Kam si během běhu strčit telefon

Telefon je taková hnusná černá cihla, co ji pořád někam taháme. Kam ho uložit při běhu není jednoduché. Trvalo mi nějaké ty dva roky, než se mi konečně podařilo (doufám) najít to správné řešení.

Armband

Asi nejrozšířenější držák pro telefon je pás na paži. Bohužel mě při jeho používání dohánělo hned několik svízelností k šílenství. A jelikož mě při delším běhu dokáže otravovat prakticky cokoliv, býval jsem velmi často nakrknutý a měl jsem chuť pás hodil do nejbližší popelnice.

Předně, nelepší je zvolit armband dělaný přímo na míru konkrétního modelu telefonu. Bohužel ne všichni mají iPhony nebo Samsungy, kde je velmi služná nabídka. Stávalo se mi, že i když se telefon uspokojivě vešel a měl ještě pár čísel k dobru, že tam nebyl jako sardinka, nemohl jsem nahmatat tlačítko zapnutí, či dokonce ovládání hlasitosti. Ve většině případů jsem jen zoufale bušil do armbandu. Mohl jsem se z toho zvencnout.

Zkontrolujte si vodotěsnost. Pokud máte taky tajně rádi běhání v dešti, bez ní se prostě neobjedete. Nebo obejdete, ale pak se budete muset obejít bez svého telefonu. Mě takhle odešla za deštivého dne dolní půlka telefonu a port na sluchátka. Ale pozor, že výrobce proklamuje, že jeho armband je vodotěsný, ještě neznamená že je. Když prší, tak se tam stejně vlhkost dostane a pak je už trochu sázka do loterie, jestli telefon vydrží.

A nenakupujte nic levného. Koupil jsem asi za 195Kč a říkal jsem si jaký to je dobrý kauf. Na pouzdru se přece nedá nic zkazit … a dá. Velmi rychle jsem urval suchý zip a byl konec. Sice se mi ho podařilo provizorně zpátky upevnit, ale arband přestal být něco, s čím bych chtěl dlouhodobě běhat. Urvával se pravidelně.

A jako poslední věc mě štvalo to, že když jsem pouzdro neutáhl, tak mi velmi rychle po ruce sklouzávalo, a když jsem ho naopak dal napevno, cítil jsem, jak má ruka stává krevní žebrák mezi ostatními končetinami. Na to mám svoji ruku příliš rád!

Na pračlověka

Jak běhali jeskynní lidé? Přece s telefonem v ruce. Na první pohled se to může zdát jako velmi nepohodlná varianta, ale abych pravdu řekl, není to tak hrozné. Vlastně to je i slušné cvičení na ruce, protože po běhu jsem je měl celkem unavené. Ačkoliv je telefon lehký, tak po delším běhu se jednoduše pronese.

Bohužel ochrana proti dešti je nulová a pokud byste chtěli s takovým kompletem používat sluchátka, budou vám dráty nepříjemně skákat. Hodí se spíše na nějaké krátké výběhy.

Pásek

Můj nejnovější objev, zatím jsem s ním sice podnikl jen několik běhu, ale zatím se mi opravdu velice a velice líbí a navíc odstraňuje všechny ty nedostatky, které mě trápily s armbandem. (a pásek mám shodou okolností od úplně stejné společnosti)

Není na suchý zip, ale na popruhy, takže to doufám něco vydrží. Pásek je trochu menší a na největší možnou velikost mi je akorát. Drží perfektně. Trochu jsem se bál, že mi při běhu bude poskakovat jako splašený, ale nic takového se nekoná (viděl jsem takhle jednu slečnu na závodě, co měla okolo celého těla gelové svačinky). A přitom necítím žádné nepříjemné škrcení.

Pásek je dělaný z elastického materiálu, takže jednoduše nahmatám všechna tlačítka, která potřebuji a mohu libovolně zvyšovat či snižovat hlasitost. Nemůžu sice zkontrolovat display, ale většinou mi stačí jen hlasové napovídání. A konečně mě ani neotravují hopsající kabely. Šňůru vedu pod tričkem přes záda, provléknu páskem a zapojím do telefonu. Krása.

Chytré hodinky

Asi nejnákladnějším způsobem je pořízení si chytrých hodinek s GPS. Ty umožní stále přesné měření uběhnuté vzdálenosti a navždy odstraní potřebu s sebou vláčet nemotorný telefon. Co si ale budeme nalhávat, ne každý na to má...