Feedly - ultimátní nástroj pro sledování blogů a magazínů
Krátký úvod do RSS čtečky Feedly. Sledujte své oblíbené blogy a magazíny v přehledných rubrikách. Jednoduše si přidávejte další zdroje, ať vám už neunikne ani čárka!
Ať už je bloger jakkoliv osamělý, nikdy není sám. Nebo respektive by neměl být. Co by dokázal jeden pisálista, kdyby existoval v nicneříkájícím vakuu, kde je výbuch atomové bomby stejně hlasitý jako tlesknutí jedné ruky... Dneska se tomu říká komunita. Základem je číst, co ostatní blogeři píší. Ne snad z nějaké povinnosti, ne snad kvůli tomu, že to teď píšu já, ale jednoduše proto, že přece píšou samé zajímavé věci. Většinou...
A jelikož ti dobří jsou stejně běžní jako střílizví lidé na koncertech, je třeba na ně nezapomenout! Jenže jak? Na sociálních sítích se všechno ztratí a navíc tam každý kyndá kdejaké blbosti. Spousta platforem má interní sledování (jako WordPress.com, Blogspot, Tumblr, ...), ale to je omezené jen na kamarády pod stejnou službou. Co však použít lze je RSS. Google sice říká, že RSS je mrtvé, ale všichni víme, že co je mrtvé, to nemůže nikdy zemřít.
Co to je to RSS? Ono je vlastně úplně jedno, co to je, důležité je, že tato služba vás upozorní na všechny nové články, které se na vámi vybraných blozích objeví. Vítejte ve světe RSS čteček, vítejte ve světě Feedly.
Jak začít s Feedly?
Nejdříve se registrujte na feedly.com. Takové to krásné tlačítko „Get started“ vám pomůže. Přes Facebook, přes Google, přes cokoliv chcete... A je to. Snadné, co?
Jak přidat svůj oblíbený blog?
Existují 3 základní způsoby, jak začít sledovat nějaký blog:
- Ve Feedly klikněte na Add content a objeví se vám vyhledávací políčko, do něhož lze vložit název blogu, a když vám bude přát štěstí, objeví se ve výběru.
-
A když vám štěstí nepopřeje, zkopírujete celou adresu blogu. V mém případě by to bylo „_https://michalozogan.cz/_“
-
Ale výše uvedené metody jsou hrozně otravné. Já přece při každém objevu nového blogu nechci chodit na Feedly a přidávat tam nějaká URL. Pokud používáte nějaký inteligentní prohlížeč (či spíše méně hloupý než ty ostatní) jako je Chrome a Firefox, můžete si nainstalovat Feedly rozšíření: odkaz na Chrome store a odkaz na Liška store. Na každém webu se pak objeví malá, nenápadná ikonka pro rychlé přihlášení se k odběru.
Jak v tom nemít bordel?!
Mít všechny blogy (magazíny, novinky, cokoliv ... ) na jednom místě by byl strašný bordel. Proto jsou ve Feedly kategorie (v originále nazvané collection), které si můžete sami vytvářet. Jeden zdroj lze vložit do více kategorií. Pokud si některý den budete chtít číst pouze o vaření, stačí si rozkliknout jednu konkrétní rubriku.
Pro lepší přehled také určitě oceníte, že každý blog si můžete pojmenovat jak se vám zlíbí.
Vy jste svého feedu páni
Vy jste páni toho co a jak to vidíte. Není zde žádné přeskakování, nahoře máte pouze ty nejnovější (nebo nejstarší, podle toho, co si navolíte). Pokud přece jen budete chtít přeskakovat, u článků se zobrazuje míra popularity, takže se dá odhadnout, co teď letí.
Zvolit si můžete rovněž jak chcete články zobrazovat (ozubené kolečko nahoře):
-
Title Only: Pokud sledujete opravdu velké množství blogů a chcete mít velice rychlý přehled, necháte si zobrazovat pouze titulek článku a max část úvodní věty.
-
Magazine: U každého příspěvku je titulek, náhledový obrázek a celý popisek.
-
Card: Rozložení card je takové kompaktnější magazine, kde vidíte titulek, menší obrázek a zkrácený popisek.
-
Full articles: Ukazuje úplně všechno, co je k dispozici. To může být někdy celý text článku, někde budete muset dočíst až na samotném blogu.
-
Grouped by feeds: Podobný jako Magazine, ale sdružuje články podle zdrojového blogu.
Tipy na závěr
-
Pokud si zobrazíte detail svého blogu na feedly, uvidíte kolik čtenářů má. Můžete si tak udělat představu, jak je váš blog v porovnání s jinými oblíbený
-
Kliknutím na „stužku“ si článek uložíte na později
-
Otevřete si záložku organize a dělení do kategorií budete mít jako na dlani