Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Jak funguje měření tuku v chytrých váhách

Jak funguje měření tuku v chytrých váhách

Publikováno 05.03.2016 Publikováno Tipy & Triky Počet komentářů 0

Jak probíhá měření tělesného tuku na chytrých váhách a dá se měřit i bez nich? Jsou výsledky přesné nebo jde spíše o věštění z křišťálové koule?

V jednom z předchozích článků jsem představoval chytrou váhu Withings Smart Body Analyzer. Krátce jsem i nakousl téma, jak funguje měření procentuálního zastoupení tuku v těle a popsal jsem i přesnost výsledků. Ty se rozhodně nedají srovnat s komerčními diagnostickými přístroji a spíše než absolutní výsledek vám lépe poslouží křivka změn v průběhu roku.

Nejjednodušší metodou výpočtu je vzorec

Svůj tělesný tuk si můžete spočítat i bez chytré váhy. Postačí vám pouze váha obyčejná a krejčovský metr nebo cokoliv jiného s čím si dokážete změřit obvod pasu. Tato metoda samozřejmě neposkytuje přesné výsledky, ale díky své jednoduchosti vám velmi rychle poskytne orientační údaj.

Vzorec spočítá procenta tělesného tuku na základě:

  • váhy
  • obvodu pasu
  • a pohlaví

Tyto údaje stačí doplnit do následujícího formuláře (případně využijte formuláře v češtině, který využívá jiný vzorec): Nazapomeňte změnit jednotky na metrické.

Měření tuku na chytré váze

Část výpočtu opět proběhne na základě universálního vzorce. Proto také, když se na váhu postavíte poprvé, nezískáte žádné výsledky. Musíte nejdříve nastavit svou výšku, věk a pohlaví. U některých vah je také možnost specifikovat další parametry jako je atlet nebo dokonce verze pro asiaty, kteří mají trochu jinou stavbu těla a potřebují upravit metodiku.

Samotný proces měření probíhá pomocí tzv. Bioelektrické impedance. Váha do vás pustí trochu elektrického proudu a základě odporu pak zjistí, jakou část vaší tělesné stavby tvoří tuk. Na váhu tedy musíte stát s bosýma nohy, aby nic nezkreslovalo výsledek mezi vámi a elektrodami. Proto také své zařízení pravidelně čistěte.

Výsledky se dají signifikantně změnit stavem hydratace těla. Pokud jste příliš hydratování, sníží to na váze tělesný tuk a naopak. Proto se doporučuje vážit si vždy za stejných nebo alespoň podobných podmínek.

Jak získat přesnější výsledek?

Pokročilejší analýzu nabízí dnes rozšířené váhy InBody, které jsou ovšem pro domácí použití příliš drahé. Pro měření musíte navštívit fitness centrum nebo různé výživové kliniky. Nejlepší přehled získáte, pokud se budete pravidelně vážit na váze a jednou za čas si je porovnáte s přesnějším měřením.


Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Dvě strany

Dvě strany

Vždy, když si necháváme vyprávět nějaký příběh, slyšíme jen jednu jeho část. Má sice začátek, má děj, má i konec, ale přece mu něco chybí. Jiný úhel pohledu. Ten sice nemění počátek ani závěr, ale úplně převrátí vše, co nám má být příběhem sděleno. Realita je sice jediná, ale má tolik odrazů…

Zobrazit →

Vyšel ven, aby zachránil svět

Vyšel ven, aby zachránil svět

Pokud bychom chtěli vědět, co je to fantasy a trapně nahlédneme do Wikipedie, dozvíme se něco takového: „Fantasy je umělecký žánr založený především na užití magie či jiných nadpřirozených prvků, mimozemských technologií nebo nadměrně inteligentně vyvinuté, extrémně silné bytosti, často s vzezřením a chováním netypickým pro lidi.“ Tuhle definici bych označil za nijak zvlášť výmluvnou a navíc to není úplně TO, co bych ve fantasy vyhledával.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články