Jak na Stravě a Endomondu hlídat své soukromí

Už jen tím, že svoje sportovní aktivity měříme přes telefon a nahráváme na internet, se vzdáváme části svého soukromí. Co všechno obětujeme tomu, že se pak můžeme pochlubit přátelům? Pozor! Musíme si dát pozor, co a komu sdílíme. Svět přece o nás nemusí vědět všechno.

Své soukromí je dobré si střežit nejen na Facebooku. Veřejné statusy mohou lehce odradit budoucího zaměstnavatele, pokud si neustále užíváte na bujarých večírcích. Vaše data o sportovních aktivitách vás nejspíše o práci nepřipraví, ale jsou o to nebezpečnější. Sdílíte totiž, kde se pohybujete.

Nejprve bych chtěl připomenout, že offline bezpečnost je důležitá a není radno ji podceňovat. I takové obyčejné pravidelné běhání ve stejný čas a na stejném místě může být nebezpečné, když si vás někdo vyčíhne. Jak jsem četl v knize: Living with a SEAL: „Just do me a favor. Change up the pickup time. Go an hour or so later tomorrow. Break the pattern, Sara. Break the pattern.To jest, nebuďte předvídatelní.

Asi nejzákladnější pravidlo, které lze použít na všechny sociální sítě, je podívat se na svůj profil v anonymním okně a pod jiným účtem, který si pro ten účel založíte. Vám samotným se možná orosí čelo, když uvidíte, co si o vás přečte anonymní uživatel internetu. Pokud navíc běháte podle stále stejného vzorce, snadno můžete jednou narazit na tajného ctitele.

Soukromí na Endomondu

Všechno důležité si nastavíte na stránce soukromí. Nahoře si zvolíte, zda bude váš profil dostupný všem na internetu nebo pouze uživatelům Endomonda.

Zobrazení další informací se dá přepínat do tří stavů:

  • Public (veřejně) – Uvidí to kdokoliv.

  • Friends (přátelé) – Uvidí pouze vaši přátelé. Doporučuji vám přidávat pouze ty, které opravdu znáte.

  • Private (soukromé) – Uvidíte vy. A samozřejmě správci databáze Endomonda…

Zastavím se u položky „Future workouts“ Toto nastavení se bude týkat všech příštích cvičeních. Jsou tu následující položky:

  • Workouts Visibility – Zobrazení základních informací o aktivitě.

  • Map Visibility – Zobrazení trasy aktivity. Tady určitě nedoporučuji veřejně, ale pouze pro přátele nebo soukromé.

Pokud se budete chtít pochlubit nějakým závodem, není to žádný problém. U každého cvičení si můžete zvlášť upravit viditelnost a pro jeden konkrétní případ ho dát veřejně.

Co však vidím jako velmi problém je, že soukromí svých minulých aktivit nemůžete upravit hromadně. Jde to jen klikat po jednom. Otrava.

Ochrana soukromí na Stravě

Na Stravě fungují trochu jiné principy ochrany soukromí. Některé nápady jsou dobré, ale celkově mi ten systém přijde složitější a je škoda, že nemá rozdělené nastavení soukromí pro aktivitu a mapu aktivity.

Nastavení soukromí probíhá na stránce: strava.com/settings/privacy Jsou zde následující volby:

  • Enhanced Privacy Mode – Zapnutím tohoto módu skryjete své aktivity před uživateli Stravy a zobrazíte pouze vašim followerům, které musíte schválit. Zároveň skryje vaše jméno a fotky před obyčejnými uživateli.

  • Who can see your activity on Strava Labs Flyby? – Flyby je zajímavá funkce od Stravy. Pokud při své sportovní aktivitě někoho potkáte a ten člověk bude také používat Stravu, uvidíte jeho profil, a kde se pohyboval. Něco jako běžecká seznamka. Lze to vypnout právě touto volbou.

  • Hide your house/office on your activity maps – To je ten zajímavý výdobytek. Můžete z mapy vyloučit určité lokality. Pokud například nechcete, aby lidi viděli, kde pracujete nebo bydlíte, jednoduše vložíte adresu a zvolíte rádius. Vše v daném okruhu se skryje. Jen je velikost kruhu omezená.

  • Make my activities private by default. Any activity can be made public after it has been uploaded. – Všechny budoucí aktivity lze nastavit defaultně soukromé. Zveřejníte pouze ty, které si sami zvolíte.

  • Strava Metro & Heatmap – Zajímavá věc. Strava má anonymizované globální heatmapy, kde je vidět, jak se kde jezdí na kole nebo běhá. Takhle například došlo k odhalení, kudy běhají vojáci po základnách. Pokud se chcete z těchto heatmap vyloučit, můžete.

Opět jako u Endomondo mi chybí zpětné nastavení cvičení na private. Opět je třeba všechno dělat po jednom. Na tomhle by obě aplikace měly zapracovat.

29. ledna 2018