Chytré hodinky Fitbit Ionic

Fitbit Ionic jsem si koupil minulý rok v listopadu, takže jsem s recenzí otálel opravdu dlouho. Doufal jsem, že během té doby se spraví několik bugů, doladí se systém, více se seznámím se všemi funkce-mi, a že se zvětší výběr aplikací. Na většinu jsem čekal marně.

Hlavní důvody, proč jsem si pořídil Fitbit Ionic:

  • Vodotěsnost – dá se s nimi i plavat

  • Operační systém – který má aplikace a vývojáři se tak podílejí na rozvoji celého ekosystému.

Fitbit se do odvětví chytrých hodinek dostával po krůčcích. Poslední jeho modely jako Blaze nebo Charge 2 měly větší displeje, zobrazovaly notifikace a umožňovaly jistou míru interakce. Velký skok kupředu Fitbitu zajistila akvizice Pebblu, která do firmy přinesla potřebné know how.

V hodnocení budu Ionic srovnávat hlavně s jinými modely od Fitbitu, protože jiné hodinky nevlastním, a proto by porovnávání s jinými značkami bylo jen střílením do větru.

Konstrukce

Fitbit Ionic

Rámeček je z hliníku, řemínek z plastu a sklíčko z Gorilla Glass (už ho mám lehce škrábnuté, dá se koupit ochranná fólie). Hodinky jsou masivní, ve Fitbit řadě se jim může rovnat jen Surge. K vlastnímu překvapení mi ale na ruce sedí lépe než Charge 2 a vůbec s jejich velikosti nemám problém.

U plastového řemínku se bojím o jeho kvalitu. Zatím všechny modely, které jsem měl, moc nevydržely. Naštěstí je vyměnitelný, takže jeho ztráta nebude fatální. Řemínky se dají koupit přímo na Fitbitu nebo za pár šupů z Aliexpressu. K dispozici jsou plastové, kožené i kovové řemínky.

Ionic je voděodolný, takže se dá použít i na plavání. Už jsem několikrát zkoušel a drží.

Display je dobře čitelný i na slunci. Zapnout se dá tlačítkem, poklepáním nebo gestem ruky.

Senzory

Využívání senzorů na Ionicu je pro mě zklamáním. Má jich dost, ale některé jen na papíře. Akcelerometr, výškoměr a měřič tepu je standard, na který jsme od produktů Fitbitu zvyklí.

Už při měření tepu, jsem narazil na velké problémy. Když jsem běhal, prvních 10 minut mi tep skákal nad 200 a pak se vrátil do normálu. Vůbec to neodpovídalo realitě. Řešil jsem to se supportem a na to mi řekli, že o bugu ví a řeší ho. Bohužel už několik měsíců.

Nakonec jsem přišel na to, že si stačí pásek utáhnout o jedno oko a tep je v normálu. Když jsem měl model Charge 2, s problémem jsem se nesetkal.

Zklamalo mě, že když zapnu mód plavání, vypne se mi měření tepu.

Integrované GPS se hodí, protože si nemusím s sebou brát telefon. Teoreticky. Pokud se ale víc vzdálím od domova, radši si ho s sebou beru i tak. GPS funguje poměrně spolehlivě, občas mi myslím přidá nějaké metry navíc. Nalezení družic je pomalejší než na telefonu a někdy čekám až půl minuty. Vydrží měřit 10 hodin.

Dále je Ionic vybavený snímačem okolního světla a teploty. Jediný problém je, že fungují pouze interně. V žádných vašich statistikách se neobjeví, v kolika stupních jste běhali, jak to dělá například Garmin. Je to škoda. Ani pro vývojáře aplikací nejsou senzory k dispozici.

Dále jsem v některých specifikacích viděl digitální kompas. Záhadně ale zmizel.

Hodně velké haló bylo kolem senzoru okysličení krve. Prakticky ve všech recenzích se dával do plusů, ale v oficiální specifikaci chybí. Je zmíněn na webu pro investory s tím, že hardware tam je, teď to jen nějak použít. Pravdou ale je, že Ionic SPO2 sensor nepoužívá a nic nenasvědčuje tomu, že by se to v blízké budoucnosti mělo změnit. Pouze se vytvořil zástup nespokojených zákazníků.

Základní funkce

Ionic má vše, co mají ostatní náramky od Fitbitu:

  • Měří kroky, nastoupaná patra, kalorie, …

  • Měří srdeční rytmus po celý den a vypočítává klidový tep

  • Měří spánek, včetně fází

  • Počítá váš „fitness level“

  • Všechno to vidíte v kvalitní aplikaci od Fitbitu

Fitbit OS

Fitbit aplikace

A teď k tomu hlavnímu – operačnímu systému, na kterém hodinky běží. Po technické stránce to je mílový krok před dosavadními produkty Fitbitu. Je to celé rychlé, intuitivní, ale zároveň nedodělané a chybí funkce, o kterých jsem si myslel, že nemohou chybět.

Není možné si například zamknout display. Stačí omylem někam ťuknout a cvičení se vám zastaví. Nepříjemné. Občas mám taky problémy se synchronizací s telefonem. Musím postupně všechno restartovat a nakonec se to nahodí.

O nedodělanosti systému také svědčí poslední update. Vydali novou možnost kalibrace senzorů, která se vám připomíná každý den v 8 večer, ale nefunguje. Na opravě prý pracují už měsíc. To mi přijde tristně dlouhá doba na to, že mě ta hláška otravuje každý den.

Clock Face

Clock Face je první obrazovka, kterou na svém Fitbitu uvidíte. Rozsvítí se manuálně nebo automaticky pohybem ruku. Měla by sdružovat informace, které potřebujete nejčastěji. Obvykle čas a datum. Vývojáři mohou vytvářet vlastní, tak tam můžete mít třeba předpověď počasí.

