Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Co dělá blogera blogerem

Co dělá blogera blogerem

Publikováno 17.08.2012 Publikováno Tipy pro blogování Počet komentářů 10

Když si nadšeně vytvoříte vlastní blog, chvíli si pohrajete s barvami a pošlete svůj první článek alá Ahoj světe, stává se z vás bloger? Je to opravdu tak snadné? Vždyť i popeláři to mají v dnešní době těžší a to se jimi chce stát každý druhý kluk. Co to znamená být blogerem? Přesně to je otázka, která nás bude po celý článek pronásledovat.

Prvně, čím bloger není – ctrlcévéčkař. Pokud tuto zkratku nezná, je možná mírně řečeno zaostalý, ale zase dobře pro něj. Veškeré opisování je pro něj výzva a rychle si rozmyslí, něco takového dělat. Papouškování zpráv prostě do blogů nepatří. Je třeba tam přidat něco vlastního – názor. To je přesně ta věc, kterou se odlišuje od novin, a kterou si na rozdíl od nich může dovolit. Neříkáte co se stalo, ale co si o tom myslíte.

Avšak pozor, není důležité mít jen názor. Je bezpodmínečně nutné, aby to byl vlastní názor. Můžete plamenně zastávat nějaký postoj, myšlenku či produkt, rozjíždět flamewar na každé diskuzi, ale nesmí to být jen kvůli tomu, že se to líbí někomu jinému. Neimitujte nikoho, buďte sví. Samozřejmě neplatí, že jakmile jednou pochválíte Windows, stane se z vás Hulánista a naopak pokud se zmíníte o androidu, je se z vás rázem Čížkysta. Jednoduše není možné, aby každý na planetě měl jiný názor, jde jen o to, abyste si ho vytvořili sami a nevezli se jen na populární vlně s ostatními.

Jakmile totiž nasadíte zombácký výraz, zařadíte se do fronty a stane se z vás jen jeden ze stovek a tisíců. Budete nezajímaví, obyčejní, průměrní, nudní. Musíte najít vlastní směr. Nehrajte si na někoho jen proto, abyste přitáhli čtenáře, protože by vás to stejně brzo přestalo bavit a váš blog by se vám brzy odcizil.

A pokud si budete stát za svým, pokud budete mít vlastní, neobyčejný názor a odvahu říct ho světu, pak se z vás konečně stane bloger v pravém slova smyslu. A jak poznáte, že se to stalo? Nijak. Ve skutečnosti je každý jen to, za co sám sebe považuje.

A kdo podle vás může sám sebe nazývat blogerem?


Komentáře
 1. Martin Pokorný

  Martin Pokorný: Řekl bych, že toto není jen o blogerech, ale o lidech obecně – správným člověkem je ten, kdo má vlastní názory a nestydí se za ně. To, že si založí blog a tam ty názory dává, je podružná věc. :-)

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Souhlas. Mít vlastní názor je důležité, stejně tak, jako ho neměnit pokaždé, když vítr vane jiným směrem. Na druhou stranu je také dobré, když se přeci jen dokáže někdy otočit. Ono zas stát si za svým a za žádnou cenu nepřijímat názory druhých je taky na škodu.

 2. MaReK Olšavský

  MaReK Olšavský: Výdrž, mít o čem psát a nepsat silou (není inspirace, nepíšu). Bloger nejsem ani náhodou, šílený grafoman o všem :-).

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: To určitě ano. Blog není zábava na pár měsíců a nějaké touhy o obrovských návštěvnostech za krátkou dobu se jen tak nevyplní. Chce to psát, psát a to dosti vytrvale.

   1. MaReK Olšavský

    MaReK Olšavský: Dosti vytrvale, prvních cca 100 článků je „do zdi“ (čtou leda známí), teprve poté mají fulltexty nějakou potravu a už není zcestné protlačit článek na první stránku výsledků vyhledávání. Jednu dobu jsem psal i silou, aby byl denně, alespoň jeden článek, ale to byly kolikrát takové cipoviny, že mám občas chuť promazat archív blogu.

