Chcete s blogem prorazit? Zvolte si téma

Téma blogu je velice důležité. Pomůže vám odlišit se od ostatních. Díky němu se stanete konzistentní, originální a získáte pravidelné čtenáře. A jak jich získat ještě více?

Prorazit dnes jako bloger není vůbec snadné. Lidí podobně smýšlejících je stále více a tím pádem nepříjemně roste konkurence. Přesto existuje několik možností, jak zvýšit své šance na zisk pravidelných čtenářů.

Zásadní rozhodnutí se musí provést úplně na začátku. Blogu je třeba dát cíl. O čem psát? Neexistuje žádné: budu si jen tak něco šmidlat a ono se to časem nějak dovrbí. Pokud chcete být čteni, zvolte si téma a toho se zuby nehty držte. Svým obecným zaměřením byste sice cílili na mnohem širší publikum, ale zároveň byste se těžko odlišovali od konkurence a přicházeli s něčím novým.

Volba správného tématu je velmi důležitá a to nemluvím jen o té základní podmínce, že mu musíte nadprůměrně rozumět. To pravé umění spočívá ve volbě dostatečně úzkého tématu, které má ale zároveň dostatečně široké publikum.

A není nejlepší psát si podle svého a na čtenáře se lidově řečeno vykašlat? I to je samozřejmě možnost - být jednoduše svůj a neohlížet se na nějakou popularitu. Neříkám, že je to špatné. Na druhou strany, není s těmi človíčky, kteří louskají vaše řádky, o úroveň lepší?

Ukažte vášeň

Samotné téma nestačí. Blog je jen prodlouženou synapsí autorova mozku. Ten by měl dát najevo svou vášeň a zaujetí pro věc. Co lidi dokáže inspirovat více, než posedlost a rvaní se s překážkami? Ukažte, že svému oboru dáváte všechno, co můžete. Že o něm nejenom píšete, ale že jím i žijete. Že jste si na něm vybudovali svět, o který vás nikdo nedokáže připravit. Vytvořte si příběh, pro který vás lidé budou číst.

Vášeň a zápal je něco, co vám dá ohromné množství bodů a posune vaše psaní o několik úrovní výše. Proto se snažte vybrat si to téma, která ve vás tyto pocity vyvolá a doufejte, že ve vás nikdy nepřestane dýmat. Když vám při psaní začne z uší dýmat, je to dobré znamení.

Síla sounáležitosti

Specializace vám přinese i kontakty na další lidi ze stejného oboru. Bude se vám s nimi mnohem lépe komunikovat, když vás bude spojovat stejná vášeň. Hlavně je nesmíte brát jen jako konkurenci. Berte je jako své spolupracovníky. Ačkoliv lidé často svou originalitu vychvalují do nebes, tak je přece krásné, že je vám někdo podobný. Snažte se je nacházet.

Má váš blog nějaké téma? A pokud ano, jak byste ho nazvali?

12. srpna 2013