Fitbit One

Fitbit One je už starší zařízení, které si stále uchovává svojí užitečnosti. Pokud máte rádi minimalismus, určitě si ho určitě oblíbíte. Je lehký, skladný a prakticky neviditelný.

Dnešní doba přeje hlavně fitness náramkům. Ve svém portfoliu je má mnoho firem zabývajících se výrobou mobilních telefonů a cenovka těch nejlevnějších je už pod jedním tisícem korun. V mnohém se jejich funkce začíná stírat s chytrými hodinkami. Fitbit One je oproti nim opravdu jednoduché zařízení a přesto že je téměř tři roky staré, stále má co nabídnout.

Líbí se mi na něm, že slouží pouze pro fitness. Ačkoliv jsem velký nadšenec do moderních technologií, tak hodinky s notifikacemi, které by mi nestále blikaly, opravdu nejsou pro mě. Už teď mi stačí, že mě neustále otravuje telefon. Co jsem maximálně ochoten považovat za užitečné, je upozornění na příchozí hovor a SMS. U tohoto typu komunikace se většinou očekává neodkladná reakce.

Mnoho způsobů nošení

Fitbit One se upevňuje pomocí „klipu“, takže ho můžete nosit jakýmkoliv způsobem, který uznáte za vhodné. Nabízí se připnutí za opasek, podprsenku a nebo jen tak strčit do kapsy. Pro měření spánku dostanete i speciální náramek, abyste si mohli připevnit Fitbit na ruku. Na rozdíl od ostatních fitness zařízení se tak dá velmi jednoduše nosit skrytě. Jakmile ale shodíte oblečení, je poměrně snadné ho zapomenout.

Fitbit One mám dva a půl roku a za tu dobu už dostal zabrat. Samotné zařízení se drží úplně bez problémů, ale klip už je hodně opotřebený a stejně tak náramek pro měření spánku není stoprocentně fit. Změkl a Fitbit One pořádně nedrží. Všechno je ovšem funkční bez výraznějších problémů.

Díky tomu, že Fitbit One nemá žádné zvláštní funkce, baterka mu vydrží opravdu dlouho. Fitness zařízení nechci nabíjet každý den jako mobilní telefon. Už jen proto, že v noci mi slouží k měření spánku. Nabíjím cirka jednou za 14 dní. Fitbit mi blížící se vybití hlásí dokonce několik dní dopředu. Pouze jednou se mi za ty dva roky stalo, že se mi baterka vybila úplně.

Měření aktivity

Základní funkcí Fitbitu One je měření ušlých kroků. Další zajímavou funkcí je sledování počtu vystoupaných schodů respektive pater. Nechybí ani „badges“, které za tyto aktivity dostáváte.

Slyšel už jsem názor, že mobil dokáže bez problémů krokoměr nahradit. Pravda je, že obsahuje prakticky stejné senzory, ale rozhodně si nemyslím, že by byl schopen plně nahradit. Už jen proto, že by se mi nechtělo pořád s sebou tahat telefon. Pro mnoho lidí, to je naprostá závislost, bez které si ani nedojdou na záchod, ale já na telefonu rozhodně být závislý nechci (stačí že jsem závislý na Fitbitu).

Aktivita jsou pro Fitbit primárně kroky. Problém nastává u cvičení, které jednoduše řečeno s kroky nepočítají. Zde vám Fibit umožňuje měřit si „anonymní“ aktivitu, které pak ve webovém dashboardu nebo v aplikaci přidáte název.

Měření spánku

Fitbit rovněž můžete využít pro měření spánku. Sleduje, jak se v noci hýbete a na základě toho vám ukáže, jak dobře spíte. Bohužel nemá žádnou funkci chytrého buzení (pokud něco takového vůbec existuje). Alespoň nabízí tichý budík pomocí vibrací. Ty největší spáče ale k životu neprobere. A také se mi občas stává, že mi vypadne z náramku a pak s ním spím v posteli bok po bou.

Při měření spánku tedy nijak neoslní a poskytne vám jenom základní data.

Aplikace pro Fitbit One

Fitness zařízení se nedají hodnotit jen podle hardwaru, jejich nedílnou součástí je i mobilní aplikace (a web), kde jsou všechna data k dispozici, případně se dají ještě měnit a zpřesňovat. Fitbit nabízí zobrazení nejrůznější statistik, rozsáhlou komunitu, motivaci při soupeření s přáteli i počítání jídelníčku (ten patří ovšem spíše k těm horším funkcionalitám). Rovněž obsahuje rozsáhlé API, pomocí kterého můžete importovat či exportovat data, což vám případně umožní bezproblémovou změnu na zařízení od jiného výrobce.

Fitbit One je malý, ale velmi užitečný pomocník, pokud chcete měřit celodenní aktivity. Na jednotlivé sporty je pořád lepší použít mobilní telefon či jiná, ještě chytřejší zařízení.

17. srpna 2015