    1. Petr Vaníček

     Petr Vaníček: S těmi cca 100 blogposty celkem souhlasím. I když u mě to bylo spíš kolem 115. :-)
     Dřívě pokud jsem nejpozději do dvou dnů nic nenapsal, tak velmi prudce návštěvnost klesala, až k jednotkám návštěv.
     Nyní nenapíšu klidně týden nebo tak a návštěvnost se již celkem ustálila na 55-80 UIP/denně.
     Kam to poroste se uvidí, ale za ten cca rok a půl to beru celkem za úspěch o kterém jsem zpočátku neuvažoval.

     A s tím počátečním “balastem” i ze své zkušenosti souhlasím, protože první měsíc jsem v podstatě jen krátce “opisoval” novinky. Naštěstí jsem to “prohlédl” relativně brzy a rozhodně toho nelituji, protože nebýt toho, tak by blog za nic nestál a jestli nyní za něco stojí nechám na názoru každého :-).

     Co se týče inspirace tak to je taky střídavé. Někdy prostě na nic nepřijdu několik dní, pak během dne několik námětů, které si zapíšu, protože se mi třeba zrovna psát nechce a po pár dnech se psát chce, ale třeba polovinu nebo i všechno co mě napadlo seškrtám jako blbosti. :-)

     1. Michal Ozogán

      Michal Ozogán: Ono i záleží na věku. Když se kouknu na něco, co jsem psal před pár lety, řeknu si: “A to jako vážně?” Prostě čím víc toho člověk napíše, tím to umí lépe. Pravidelnému tréninku se nic nevyrovná.

      Také mám období psavá a nepsavá nálada. Můj problém je, že jsem nedočkaví a když napíšu v krátkém čase víc článků, tak si je nedám do zásoby, ale hned je vydám.

 3. Forest

  Forest: Hodně je to o času. Osobně mám inspirací dost, ale chybí mi právě ten čas, abych mohl dát vůbec smysluplný článek dohromady. Co mi v tuto chvíli hodně pomáhá, abych na nápady nezapomněl, je Moleskine. Myslím, že zrovna Ty, Michale jsi kdysi napsal článek něco jako ,,Zápisník umělce” (hledat ho nebudu, půjdu spát :) ) Zároveň jej už cca půl roku používám jako osobní deník a nemůžu si jej vynachválit. Ale to jsem odbočil :) Pěkné téma…

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Já sám si na žádný podobný článek nevzpomínám, musel jsi ho vidět někde jinde. Zápisník jsem začal používat teprve nedávno a mám trochu problém při boji s myšlenkou: “To nezapomenu, nemusim si to psát.” Hlavně před spaním, kdy se nejlepší nápady objevují, ale také zapomínají, to je docela risk.

   Pár mých literárních nápadů je ovšem už ve formě poznámek zvěčněno.

 4. Forest

  Forest: Tak jsi měl pravdu, je to článek Reného Nekudy: http://www.renenekuda.cz/umelecky-zapisnicek-je-vase-nejlepe-urocena-myslenkova-investice/ . Někde není možnost, nebo se mi nechce psát, tak používám na krátké myšlenky poznámky v mobilu. Doma je většinou rozvedu a přepíšu.

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Vyhlášení Fantastické povídky 2012

Vyhlášení Fantastické povídky 2012

28. října 2012 jsem šel na vyhlášení Fantastické povídky. Čtenáři mi svým hlasováním přisoudili páté místo, za což jsem jim vděčný, stejně tak porotě, která mě poslala do finálového kola. A jak to všechno proběhlo?

Zobrazit →

Jak svůj blog propagovat na Facebooku zdarma

Jak svůj blog propagovat na Facebooku zdarma

Facebook kdysi představoval klenot, který umožnil propagaci na internetu těm, kteří neměli žádný rozpočet. Nicméně doba se změnila a tento klenot nyní zobrazuje především placenou reklamu. Dá se na něm vůbec protlačit nějaký obsah zdarma? A hlavně jak?

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články