Je dobré psát blog pod vlastním jménem?

Při zakládání blogu si vždy musíte odpovědět na několik základních otázek. Jednou z nich je i pod jakým jménem budete svůj blog psát a zda jej budete tajit. Nedá se říct, že by nějaká z možností byla špatná, ale rozhodně by měla ovlivnit obsah textů, které publikujete.

Otázku, pod jakým jménem psát svůj blog, si musíte položit už před jeho založením. Rozhodně není dobré, abyste se proměnili ve schizofrenní mnohačetnou osobnost, která se bude každý den prezentovat jinak, podle toho jakou vstane nohou. Základní otázkou zůstává zda psát pod svým občanským jménem či si zvolit nějaký vysoce umělecký pseudonym.

Budete se k blogu hrdě hlásit ?

Otázka pod jakým jménem blog psát úzce koresponduje s rozhodnutím, zda se k výtvoru své kreativní mysli budete hlásit. Zda jste ochotni, aby si vás kdokoliv mohl zadat do Googlu a zjistit, jaké jsou vaše myšlenky a názory, či cokoliv co sdílíte. Není to jen tak, takže si to dobře rozmyslete. Vlastní jméno se stoprocentně hodí do všech blogů, které nejsou osobní, protože vám pomohou budovat si jméno. A dobře vybudované jméno, to je přece základ úspěchu.

Problémy možná budou mít lidé, jejichž jméno není zrovna unikát. Mezi tou lavinou Janů Nováku se Jan Novák špatně prosadí a navíc si je každý splete. Tam už by stálo za to uvažovat, jestli si nezvolit nějakou unikátnější přezdívku. Jméno ovšem působí profesionálněji, takže pokud má blog spojitost s vaším podnikáním, dejte tam to, co máte na občance. Obecně i vaše fotka může trochu zmenšit bariéru mezi vámi a čtenáři, když uvidí, že za těmi tety fakt stojí nějaký reální člověk a ne jen velmi dobrá umělá inteligence.

Pokud se rozhodnete psát osobní blog pod svým jménem, dejte si velmi dobrý pozor, co píšete. Když budete o někom šířit veřejně klepy, rozhodně vám nepoděkuje, ba co víc si na vás někde počíhá. A nemyslete si, že si zveřejnění nějakého článku po publikaci rozmyslíte. Jakmile něco vypustíte do internetu, už to nejde smazat. Kdokoliv si to mohl uložit a některé služby dokonce prolézají celý internet a archivují ho. Je možné, že za 5, 10 let to na vás někdo vytáhne jako špínu. Blog není Snapchat. A navíc i na Snapchatu existují možnosti, které dokážou obsah spolehlivě ukládat.

S přezdívkou, ale veřejně

I když se rozhodnete psát pod přezdívkou, nemusí to být hned anonymní blog. Díky přezdívce si vás nikdo nebude moct najít jen tak z fleku a že to jste vy, budou vědět hlavně lidé, kterým o tom sami řeknete. Pro osobní blogy je asi ideální řešení.

Nicméně částečná anonymita vám může dát pocit, že si vás nikdo nedokáže najít a začnete být možná až přehnaně upřímní. Věřte však, že v oceánech internetu žijí mnozí neúnavní stalkeři, kteří obětují svůj veškerý volný čas, aby si vás dobře pročísli.

S přezdívkou a na tajňačku ?

Pokud si nechcete zatěžovat hlavu myšlenkami, že si vaše texty přečte někdo, kdo nechcete, budete muset vyzkoušet jaké jsou vaše schopnosti zametat stopy. Ono to totiž vůbec není jednoduché oprostit se od své skutečné identity. Vím o jednom blogerovi, který tajil město, ze kterého je, ale na jednom diskuzním fóru se zobrazila jeho IP adresa a podle ní bylo možné jeho bydliště nalézt. A teď vypadám jako stalker já ?.

Google má zase skvělou funkcionalitu, že do něj vložíte fotku a on vám najde všechny její výskyty. Takhle se dají nacházet různé účty se stejnou profilovou fotkou. A takových vychytávek je neskutečné množství. Proto, pokud se rozhodnete psát anonymně, dělejte to opatrně. Žádná reálná jména vašich přátel, žádné příliš specifické události.