Fitbit Charge 2

Pořídil jsem si nový fitness tracker od Fitbitu Charge 2. V čem se liší od svého předchůdce a má smysl dělat upgrade? Po téměř měsíci používají mi funguje skvěle.

Je to cirka jeden měsíc, co jsem si pořídil nový fitness tracker od Fitbitu. Původně jsem nechtěl. Nový Charge 2 nenabízí nějaká epesní vylepšení a spíše jen lehce vylepšuje jednotlivé komponenty. Nicméně nový přístroj jsem potřeboval. Starý Fitbit jsem reklamoval, a když jsem ho posílal do centrály v Nizozemsku, Česká pošta mi ztratila balík. Je to epická story, o které se zmíním někdy příště.

Nejdříve jsem zauvažoval, že si pořídím zařízení od jiného výrobce. Líbil se mi Garmin Vivofit HR+ a Withings Steel HR. Garmin má v sobě integrovanou GPS a je vodotěsný. Steel HR jsou také vodotěsné, hezky vypadají a mají extrémně dlouhou výdrž baterie.

Podíval jsem se na to realisticky. Minulý rok jsem plaval jednou, takže voděodolnost je sice fajn, ale asi ji nepotřebuju. GPS je opět krásná funkcionalita, ale telefon s sebou stejně tahám pořád. Ze Steel HR jsem byl nejdříve nadšený, ale v recenzích jsem pak zjistil, že srdeční tep sampluje (změří třeba jen jednou za minutu, pokud nevykonáváte nějakou aktivitu) a i ani ta aplikace mi moc nesedí. Navíc obě zařízení byla dražší než Fitbit. Nakonec jsem tak zůstal u toho, co znám.

Novinky

Nebudu se tolik zabývat tím, co Charge 2 umí, ale čím se liší od svého předchůdce (Charge HR).

Větší display

Nejdříve jsem si myslel, že tahle změna pro mě nebude znamenat nic nového. Stejně budu informace číst až z aplikace. Mýlil jsem se. Velký display je super. Vejde se mi tam mnohem více informací, takže se nemusím nikam proklikávat. Hned na prvním screenu vidím čas, datum, počet kroků a aktuální srdeční tep.

Je zde také mnohem více pohledů - vidím stav baterie, můžu přímo z trackeru měřit běhání, cyklo nebo jiné sporty a k dispozici jsou i nějaká dechová cvičení. Zároveň vidím notifikace volání, SMS a kalendáře. Vlastně jsem rád, že to neumí např. Messenger, protože nemusím vědět úplně všechno hned...

Využívání GPS telefonu

Některé trackery mají GPS integrovanou, ale Fitbit Charge 2 dokáže využít alespoň GPS telefonu, ke kterému se připojí pomocí bluetooth. Telefon tak nemusíte ani vytahovat a všechno lze trackovat přímo na hodinkách. Má to jednu nevýhodu, nepustíte si z nich hudbu, ani vám do sluchátek nepošlou informace, jak si vedete.

Nová nabíječka

Fitbit rovněž přišel s úplně novým modelem nabíječky. Je to špatné z toho pohledu, že není kompatibilní s ostatními, ale zase na druhou stranu přináší reálné výhody. Tracker v ní mnohem lépe drží a zároveň má delší kabel, což je při nabíjení důležitý komfort.

Trochu se akorát bojím, aby se mi ten skřipec neulomil. Rozhodně není tak kompaktní jako nabíječka k minulé verzi.

Cardio Fitness Level

Cardio Fitness Level je nový ukazatel zdraví, potažmo výkonnosti, který se objevil v aplikaci. Hodně mě štve, že je dostupný pouze pro Charge 2, který neměří nic navíc a jde pouze o funkcionalitu softwaru. Fitbit takhle pouze motivuje k "upgradu" zařízení.

Zjistil jsem, že spousta funkcí je spjata s konkrétním zařízením. Například když jsem z aplikace odebral svůj starý Charge HR, zmizely mi údaje o srdečním tepu, takže jsem si ani nemohl prohlédnout historii. Tyhle praktiky mi ani trochu nevoní. Na druhou stranu Fitbit nabízí API, pomocí kterého si mohu prakticky veškerá data stáhnout a zálohovat si.

Vyměnitelný náramek

Vždy, když jsem Fitbit reklamoval, bylo to kvůli náramku, který začal bublat a rozlepovat. Fitbit to vyřešil lišácky. V nové verzi je náramek prý stejně (ne)kvalitní jako minule, ale je odnímatelný. Pokud ho někdo bude reklamovat, bude Fitbitu stačit vyměnit pouze levnou část zařízení. Ušetří.

Přináší to samozřejmě i výhody pro uživatele. Mohou měnit náramek podle příležitosti a v případě problémů si koupit nový. Buď drahý, originální nebo za pár šupů z Číny. Co jsem se díval, na výběr je už z většího množství tvarů i materiálů.

Závěrem

Fitbit Charge 2 je skvělé zařízení, které je v mnohých ohledech lepší než jeho předchůdce, ale nepřináší žádný revoluční prvek. Baterka by mohla mít delší výdrž než 5 dnů, mohl by být vodotěsný, ale to jsou funkce, které se mohou objevit až v nějakém nástupci.

19. února 2017