Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Co dělá knihu dobrou knihou

Co dělá knihu dobrou knihou

Publikováno 21.07.2013 Publikováno Příběhy Počet komentářů 6

Dobrá kniha je hříčka přírody. Všichni víme, že existuje, ale je jasné, že pro každého představuje něco jiného. Dá se vůbec kvalita knihy nějak objektivně definovat?

Ačkoliv jsem se tomuto tématu věnoval již na svém Facebookovské stránce, tak bych ho rád obšírněji rozvedl v tomto článku. Vědět, jak poznat dobrou literaturu, je důležité jak pro čtenáře tak i pro spisovatele. Jedni to potřebují, aby věděli, co číst a druzí jak psát tak, aby někdo mohl zavřít poslední stranu jejich knihy s pocitem: „Dobrý, ještě.“

Právo soudit

A kdo může posuzovat kvalitu knihy? Je to čtenář. Na první pohled jasná věc, ale je velmi důležité si ji definovat. Názory na knihy vytváří i další lidé. Jsou jimi zaneprázdnění recenzenti (hanba jim) nebo studenti, kteří dostali nálož povinné četby a bojují proti ní pasivní rezistencí. Hodnota jejich informací nám je stejně užitečná jako znalost počtu listů v amazonském pralese.

Čtenář se vyskytuje ve dvou základních formách – laický a odborný. Odborný čtenář se literatuře věnuje dlouhodobě a nahlíží na ní kritickým pohledem. Patří k nim zkušení recenzenti, sami spisovatelé a další vystudovaní odborníci. Jejich zevrubný rozbor dokáže odhalit mnohé chyby, či naopak mnohé krásy, které běžnému čtenáři uniknou. Oni víceméně rozhodují o tom, jaká literatura překoná věky, a o kterých knihách se budoucí studenti budou učit jako o význačných dílech své doby.

Své názory ventilují v recenzích či jako výsledky literárních ocenění a soutěží.

Čtenářská masa

A na druhé straně barikády stojí čtenář laický, obyčejný. Jeho názory nezískáváme ani tak z hodnocení a recenzí jako spíše z prodejnosti jednotlivých titulů. Seřadit si je můžeme velmi jednoduše.

Opravdu dobrá kniha by měla být úspěšná v obou těchto táborech. Pokud uspěje jen v jednom, něco jí chybí. Pokud v žádném, chybí jí toho dost.

A abych se vrátil k původní otázce, jak se pozná dobrá kniha? Záleží především na čtenáři a na tom, co se mu líbí. Tím jsem v podstatě řekl, že dobrá kniha může být cokoliv, pokud věříte v tvrzení, že každá zábava má svého konzumenta. Pojďme si to vzít trochu více objektivněji.

Knižní „kvest“

Existuje mnoho druhů literatury a každá má za úkol něco jiného. Kvalita knihy spočívá především v plnění tohoto cíle: učebnice mají naučit, humorné knihy pobavit a červená knihovna dojmout, potažmo rozplakat své čtenářky. Knihy vysílají své emoce a čtenáři je vstřebávají do sebe. Čím silnější je pouto mezi nimi, tím lepší je kniha. A je už na spisovateli, jak si svého čtenáře k sobě dokáže připoutat.

Na každé knize obdivuji něco jiného, každá kvalita je originál. Kedrigerna mám rád pro jeho laskavý svět, Zeměplochu pro její humor, Atlas mraků pro jeho propletenec stylů, Trpaslíky pro jejich čtivé a pohlcující vyprávění, Hvězdy nám nepřály, protože jsem nevěděl, jestli mám chtít brečet nebo se smát a nebo Válku s mloky za krásnou ukázku možné budoucnosti. Všechno to  z nich dělá dobré knihy.

Pokud se čtenář nedokáže od titulu odtrhnout, autor vyhrál. Pokud si ji přečte znova, vyhrál znovu. Pokud se změní jeho celý jeho pohled na svět, má spisovatel jackpot. Ne nadarmo se říká, že dobrá kniha se pozná tak, že člověk, který ji začal číst, je někdo jiný než ten, který ji dočetl.

Dobrá kniha má jedno pravidlo

Jak dobrou knihu napsat? Dejte jí cíl a naplňte ho.

Jaké knihy vítězí u vás?


Komentáře
 1. Fée

  Fée: Pěkný článek, dobře shrnuto.
  U mě za poslední dobu zvítězil Spodek od Johna Wraye, jako jedna z mála knih mě absolutně pohltil, až jsem po dočtení přemýšlela, jestli nejsem taky trochu schizofrenní. Mezi pohádkami na pomezí fantasy zase série od Catherynne M. Valenteové. A takových knížek je pochopitelně spousta… :-)

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Skvělé, díky za tipy. Po knihách teď jdu jako … (nenapadá mě zrovna slušné přirovnání), takže všechno všechno násilně přečtu za několik dní.

 2. Em Age

  Em Age: Další skvělý článek, dala jsem si tvůj web do oblíbených stránek. :) Nemám k článku co vytknout. Bála jsem se, že budeš vyprávět o tom, jak kvalitní literatura je jen ta, co se psala dříve = docela rozšířený názor. Že dnešní literatura stojí za prdlačku. Naštěstí jsi tento nesmysl nezmínil, takže jsem ráda.

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Tak o tom se ani nikdy neslyšel. Nevím teda je myšlena přímo klasika nebo nebo řekněme něco z minulého století a od roku 2000 je všechno naprd… Asi to bude tak, že vždycky budou nějaké knihy dobré, nějaké špatné a bude záležet hlavně na tom, co si sami vybereme.

 3. Bastera

  Bastera: Zajímavý článek, pěkně shrnuto :) U mě je těch knih také spousta a každá pro něco trošku jiného. Dcera sněhu pro svůj pohádkový nádech, Rok ohně pro výbornou kombinaci fabulace a historie, Vesmír versus Alex Woods pro svůj osobitý pohled na běžné věci a mohla bych pokračovat dál :)

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Ono to asi ani nijak nejde, to by pak člověk mohl klidně dostat kuchařku, jak takovou skvělou knihu napsat. A to by tu pak byl samý bestseller :D Vždyť u mě rozhoduje o kvalitě knihy i to, jakou mám zrovna náladu.

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Měření počtu spálených kalorií ve fitness aplikacích

Měření počtu spálených kalorií ve fitness aplikacích

Dá se vůbec spolehnout na počet spálených kalorií, které nám fitness aplikace ukazují? Odpověď je poměrně jednoduchá: nedá. Každý člověk je individualita. Tělo každého člověk se chová trochu jinak a buďme za to rádi. Nicméně počet spálených kalorií nemusíme zahazovat jako zavádějící údaj. Je to sice pouhý odhad, ale může nám pomoci udělat si obrázek, kolik energie při jednotlivých aktivitách spálíme.

Zobrazit →

1000 Miles Adventure 2019, den #8 – Jak se mi přestalo dařit

1000 Miles Adventure 2019, den #8 – Jak se mi přestalo dařit

Výjezdy z checkpointu jsou vždycky těžké. Jelikož jsme přechozí den jeli dlouho do noci, opět jsme zvolili trochu delší spánek. Delší … vyráželi jsme až v půl sedmé a spali sotva 4 hodiny, takže spíš jsme ho jen zbytečně nezkrátili.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články