Jak měřit příjem tekutin s aplikací Hydro Coach?

Za pomoci aplikace Hydro Coach budete dostávat neustálé kopance (notifikace), že máte pít. Pokud zapomínáte, je to více než užitečné pro budování návyku.

Všichni asi tušíme, že pít vodu je hrozně cool. Zatímco konzumace mléka rozděluje lidi na dva nesmiřitelné tábory, které si chtějí navzájem vyškrábat oči, tak vodu si nikdo nedovolí vzít do huby. Jako se vším samozřejmě platí zákon umírněnosti. Vodou se dá i zabít. Smrtelná dávka je pokud vím nějakých čtrnáct litrů, takže pokud to nebudete vyloženě testovat, nic vám nehrozí.

Aplikace na sledování příjmu tekutin se hodí ze dvou důvodů. Aby vám připomněla, že vůbec máte pít a také kolik toho máte vypít. Když se do něčeho zažeru, tak nejím, ani nepiju. Ještě bych pak chodil na záchod a ztrácel čas...

Hledal ... a nenašel

Na Google play jsem projel větší množství aplikací, ale žádná neprošla všemi mými požadavky. Které to byly?

  • Jednoduchý widget, pomocí kterého by šlo přidávat tekutiny

  • možnost nastavení spánku pro každý den zvlášť (v průběhu spánku vám nechodí notifikace)

  • možnost exportovat data

  • možnost přistupovat k datům přes API

  • napojení s externí aplikací pro synchronizaci váhy a aktivity

  • sledování počasí

  • notifikace

Bohužel jsem zjistil, že žádná aplikace nemá všechno. Jediný, kdo disponoval API přístupem, byl Fitbit, ale ten zas neměl notifikace a widgety. Nakonec jsem z celé plejády služeb vybral Hydro Coach.

Jeho widget sice není jednoduchý a zabere celou plochu, ale má tlačítka na rychlé přidání tekutin. Jako jediný ze všech. Spánek mohu nastavit pro každý den zvlášť (a ještě víc cool by bylo, kdyby se synchronizoval s Fitbitem, ale to chci moc). Nemá API, ale data se dají exportovat, tak alespoň něco. Má pokročilé nastavení notifikací. Váhu, denní aktivity i počasí si musíte nastavit manuálně (pokud se vám s tím bude chtít dělat). A ještě jsem se nezmínil, že pokud chcete z aplikace získat maximum, musíte si koupit Pro verzi.

Začínáme s Hydro Coach

V prvním kroku si zvolíte pohlaví, věk a hmotnost. Pomocí těchto údajů se počítá váš denní doporučený příjem tekutin. Toto číslo berte s velkou rezervou, protože nejsou zohledněny vaše individuální potřeby, vaše aktivita či v jakém prostředí se nacházíte. Můžete si pouze zvolit, že žijete v horkém klimatu a že jste sportovně aktivní. Ale nedokážu si dost dobře představit, že by si to někdo nastavoval ručně každý den.

V dalším kroku naleznete nastavení doby, kdy běžně spíte. Slouží především k zamezení zbytečných notifikaci. Nikdo se nebude budit ve tři ráno jen proto, aby se trochu napil. Ani bych večerní čas nenastavoval na dobu, kdy opravdu jdete spát. Čůrat v noci se nikomu nechce.

A v posledním kroku vložíte velikost své oblíbené sklenice. Ta se vám pak začne objevovat v notifikacích a zaznamenat, že jste si natočili další várku, bude tak velmi jednoduché.

Diary

Když úspěšně vložíte své základní údaje, dostanete se do sekce Diary. Zde máte přehled především o dnešním dni (a případně se dá swipovat i do minulosti). Dole je kolik vody zbývá dnes vypít, kolik vody byste měli vypít za celý den a balance ukazuje jestli máte předpito či jste pod doporučením. Kliknutím na graf můžete zalogovat, že jste si natočili další sklínku.

Abyste zpřesnili výpočet doporučeného množství vypité vody, klikněte na target a budete si moci zvolit počasí a svou denní aktivitu. Ale je to docela vopruz.

Statistiky

Aplikace Hydro Coach nabízí všechny statistiky, které potřebujete. V základním přehledu naleznete, který den v týdnu nejvíce pijete a kde máte ještě mezery. Poté můžete překliknout na týdenní pohled, kde naleznete jednotlivé dny a pomocí barev rozeznáte, kdy byl problém. V měsíčním přehledu navíc ještě uvidíte, jaké byla doporučená spotřeba vody pro jednotlivé dny.

V této sekci se také dají vaše data vyexportovat do CSV souboru. V něm naleznete pro jednotlivé dny, kolik jste vypili a kolik jste měli vypít.

Widget

Widget je bohužel obrovský a zabere jednu celou plochu. Nicméně dole se nachází 3 rychlá tlačítka, která si můžete sami vybrat, a která provedou rychlý log.

Kde aplikaci získat?

Aplikace je nyní pouze pro Anroid. Jablíčkáři prominou. (ale slyšel jsem, že na další rok se chystá verze i pro iOS). Existuje free verze, které samozřejmě ty nejlepší vychytávky chybí. Profi verze stojí cirka sto korun, takže pokud si na ní chcete ušetřit, stačí, když vynecháte jeden oběd.