Michal Ozogán Blog exjedničkáře bez vyhlídky na praktický život
Michal Ozogán

Chcete s blogem prorazit? Zvolte si téma

Chcete s blogem prorazit? Zvolte si téma

Publikováno 12.08.2013 Publikováno Tipy pro blogování Počet komentářů 8

Téma blogu je velice důležité. Pomůže vám odlišit se od ostatních. Díky němu se stanete konzistentní, originální a získáte pravidelné čtenáře. A jak jich získat ještě více?

Prorazit dnes jako bloger není vůbec snadné. Lidí podobně smýšlejících je stále více a tím pádem nepříjemně roste konkurence. Přesto existuje několik možností, jak zvýšit své šance na zisk pravidelných čtenářů.

Zásadní rozhodnutí se musí provést úplně na začátku. Blogu je třeba dát cíl. O čem psát? Neexistuje žádné: budu si jen tak něco šmidlat a ono se to časem nějak dovrbí. Pokud chcete být čteni, zvolte si téma a toho se zuby nehty držte. Svým obecným zaměřením byste sice cílili na mnohem širší publikum, ale zároveň byste se těžko odlišovali od konkurence a přicházeli s něčím novým.

Volba správného tématu je velmi důležitá a to nemluvím jen o té základní podmínce, že mu musíte nadprůměrně rozumět. To pravé umění spočívá ve volbě dostatečně úzkého tématu, které má ale zároveň dostatečně široké publikum.

A není nejlepší psát si podle svého a na čtenáře se lidově řečeno vykašlat? I to je samozřejmě možnost – být jednoduše svůj a neohlížet se na nějakou popularitu. Neříkám, že je to špatné. Na druhou strany, není s těmi človíčky, kteří louskají vaše řádky, o úroveň lepší?

Ukažte vášeň

Samotné téma nestačí. Blog je jen prodlouženou synapsí autorova mozku. Ten by měl dát najevo svou vášeň a zaujetí pro věc. Co lidi dokáže inspirovat více, než posedlost a rvaní se s překážkami? Ukažte, že svému oboru dáváte všechno, co můžete. Že o něm nejenom píšete, ale že jím i žijete. Že jste si na něm vybudovali svět, o který vás nikdo nedokáže připravit. Vytvořte si příběh, pro který vás lidé budou číst.

Vášeň a zápal je něco, co vám dá ohromné množství bodů a posune vaše psaní o několik úrovní výše. Proto se snažte vybrat si to téma, která ve vás tyto pocity vyvolá a doufejte, že ve vás nikdy nepřestane dýmat. Když vám při psaní začne z uší dýmat, je to dobré znamení.

Síla sounáležitosti

Specializace vám přinese i kontakty na další lidi ze stejného oboru. Bude se vám s nimi mnohem lépe komunikovat, když vás bude spojovat stejná vášeň. Hlavně je nesmíte brát jen jako konkurenci. Berte je jako své spolupracovníky. Ačkoliv lidé často svou originalitu vychvalují do nebes, tak je přece krásné, že je vám někdo podobný. Snažte se je nacházet.

 

Má váš blog nějaké téma? A pokud ano, jak byste ho nazvali?


Komentáře
 1. Jirka

  Jirka: Ahoj. Já osobně jsem to měl přesně naopak. Ze začátku jsem měl v titulku stránky “Blog o IT a internetu”, ale nyní už tam je “NEJEN o IT a internetu”.
  Mimo tématické články sem tam postnu i něco ze soukromí (cvičení, cestování, osobní pohled na nějakou událost, apod.) a nutno dodat, že i tyto články mi přivádějí čtenáře.

  Na mém blogu to mám (podle GA) stejně tak, že 75% čtenářů jsou noví z vyhledávačů, a pouze 25% jsou vracející se.

  3/4 návštěv se ke mně tedy dostane z vyhledávání, když si najdou to, co je zajímá, a je jim jedno, jestli je to blog o cestování nebo IT. Důležité je, že najdou informace, které hledali.

  Každopádně jedno je jasné, ať to bloger vezme kteroukoliv cestou, musí zůstat zachováno, že ho psaní musí hlavně bavit. Psát s radostí, o tom, co ho baví, a blog už si svoji skupinu čtenářů časem najde.

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Ahoj Jirko,

   mám to podobně jako ty. Původně tento blog byl jenom o povídkách. Teď už to mám úvahy, zajímavosti i sociální sítě a začíná se mi to tady kupit.

   Ono je pravda, že obecnější články dokážou přitáhnout větší skupiny čtenářů, ale zase na druhou stranu mám pocit, že těch špatných, kteří si přečtou jeden článek a už se nevrátí. Díky psaní v nějakém oboru můžeš získat pravidelné čtenáře. Ve výsledku je asi nejlepší to nějak vhodně nakombinovat.

   Kombinovat osobní a specializované myslím ještě jde. Horší už je kombinování oborů, které k sobě nemají moc blízko.

