nepoužívá a nabízí ho pouze omezené množství webů. Někomu však může vyhovovat, pokud nechce stránky navštěvovat ručně, sociální sítě ho moc neberou a RSS mu zní až příliš technicky.

Můžeme ještě rozlišovat dva druhy obsahu, které se emailem odesílají. Jeden typ je prostý výpis článku, případně odkazu na něj. Druhou možností jsou newslettery, které často obsahují nějaké informace navíc, nebo shrnují to nejlepší na webu za poslední dobu.

12. června 2013