Takhle část systému funguje skvěle. Přes aplikaci si můžete nějaké hodiny uzpůsobit k obrazu svému barvou nebo jiným nastavením. Záleží, co vám vývojáři umožní. A že jich je v nabídce opravdu hodně. Aktuálně mi moje hodinky ukazují kromě času i graf tepu za posledních 15 minut.

Notifikace

Stejně jako na telefonu si notifikace zobrazíte swipem dolů. Můžete si nastavit, jaké se mají zobrazovat. Ne vždy fungují spolehlivě. Už se mi stalo, že jsem vyřídil nějaké hovor a Ionic mi začal teprve v tu chvíli vibrovat, že mi někdo volá...

Velkou nevýhodou je, že notifikace nejsou synchronizované. To znamená, že když něco vyřídím na telefonu, na hodinkách mi bude pořád svítit a naopak. Zbytečná otrava.

Příjemná je naopak možnost si během spánku notifikace vypnout.

Muzika

Do Ionicu jde nahrávat hudbu a pouštět ji přes bluetooth sluchátka. Jenže celý proces je zbytečně složitý a neskutečně pomalý.

Dnes už je běžné nemít mp3 oblíbených písniček, ale využívat streamovacích služeb. Velmi oblíbené je u nás Spotify. S ním ale bohužel Fitbit nemá smlouvu, takže si hudbu z něj nemohu uložit. Při vydání měl Ionic integrovanou Pandoru, která fungovala pouze v US. Pro ostatní trhy nedávno integroval Deezer .

Nahrávání vlastních mp3 do Fitbitu je peklo. Opravdové, nefalšované peklo. Nedá se to dělat přes telefon a musíte použít desktopovou aplikaci. Transfer probíhá přes wifinu. Nejdříve se mi to nedařilo vůbec, protože mi to hlásilo, že servery Fitbitu nejsou dostupné. Ani nechápu, proč jsou potřeba, když přesunuju soubory mezi hodinkami a počítačem.

Největší problém je, že to trvá neskutečně dlouho. Chtěl jsem si tam nahrát audioknihu Husitskou epopej, cirka 20 hodin záznamu a odhad nahrávání byl 20 hodin. Naprosto šílené. S hudbou to půjde přežít, pokud si tam nahrajete jeden playlist a ten pojedete pořád dokola. Na audioknihy to není v žádném případě.

Fitbit Pay

V hodinkách je i NFC čip, se kterým se dá teoreticky platit. V ČR ale nelze očekávat jeho podporu bankami . Škoda, že NFC není dostupné ani pro vývojáře.

Fitbit Pay

Aplikace

Hodinky mají vlastní store, kde vývojáři publikují aplikace. Jenže … ten appstore je špatný. Když ho porovnám s ostatními částmi aplikace Fitbitu, jako bych vstoupil do jiného světa. Je to pomalé a nedá se to používat.

Aplikace jsou roztříděné do několika kategorií. Vidíte výpis názvů a ikonec. Není tam žádné hodnocení, které by vám napovědělo, které aplikace stojí za to. Listování, navigace se seká a je k uzoufání pomalá.

Stejně tak bych ocenil, kdyby vývojáři dostali víc možností, jak s hodinkami pracovat. Například měření aktivity je uzavřený systém, do kterého se nedá nijak zasahovat.

Ve výsledku používám pouze jednu aplikaci - minutku. Tím nechci říkat, že store k ničemu a nic tam není. Pouze je já osobně nevyužívám. Najdete tam například aplikace na měření nálady, výškoměr nebo zobrazení kurzu Bitcoinu.

V základu jsou integrované aplikace přímo od Fitbitu. Konečně si tam můžu nastavit budík přímo na hodinkách a nemusím to dělat přes aplikaci na telefonu. To mi dává mnohem větší komfort. Druhá věc je, že budík není příliš silný, a když spím opravdu tvrdě, nevzbudí mě.

Závěrem

Na konec toho všeho bych měl zodpovědět otázku, zda je Fitbit Ionic lepší než jeho předchůdci a zda se vyplatí za ty peníze.

O tom jestli je lepší nemohu rozhodnout. Mým potřebám vyhovuje lépe než jeho předchůdci. Základní věci ovládám přímo z hodinek, výdrž zůstává stejná, jsou vodotěsné, a že jsou veliké mi nevadí. Štve mě hlavně špatná detekce tepu, pokud nemám hodinky dostatečně utažené.

Ionic se vůbec nedá srovnávat s profi hodinkami na běhání od Garminu a dalších. Hodí se spíše pro hobby použití. Nejde spárovat s ANT+ ani bluetooth externími senzory a navzdory tomu, že původně jde o krokoměr, vám ani neukáže kadenci při běhu.

Na Fitbitu není možné vaše aktivity rozumně procházet. Když si chci zobrazit nějaký běh z minulého roku, musel bych 20 kliknout na „zobrazit další“. Nezískáte tam ani týdenní kilometráž, což je základní údaj. Používání Stravy, Endomonda a podobných je naprosto nezbytná. Naštěstí se do nich dají výsledky pohodlně importovat.

A vyplatí se za tu cenu? Myslím že ne. Je to přece jen trochu drahá minutka. Ionic není vyloženě špatný, ale je nevyladěný a spíše bych čekal na další generaci, který snad přinese zlepšení**. Jsem rovněž zvědavý, jak dlouho bude Fitbit u Ionicu vydávat updaty jejich OS**, aby to nedopadlo stejně jako u Androidu, kde pár let staré modely přestávají dostávat aktualizace.