 2. Em Age

  Em Age: Slovo téma se dá pojmout různě.

  Může být jednoduché téma (třeba jeden seriál, jedna kniha, jedno zvíře, např.: andulka, pes) a o tom psát. To je podle mého názoru blogová cesta do pekla, protože z této jednoduché studny nemůžeš pít věčně. S blogem zákonitě jednou skončíš. Také si takový bloger nedovede sehnat dostatečnou základnu čtenářů, protože takovéhle jednotné téma prostě všechny nezaujme.

  Pak můžeš mít komplexní téma, třeba obecně knihy, seriály, zvířata, věda, apod. Ale zase – tvůj blog budou číst jen lidé, které zajímá stejná věc. Ano, už jich budu o poznání víc než v prvním případu, ale ne, nebude jich tolik, jako když píšeš o více tématech najednou.

  Já jsem rozhodně zastáncem multitematického blogu. Myslím, že jsi i četl a komentoval můj článek na Blogerské tipy | Jak propagovat svůj blog, kde jsem o tomto psala. Multitematický blog píšu už hodně dlouho a strašně dobře se mi to osvědčilo, čtenář si totiž u mě většinou najde něco, co ho zajímá. Když bych měla svůj blog shrnout pár klíčovými slovy, asi bych napsala: Já, mé názory, články pro pobavení, psaní, tipy, rady, fotografie.

  Teď jsem si založila monotematický blog. Bude to převážně něco jako oblačný deníček. Každý den vyfotím oblaka, která vidím na obloze, a budu o nich psát, zajímám se totiž o meteorologii. Je to můj koníček. Tématu nerozumím stoprocentně, jsem laik, nikde jsem to ve škole nestudovala, ale hodně mě to baví jakoby katalogizovat.

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: Myslím, že ve spoustě případů máš s multitématickým blogem pravdu, ale nemusí to platit vždy. Například. si někdo založí knižní blog, kde bude recenzovat všechny knížky, co ho napadnou. Jenže takových blogů je spousta, tenhle není ničím vyjímečný. A pak si někdo založení blog o fantasy knihách (ono je možná taky hodně, ale už méně než o knihách obecně) a bude se zabývat jimi. A už svým zaměřením vyníká, stává se takovým odborníkem přímo na fanstasy literaturu.

   Dám ještě jeden příklad. Na Facebooku mám několik stránek, kde mi systém pravidelně postupuje citáty. Hlavní obecná stránka https://www.facebook.com/citatyslavnych má 650 liků. Potom mám úzce zaměřenou skupinu citáty o lásce https://www.facebook.com/citatyolasce , která má už skoro 3500 liků. A přitom je její téma užší.

   Vždycky je podle mě důležité stát se “odborníkem v oboru” a na to čtenáře lákat. Nějaké osobní články je ale možné vecpat na blog tak jako tak, i když zase to nepřehánět.

 3. Vevii Tomášková

  Vevii Tomášková: Ahoj pěkně napsaný článek, blogerů je mnoho s tím souhlasím, sama právě začínám s blogováním, baví mě psát snažím se do všeho co napíši dávat srdce jsem ráda za každý pozitivní názor. Stálým čtenářům jsem vděčná, že obětují čas ke čtení mého blogu, každá pochvala mi udělá radost a pocit, že se líbí mé psaní. :) Být sami sebou je to nejdůležitější :)

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: jjo, být sám sebou je dobrá zbraň. Ostatně koho by bavilo se neustále přetvařovat.

 4. Any

  Any: zaměření mého blogu je takové jak bych řekla ,,umělecké” a to spíš z toho tvořícího úhlu než například filmy atd. Jinak váš blog čtu moc ráda :))

  1. Michal Ozogán

   Michal Ozogán: To jsem rád, že se ti blog líbí. „Umělecké“ blogy jsou fajn. Hlavně pokud si autor drží nějakou základní myšlenku a dokáže si udržet nějaký svůj specifický styl.

Přidejte svůj komentář

 


Nepřehlédněte Závod 1000 Miles Adventure 2015, den #6 – Jak jsem hodil kolo do škarpy

Závod 1000 Miles Adventure 2015, den #6 – Jak jsem hodil kolo do škarpy

Šestý den jsem plánoval jízdu na pohodu. Nechci přece, aby mě v prvním checkpointu fotili příliš ztrhaného. Cesta se ale ukázala být o poznání komplikovanější než jsem očekával… ostatně jako vždy.

Zobrazit →

Doba pádlová

Doba pádlová

HATE, HATE, HATE!!!! Všichni rádi hejtujeme a kdo říká že ne, tak ten hejtuje anonymně nebo nemá rád anglické výrazivo. A tento dnešní hate bude věnován mobilním telefonům, které jsou tak velké, že jim už můžeme nadávat do prostorově výrazných.

Zobrazit →


Sledujte mě

Odebírejte nové články