Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

I papír čeká na svou apokalypsu

I papír čeká na svou apokalypsu

Publikováno 17.09.2012 Publikováno Fejetony Počet komentářů 0

Tento fejeton o papíru je zvláštní především v tom, že si ho můžete, respektive musíte, přečíst právě na papíru. Nečekejte klasický text, ale 2 stránky mého úhledného rukopisu. Google si neškrtne a je možné, že někteří lidé jakbysmet.

Papír už není tím, čím kdysi býval a ztrácí svoje výsadní postavení. Možná nebude zapomenut úplně jako jeho egyptský tatíček papuris, ale i tak ho čekají velmi krušná léta plná útlaku. Na knihu tu máme čtečku, na poznámky telefon, místo dopisu se známkou email, denní tisk v tabletu a papír? S tím si můžeme leda tak utřít... Také už jste zanevřeli na papír a používáte ho minimálně? Že se nestydíte! Myslete na všechny ty stromy v deštných pralesech či i v českých luzích a hájich, které se už od semínka těší na to, jak se stanou poznámkami, knihami velkých autorů, novinami a ty zvláště chlípné titulními stránkami magazínu playboy. Takové štěstí, ale nepotká každého, je třeba si držet pevnou stromovu víru. Kdo se vzepře bude upálen. To je v řeckých lesích během letních měsíců běžná praxe. Nebo ho potrestá sám Stromák a sešle pekelné kůrovce. Co by asi dělal takový Martin Luther? Přibýt takový iPad na dveře kostela by mohla být docela riskatní záležitost. Věřím, že Martin byl velmi chytrý pán a že by se řešení objevil. S takovým levným androidem se experimentuje mnohem lépe. Nevím ovšem, kterému systému duchovní fandí a jestli se katolící liší od protestantů. Ale nebuďme tak pesimističní, papír má k zařazení k ohroženým druhům ještě hodně daleko. Kdybychom viděli, jak si ho bengálský tygr dává k svačině, nesnažili bychom se ho zachránit. Tygr má přednost. Leda že by se na jeho svačině smály pan Masaryk či paní Destinová. To je přesně ten typ papíru, kterého se lidi nebudou chtít zbavit. Neplačte lidé, neroňte slzy, papír tu ještě stále je. Pište, kreslete, čmárejte, zaznamenávejte, vše co se vám zlíbí. Není přece nic jednoduššího, než pak zajít do obchodu a říct pěkně nahlas, aby to každý slyšel: "Tunu papíru prosim." A pamatujte, stromy vám budou vděčné.

Zajímáte se bikepackingové závody a cestování na kolech? Navštivte nový magazín BezPodpory.cz, kde postupně přibívají tipy na vybavení, jeho minimalizaci a řešení problémů, které vás na dlouhých cestách potkají.


Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte 1000 Miles Adventure 2019, den #4 – Jak jsem překonal všechny vrchy

1000 Miles Adventure 2019, den #4 – Jak jsem překonal všechny vrchy

V Gápelu nás spalo snad 10 a s úderem šesté hodiny jsme se vydali překonávat další mílařské kilometry. Ráno bylo chladno, jen okolo 10 °C, a navíc jsme prvních 20 minut jen sjížděli dolů po asfaltce. Horké letní počasí se vytratilo.

Zobrazit →

David Smetana a Šprtovo prokletí I.

David Smetana a Šprtovo prokletí I.

První část povídky, která sleduje osudy Davida Smetany, jež se dostává na prestižní gymnázium. Už od počátku se dějí podivné věci – přijímací dopis je tisknut zeleným inkoustem. Školník má pověst ukrutného bijce. Přežije své první dny ve škole? (Pravda, tato otázka je zbytečná, leda že by další dva díly prožil jako duch.)

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články