Desatero použití knihy

Knihy, to nejsou jen desky ukrývající pár (set) potetovaných cárů papíru. Není to žádné spotřební zboží, které sežerem a vyplivnem ve značně opotřebované podobě. Kniha je něco víc. Kdybych ji měl k něčemu přirovnat, tak to jsou spíše takové hodinky s vodotryskem. A otvírákem a nožíkem a pilkou a štípačkami... kniha, to je prosím multifunkční zařízení.

Představte si problém běžných lidí. Ráno vstanou, má pršet. „Jasný,“ řeknou si, protože výrokům televizní rosničky věří asi tak stejně, jako že její prsa jsou pravá. Deštník si nevezmou a co se stane? Začne pršet. Prostě klasika. Integrovaný systém vietnamských obchodníků selže, žádný není k mání. A běžný člověk prostě zmokne. To čtenář s knihou, ten má vystaráno. Ni déšť, ni vítr ho při čtení nezastaví. Bere si ji všude. Proto mu stačí dát si ji nad hlavu a má po problémem. V tomto ohledu mají čtenáři harlekýnek jistou nevýhodu. Tady sklízí body rozlehlé bichle.

S érou zdravé výživy a fitness výzev se kniha opět dostává do popředí zájmu. A víte proč? Má totiž přesně nula kalorií. Nezáleží jestli sežerete Malostranské povídky nebo celého Shakespeara, garantuji vám, že špeky vám z toho nenarostou. Jen se u svého nakladatele informujte, zda nepoužívají sladký inkoust.

Kniha má také skvělé šutroidní vlastnosti. Co to znamená? Jednak s její můžete někomu vysklít okno, ale to jsem teď neměl na mysli... Dá se skvěle použít jako těžítko, podložka, polička, odkládací plocha, podtácek nebo podšálek. Jednou jsem na knize i usnul, ale bylo to jako spát na ... kusu šutru. Dá se to, fakt se to dá.

Jejího srdce šampión

Skvělý balící nástroj! Stačí potkat holku v metru, jak čte knihu, vytáhnout ji taky a nadšeně zvolat: „Jéééé, ty máš taky ráda ... (Spalující vášeň, Neukojená, Nespoutaná, Spoutaná, ... atd)“ Jen si budete muset v batohu nosit malou knihovničku těch nejčtenějších bestsellerů. Však se jednou trefíte. A když už budete mít takovou nálož, nezapomeňte se rozdělit s ostatními. Však víte jaká je tam nuda.

A na co hlavně nesmím zapomenout - máte deprese? Nebaví vás už tento svět? Chcete zažít něco výjimečného a pustit uzdu své fantasii? Kniha zase pomůže! Můžete si s ní udělat lajnu a užít si se zelenými mužíčky.

Koupili jste si nové tričko? Máte nové džíny? Budujete si svůj styl? Jdete na to špatně! Kniha opět pomůže. Stačí si vybrat správný titul a ukážete světu, kdo vůbec jste! Obrýlený intelektuál, který si uvědomuje svou vlastní nadřazenost, se pochlubí, že čte Bílou Velrybu. Pán po těžké autonehodě vezme k ruce Harry Pottera, aby ukázal, že i zjizvení lidé dokážou udělat velké věci. A pokud vám chybí sebevědomí, vezměte si prostě slabikář a on vám to nikdo zazlívat nebude. Nebo všem říkejte, že slabikáře jsou teď prostě in. A hlavně, pamatujte víc stránek = víc Host.

Mocnější než meč

Znáte to jak pero je mocnější než meč? Kniha taky není žádný tintítko pokud jde o obtížný hmyz. Hodí se především tenké tituly velkého formátu. Žihadlo přes tvrdé desky rozhodně neprojde. Navíc si užijete trochu skryté srandy, když je budete zabíjet třeba Proměnou nebo Mucholapkou. Lovu zdar. A taky se hodí, když vás bude chtít sbalit nějaký úchyl v metru.

Kniha je také skvělý štít, který zastaví neposednou čepel v rukách zbojníka. Zrovna na tuhle záležitost nedoporučuji obyčejné tituly, ale takové ty od Boha. Na výběr toho máte spoustu - Bible, Korán, Rituály VooDoo nebo Witchcraft Today. Nezapomeňte se obrátit na svého pastýře, ať vám ji ještě posvětí. Funguje to lépe než antivirus.

Víte co je to PEPO? Ne? Tak vám to radši ani nebudu říkat. Ale garantuji vám, že kniha je takový dobrý Pepa.

Jo a někdy se to dá i číst. Ale fakt jen někdy.

11. srpna 2014