Kde hledat trasy pro běhání a cyklistiku
Přestaňte běhat kolem baráku a vyběhněte pěkně do daleko. Hezké trasy pro běhání se dají najít všude, dokonce i v Praze. Jenom je třeba umět hledat na správných místech...
Když jsem si četl článek 10 běhacích tipů na mintyblogcz, zaujal mě bod číslo 4, to jest zvolení si nějaké hezké trasy. Dřív jsem toto podceňoval a často skončil na tom, že jsem do nekonečna cyklil svoje jednokilometrové kolečko pořád dokola. Nebylo to samozřejmě pořád na jedno brdo, potkával jsem tam velké množství lidí a občas si výběh zpestřil tím, že jsem utíkal zombíkům, ale přece jen to nebylo úplně ono.
Když jsem se přestěhoval a hledal nový plácek pro běhání, najednou jsem se odvázal. Udělal jsem sice pár strategických přešlapů a bez čelovky běhal tam, kde se hustota pouličních lamp rovná nule, ale brzy jsem si vytvořil základ, ze kterého se dá vyrážet do různých zákoutí Prahy na objevné cesty.
Přesto má běhání v nekonečném kilometrovém kruhu pár výhod:
-
když se vám udělá špatně nebo vás něco začne bolet, máte to kousek domů
-
velmi jednoduše si naplánujete vzdálenost
-
nic vás nemůže na trase překvapit, protože ji dobře znáte
Ale zpět k nástrojům pro hledání trasy.
1. Mapy.cz
Mapy od seznamu jsou naprosto Boží. V téhle oblasti Google zaspal nebo spíše se nemohl věnovat tak důkladně lokálnímu trhu jakým je Česká republika. Faktem je, že mapy mají skvělé nástroje na vyhledávání tras pro pěší a cyklisty. Dokonce vám jsou sami schopny sami připravit okruh dlouhý podle vámi zvolené vzdálenosti.
Nejjednodušší použití je zvolit plánování, stanovit začátek a konec a zvolit zda chcete trasu jet na kole nebo pěšky. Nechybí ani možnost použití pouze turistických značek či cyklotras. A pokud by se vám ani tak cesta nelíbila, můžete na mapu přidávat vlastní body, přes které chcete jet. Nechybí ani výškový profil nebo možnost exportu do navigací.
Velmi užitečný je také takzvaný výlet po okolí. Zvolíte si nějaký výchozí bod na mapě a kliknete na odkaz výlet po okolí. Nastavíte si délku okruhu a typ. Mapy vás sami zavedou na nějaká potažmo hezká místa a pak zase zpátky na začátek. Ne vždy vás samozřejmě počítač vybere něco dobrého. Není neobvyklé, že vám připraví třeba výlet do KFCčka.
Mapy využívám hlavně pro cyklo výlety. Stačí zadat nějaký hrad a vždycky se dostanu na fajnovou cestu.
2. Endomondo trasy
Píšu sice Endomondo, ale podobnou feature bude mít většina podobných fitness aplikací. Zde je naleznete pod záložkou routes. Tento link ostatně funguje i bez přihlášení. Trasy lze vyhledávat podle sportu pro který je určené, polohy a vzdálenosti. V Praze se dá najít nějakých 1600 běžeckých tras a 450 cyklistických.
Výhodou je, že je vytvářejí opravdoví lidé, kteří trasu nejspíše sami běhají a je tak možné, že vám nabídne krásnější prostředí něž nějaká automaticky generovaná cesta. Ovšem co člověk, to jiný vkus, takže klidně můžete narazit na trasu, která se vám vůbec nebude zamlouvat.
Nevýhodou je, že o trase nemáte příliš mnoho informací - pouze GPS souřadnice. Výškový profil nebo druh povrchu odhadnete jenom podle mapy.
3. cykloserver.cz
Nenechte se zmást názvem cykloserver, slouží i k vyhledávání běhacích výletů. Stejně tak nemusíte použít zrovna tento web, existují i jiné servery na podobné bázi. Při vyhledávání musíte vyplnit požadované parametry jako je lokalita, délka, obtížnost či převýšení a pak už jen zobrazíte nalezené trasy. U nich je dobře viditelný výškový profil.
Vyhledanou trasu si můžete vyexportovat v několika formátech.
Mezi další servery patří:
-
www.svetbehu.cz - s možností filtrovat podle povrchu
-
www.praha.eu - běžecké trasy v Praze, made by Magistrát
-
www.vyletnik.cz - cyklotrasy
-
www.prazskecyklostezky.cz - pražské cyklotrasy
4. Prostě se někam vydat
Možná je samozřejmě i offline metoda, kterou jistě využívali i naši předkové. Vyjít/vyjet z domu a dát se tam, kam vás oči zavedou. Asi není dobré vyrážet úplně naslepo, ale nejdříve se podívat, kde se v dané oblasti nachází nějaké parky. Pak se často dá napojit na nějakou příjemnou polní cestu.
Pořád je ale dobré mít s sebou telefon s GPS. Aby se vám náhodou nestalo, že zabloudíte. Což se mi ostatně jednou stalo. Hledal jsem novou trasu, začalo strašně pršel a nemohl jsem přijít na to, jakou cestou by to bylo domů nejkratší. Radši nové trasy zkoumejte, když je hezky