Jak se počítá převýšení?

Ať už běháte nebo jezdíte na kole, převýšení je důležitá veličina. Je mnohem lehčí zdolat 20 kilometrů po rovině, než překonávat stoupání ve stovkách metrů. V zásadě se dá měřit přes GPS nebo přes výškoměr. Obě možnosti ale mají svá úskalí.

Když své cvičení měříte přes telefon, používá se pro určení výšky GPS modul. Ten je naneštěstí velmi nepřesný. Jednak průběžně poskakujete vertikálně nahoru a dolů a druhak pro viditelnou změnu potřebujete opravdu velká stoupání či klesání. Čím levnější zařízení, tím je výsledek horší. Když jsem používal pouze GPS, výsledky opravdu neodpovídaly realitě.

Software se v takových situacích snaží výsledky zlepšit podle nějakého matematického modelu. Nicméně když je špatný vstup, nedají se očekávat zázraky.

Barometr

Druhou a mnohem přesnější metodou je výškoměr založený na barometrickém měření. Co jsem si pořídil Fitbit Ionic, výsledky jsou mnohem přesnější. Stačí vyběhnout nějaké schody a výška se v grafu viditelně změní.

Ani barometr není úplně přesný. Dokáže ho vychýlit změna počasí nebo vlhkost a nečistoty na senzoru. Dobře to je vidět, když běhám několikakilometrová kolečka. Relativní změny vypadají sice v pořádku, ale na stejném místě mi to ukazuje různé výšky. A nejlepší test je ten, že pokud cvičení začnu a skončím na stejném místě, měl bych skončit i na stejné výšce.

Software se opět snaží výkyvy počasí matematicky vyrovnat. Nebo se to jen říká… Ačkoliv při měření výškoměrem vznikají nepřesnosti, je to určitě lepší než GPS.

A ještě výškoměr v zařízení není vždy výhra. Například Fitbit Charge 2 sice barometr má, ale při záznamu GPS ho nepoužívá.

Zpětný výpočet výšky na základě souřadnice

Další velmi zajímavou metodou je výpočet výšky na základě GPS souřadnic. Google má databázi všech míst na planetě. V „okrajových částech světa“ to nemusí být příliš přesné, ale pro místa v naší kotlině bude mít dostatek dat pro průměrování a odhad správných hodnot.

Stejný systém využívá i Strava. Pokud tam nahrajete GPX soubor (nebo použijete pro měření telefon), tak naměřenou výšku prakticky ignoruje a použije vlastní odhad.

Opět nelze očekávat stoprocentní přesnost. Pokud například běžíte na stezce, co se táhne podél úbočí, snadno se GPS souřadnice odchýlí od stezky. Strava se proto výšku snaží odhadnout na nejbližší cestě, aby byla data přesnější. Více na jejich supportu.

21. ledna 2018