Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Hobit – J. R. R. Tolkien

Hobit – J. R. R. Tolkien

Publikováno 27.09.2015 Publikováno Recenze Počet komentářů 1

Hobita zná každy. Musí. Toho musel přečíst i Miloš. A ve mně zase jednou vzplanula ta neutěšitelná touha vydat se zpátky do toho pohádkové světa plného hobitů, čarodějů, elfů a především trpaslíků. A že to stálo za to.

Hobit je pro mě klasika, na kterou se prostě nedá házet žádnou špínu. Je to jedna z prvních knih, co jsem kdy vůbec přelouskal a do jejího konce jsem se dostal minimálně pětkrát. Možná si říkáš, k čemu je vůbec dobré nějakou knihu žvýkat pořád dokola, když prožitek musí být stejně intenzivní jako večere z rozvařených ponožek… já se do toho světa hrozně rád vracím. Je to asi stejná závislost jako být štamgasta, co chodí jen do jednoho baru. (nebo snad někdo rád chodí do nového???)

Dokonce jsem zjistil, že mám Hobita mnohem raději než Pána prstenů. Ten je tak strašně roztahaný, ukecaný, že se prostě čte dlouho a není tam takový spád. A taky je o něco vážnější. Hobit je naopak velmi lehké čtení, které se dá přelétnout za jeden lenivý (pod)zimní večer. Co si budeme nalhávat, není to fantasy v pravém slova smyslu, ale jde o krásnou pohádku na dobrou noc. Dá se na tom skvěle ukázat jaký je rozdíl mezi těmito dvěma žánry.

Když z vás udělají vílu…

Vyprávění je jednoduché, přímočaré a všechny staré legendy Pána prstenů vystupují jen mlhavě na pozadí.. Sauron je černokněžníkem někde v hlubokém hvozdu a Valinor je nazýván zemí víl (což je trochu degradace Valar). Všechny postavy se navíc vyžívají v roztomilých popěvcích. Dokonce i skřeti.

„Nemáme ani co baštit!“ podotkl Biblo, v takových věcech vždycky praktický.

Bilbova proměna z usedlého cvalíka v neohroženého dobrodruha je krásná ukázka pohádkového vývoje postavy. A ty jeho hlášky o stýskání po domovině, po jídle a po teple vždycky pobaví. Jelikož se všechny postavy náruživě věnují pokuřování dýmek, mám strach, aby na knihu nebylo vylepeno upozornění od ministerstva zdravotnictví…

Hejtování filmu

Proč jsem ale knihu vůbec četl? Podíval jsem se totiž na poslední díl filmové trilogie Hobit a trošku nostalgicky zavzpomínal na staré časy. On ten poslední díl byl totiž strašná, roztahaná slátanina. Kde je moje milovaná pohádka? Proč mi ji vzali? Chtěli z toho udělat další epické fantasy, ale to Hobit prost2 není. K němu to nepatří. A proto jsem rád, že mi kniha opět trochu pošoupla náladu směrem vzhůru.

Já obecně bývám k filmům dost skeptický. Hlavně nesnáším, když vyjde kniha, jejíž obálka je jen fotka z filmu. Ještě že mám svého archivního Hobita, na jehož stránkách mám místy i kusy staré svačiny.

Zajímáte se bikepackingové závody a cestování na kolech? Navštivte nový magazín BezPodpory.cz, kde postupně přibívají tipy na vybavení, jeho minimalizaci a řešení problémů, které vás na dlouhých cestách potkají.


Komentáře
 1. Bezevšehoovšem

  Bezevšehoovšem: Hobita zná každý, kdo má televizi nebo chodí do kina, a “četli” ho všichni milovníci filmů v původním znění s titulky. V 90. letech bys musel dlouho hledat někoho, kdo by ho, nebo P.P., četl. nebo aspoň znal.
  Osobně mám radši Pána prstenů právě proto, že není tak pohádkový. Přečetl jsem ho víckrát a můžu ho jen doporučit, Je to spousta stránek, tak se tím nenechte odradit. Po dočtení vám bude líto, že jich není víc.
  Hobit je jen libozvučná cesta tam a zase zpět bez lepšího vykreslení postav. A Sauron v Hlubokém Hvozdu? Jsi si jistý? A o Valinoru tam bude max útržek z elfí písně, nebo tak něco. Jestli vůbec. A o Valar nemá cenu mluvit, až natočí Silmarilion, tak z nich bude Watchman. A jestli jsou tam staré legendy Pána prstenů, co někam vystupují, tak jedině s M. J. Foxem v Návratu do budoucnosti, respektive minulosti.
  Knihy s filmovými přebali jsou fakt hrozný, to je k zblití. Fantazii nahradila fotka z filmu.

  O Hobitovy nic moc, ale blog o blogování je super. Asi budu ten “zlej”:)

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Aplikace Runkeeper

Aplikace Runkeeper

S rostoucím skepticismem okolo Endomonda, které se prakticky přestalo posunovat vpřed, jsem se jal hledat alternativu. Prvním krokem bylo mapování konkurence, srovnání výhod, nevýhod a ceny. Začal jsem s aplikací Runkeeper.

Zobrazit →

1000 Miles Adventure 2015 – Jak jsem si vyzvedl triko za 50 hadrů

1000 Miles Adventure 2015 – Jak jsem si vyzvedl triko za 50 hadrů

Symbolické zakončení závodu 1000 Miles Adventure se odehrálo na Mácháči. Atmosféra byla jezdivá a rychle jsem zapomenul na všechny útrapy, které mě cestou sužovaly. Skoro bych jel i znova. Ale když si uvědomím, kolik to všechno stálo…

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články