Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Kam se zatoulala národní hrdost?

Kam se zatoulala národní hrdost?

Publikováno 02.09.2012 Publikováno Zamyšlení Počet komentářů 8

Možná je to tím, že jsem nenapravitelný optimista, ale na svou zemi jednoduše nedám dopustit. S názory, že Čech je jen pivní buran, rozhodně nesouhlasím. Že to u nás stojí za starou bačkoru a lepší se odstěhovat? Kecy! Jsem rád, že jsem se tu narodil a že tu žiju.

V Itálii to je samý Casanova, Němci jsou pověstní svou přesností a pečlivostí, Francouzi zase smyslem pro módu. A co je prototypem Čecha? Bečka sádla, která v jedné ruce drží půllitr piva a ve druhé ovladač od televize. Zdá se vám to také trochu ujeté? To si Češi o sobě opravdu myslí jen to nejhorší?

V žádném případě se s podobnou myšlenkou smířit nehodlám. Upřímně, kolik takových lidí znáte? Je to snad každý druhý známý? Stejně jako já i mnoho dalších Čechů přemýšlí, kdo za něj těch pověstných 150 litrů piva ročně vypije. Tomu, kdo za mě mou povinnost vykonává, převelice děkuji, protože já bych to asi nezvládl. Skoro bych si tipnul, že si musí brát tuhle práci i domů. Obětavec.

Kdysi, v dávných dobách, byli Češi hrdí na to, kdo jsou (nebo si to já malicherně myslím). Kde se to asi zlomilo a proč to muselo skončit? Kdy jsme se stali národem zlodějů a povalečů. Že by naši národní hrdost ukončila Mnichovská dohoda? Hned jak jsme se dostali do kupy, naskákali do vedení komunisti a vlastenectví už nebyla volba, ale povinnost. A vlastně to ani nebylo české vlastenectví, stačilo se totiž přitulit k sovětskému dubisku. To se o nás vždy rádo postaralo.

Držte se, jedeme z kopce

Režim padl a noviny zahájily obrat o 180 stupňů. Předtím se u nás žilo dobře a všude jinde špatně. Najednou se dozvídáme, jak se u nás všude krade, vraždí a kdo-ví-co-dělá. Mezitím se v cizině mají jako v pohádce. Přerod pána Čecha může začít.

Stává se z něj lenoch, zloděj, podvodník. Jednoduše klasický protop toho nejhoršího, co lze v lidech najít. Už to není ta naše krásná země česká, ale domov plný špíny a nekalostí, ze kterého se musí co nejdříve vypadnout. Ironií je, že přesně ten typ, který tohle říká, tu zůstane až do skonání věků. Budou se nám tady hromadit. Jaká smůla.

Já mám Česko rád. Možná tu není všechno tip top a neběhá nám to tady jako vyladěný hodinový strojek, ale kde ano? Která země je bez problémů? Jsem si jist, že žádná.

Podstata „češství“

A o čem je češství, když ne pít pivo? To přece záleží na nás samotných. Každý má právo být tím, čím chce a utvářet tak obraz o nás samotných. Ano, z některých se stanou notoričtí pijani, zloději a podvodníci, ale to přece neznamená, že jimi stanou všichni.

Češi jsou pracovití lidé plní energie a nápadů. Takový obraz mám já a nehodlám se ho jen tak vzdát. Vím, že takto to nevypadá všude, ale přece si kvůli nim nenecháme kazit pověst. Občas mám pocit, že to nejhorší si o Češích myslí právě jen Češi.

Nelísám v noci k české vlajce, nezpívám si každé ráno českou hymnu a přece v koutku duše cítím, že jsem takový malý český vlastenec, kteří věří své zemi a lidem, kteří v ní žijí. Jsem Čechem rád a určitě bych neměnil.

A co vy? Co si myslíte o Češích?


Komentáře
 1. Jiří

  Jiří: Myslím že právě ta pracovitost je Čechům vlastní. Pevně v to věřím.

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: To jsem rád, že s někým na tom shodnu.

 2. Michal

  Michal: Hezky napsané, souhlas :-)

 3. Karlinho

  Karlinho: Myslím si to stejné. Určitá národní hrdost je důležitá ;-)

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: To určitě ano. Vždycky si říkám, kde se ti negativisti vlastně berou. Vidím je v podstatě jen tehdy, když nakouknu do diskuze pod novinkami.cz Případně vyslechnu nějaký rozhovor v metru/tramvaji/autobuse. Do mého okolí se nedostali.

 4. Yveta Radušičová

  Yveta Radušičová: Absolutní souhlas. Řekla bych, že ti negativisti si vlastně nevěří. Snažím se takovým vyhýbat. Několikrát jsem zaslechla i názor, že jsou Češi líní. To kategoricky odmítám. Většina lidí co znám pracuje jak o život, někteří mají i dvě zaměstnání. To, že nemají milióny, neznamená, že jsou lenošní.

  Nedavno jsem zalechla názor jakési mladé slečny – v tramvaji –
  že jsou Chorvaté nacionalisti.

  Žila jsem leta v Chorvatsku. Lidé jsou tam stejní jako tady, ale na rozdíl od většiny Čechů jsou pyšní na to, že jsou Chorvaté a nestydí se za příslušnost ke svému malému národu.

 5. Pavla M.

  Pavla M.: vždycky jsem byla hrdá na to, že jsem češka, už je mi přes 50, a a chce se mi plakat. Kde jsou blaničtí rytíři, proč se češi konečně nevzpamatují, kde je naše národní hrdost. Myslela jsem si, že moji synové ( je jim 22 a 25 ) už budou žít v hrdé a samostatné zemi, zatím se stále hrbíme. Před USA, před evropskou unií a nakonec i před Ruskem . Jsme inteligentní, pracovitý národ. PROČ ?

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Nemyslím si, že by se Češi před někým hrbili. Vždycky je lepší s ostatními spolupracovat, než se nějak vyčleňovat ze světa.

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Běhej lesy Karlštejn 2019

Běhej lesy Karlštejn 2019

Zatímco do Lednice jsem cestoval přes půl republiky, Karlštejn mám prakticky za barákem. Strategické umístění přilákalo velké množství „Pražáků“ a startovní listina byla zaplněná k prasknutí. Závod tentokrát sliboval nejen lesy, ale i slušné převýšení. Na stoupací výzvu jsem se nesnažil připravit kopcovitými tréninky, ale psychickou sugescí, že to nějak dám.

Zobrazit →

Běhat s písničkou? Co to radši zkusit s knížkou!

Běhat s písničkou? Co to radši zkusit s knížkou!

Každý dneska běhá s nějakou hudbou. Teda hodně z nás. Co to ale takhle zkusit trochu jinak?

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články